Brookings programı iptal

Brookings programı iptal

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Kemal Derviş’in başkan yardımcısı olarak görev yaptığı Brookings Enstitüsü’ndeki program iptal oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut ise Amerikan şirket temsilcilerine, ‘Artık Türkiye’ye Derviş gibi isimler göndermeye manipülasyon yapmaya çalışmayın’ dedi.

Haberin Devamı

Brookings programı iptal
Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantıları için önümüzdeki hafta Washington’da olması beklenen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Brookings Enstitüsü’ndeki programı iptal edildi. Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı çerçevesinde düzenlenen Think 20 faaliyetleri kapsamında düşünülen program için Brookings’e resmi bir gerekçe iletilmediği ileri sürüldü. Washington’daki etkinliğin organizasyonunu üstlenen TEPAV’dan Hürriyet’e yapılan açıklamada ise iptalin Babacan’ın bilgisi dahilinde yapılmadığı belirtilerek, “Etkinliğin nerede yapılacağına ilişkin bilgi Sayın Babacan’a etkinlik programı kesinleşmeden önce verilmemişti. Etkinliğin Brookings’in de arasında olduğu think tanklerle birlikte Reagan Binası’nda yapılması kararını TEPAV vermiştir” denildi.

Bülent Ecevit’in Başbakanlığı’ndaki 57’nci Hükümet’te 2001-2002 yılları arası ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yapan Kemal Derviş Brookings Enstitüsü’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Derviş en son iki hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla Ankara’da yaptığı görüşme sırasında seçimlerin ardından CHP’nin olası bir iktidarında görev üstlenmeye hazır olduğu belirtmişti.

Haberin Devamı

YENİ DERVİŞ GÖNDERMEYİN

Bu siyasi sözleriyle gündem yaratan Derviş’e ağır eleştiri ise Yiğit Bulut’tan geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı Bulut, salı günü Beyaz Saray’ın hemen karşısındaki Amerikan Ticaret Odası’nda yaklaşık 15 Amerikan şirketinin temsilcisiyle yaptığı toplantıda, Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verdikten sonra sözü Derviş’e getirdi. Türkiye’nin değiştiğini ve eskisi gibi olmadığını söyleyen Bulut, “Artık Türkiye’ye Derviş gibi isimler göndermeye çalışmayın, Türkiye’de manipülasyon yapmaya çalışmayın” dedi. Toplantıdan sonra görüştüğümüz Bulut, New York’a geçmesi gerektiğini belirterek konuşmak için zamanı olmadığı söyledi. Ancak toplantıya katılan farklı kaynaklar, Bulut’un toplantıda Derviş’i hedef aldığını doğruladı.

TÜRKİYE-RUSYA HATTI

Bulut’la yapılan toplantıya katılan şirketlerden Hürriyet’e bilgi veren bir yetkili ise Bulut’un ayrıca Türkiye-Rusya ilişkilerine dair çarpıcı değerlendirmeler aktardığını belirtti. Amerikalı şirketleri Türkiye’de yatırım yapmaya davet eden Bulut, kaynağın aktardığına göre Amerikalı şirket yöneticilerine dünyada üç hat oluştuğunu söyleyerek, bunların ilkinin ABD-Kanada-Meksika hattı, ikincisinin Türkiye-Rusya hattı, üçüncüsünün ise İran-Çin-Hindistan-Japonya hattı olduğunu kaydetti. Konuşmasında Avrupa’yı dikkate almayan Bulut’un Türkiye ve Rusya arasında büyüyen ekonomik ilişkilere ağırlık verdiği öğrenildi.

Haberle ilgili daha fazlası: