GeriEkonomi BOTAŞ: Borçlu şirketler de kredi kullanmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BOTAŞ: Borçlu şirketler de kredi kullanmalı

BOTAŞ Genel Müdür Vekili Saltuk Düzyol, satıcı ülkelere yükümlülüklerini yerine getirmek için BOTAŞ nasıl kredi kullanıyorsa, borçlu şirketlerin de kendilerine dönük yükümlülüklerini yerine getirmede, gerekirse kredi kullanmaları gerektiğini söyledi.

Alacakları ve borçlarıyla nedeniyle son dönemde sıkça tartışılan enerji KİT'i BOTAŞ'ın Genel Müdür Vekili Saltuk Düzyol, yaptığı açıklamada, alacakların tahsilinin kolaylaşması için öncelikle kurumun Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanununa tabi olması gerektiğini bildirdi.

BOTAŞ'ın sattığı doğal gazın bir kamu malı olarak kabul edildiğini ve “6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun”a tabi olan kurumun alacaklarının da amme alacağına girdiğini anlatan Düzyol, mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle kurumun yurt geneline yayılmış bir tahsil dairesi bulunduramadığını, haciz komisyonu oluşturabilmesinin de mümkün olmadığını kaydetti.

ALACAKLARIN TAHSİLİ...

BOTAŞ'ın alacaklarını tahsil konusuna bir çözüm bulmaya çalıştıklarını belirten Düzyol, şöyle dedi:

“Mevzuattaki eksiklikler giderilmediği sürece bu tahsilatın artırılması, hızlandırılması mümkün gözükmüyor. BOTAŞ'ın alacaklı şekilde bulunduğu kamu şirketlerinden bir tanesi Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ). Türkiye'de üretilen elektriğin aşağı yukarı yüzde 42'si doğal gaza dönük, bu nedenle bu şirketin gazı kesmeniz mümkün değil.

Diğer borçlu kurumlardan biri de EGO. EGO tüketicilerden alacağında ön ödemeli sistem kullanıyor. Ön ödemeli sistemde de tüketiciler parasını peşin ödüyorlar, dolayısıyla EGO'nun gazını kesmemiz, bir taraftan üzerine düşen görevi yapmış olan nihai tüketiciyi cezalandırmak anlamına geliyor. Bu hakkaniyetli olmadığı için bunu da yapmayız.”

BOTAŞ'a borçlarından dolayı açılan bir mahkeme çerçevesinde EGO'ya geçen ay haciz işlemi başlatıldığını hatırlatan Düzyol, mahkeme süreçlerinin oldukça uzun sürdüğünü, uzun bir süreçten sonra ancak haciz kararı aldırabildiklerine dikkat çekti.

ÖNERİ MECLİSE SUNULDU

Mahkeme kararı olmadığı sürece haciz işlemini rutin hale dönüştüremediklerini ifade eden Düzyol, konuyla ilgili önerilerini Meclise sunduklarını ve önerinin Mecliste 269. sırada bulunduğunu bildirdi.

Düzyol, “BOTAŞ'ın alacaklarının 6183 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun hükümlerine tabi olmaksızın, tamamen Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu çerçevesinde tahsil edilmesi sanırım sorunlarımızı çözecektir” diye konuştu.

Normal ticari ilişkilerde işler nasıl yürüyorsa BOTAŞ'ın da aynı imkana kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Düzyol, “Mevzuattaki aykırılığın kaldırılması lazım. Bizim arzumuz, Meclisin bu konuyu öncelikler arasına alması, çünkü bu bizim için önemli bir konu” görüşünü dile getirdi.

“SİSTEMİN TÜM YÜKÜNÜ BOTAŞ ÇEKİYOR”

Enerji KİT'leri arasındaki problemin asıl kaynağının satılan elektriğin parasının tahsil edilememesi olduğuna işaret eden Düzyol, bunun da BOTAŞ'a yansıdığını, kısa vadeli çözümün bu kuruluşların da borçlanmasından geçtiğini söyledi. Enerji KİT'lerinin kendi aralarında borçlarını ödemediğini ifade eden Düzyol, şöyle konuştu:

“Biz satıcı ülkelere karşı yükümlülüklerini getirmek için kredi kullanıyorsak, bu şirketlerin de bize yükümlülüklerini ödemede kredi kullanması gerekiyor. Ki bu enerji KİT'leri arasında dengeli bir finansman yapısı oluşturulabilsin.
Şu anda sistemin tüm yükünü BOTAŞ çekiyor. Diğer enerji KİT'leri bizim kadar etkilenmiyor, çünkü biz son noktayız. Bunların düzeltilmesini bekliyoruz.”

DOĞAL GAZDA FİYAT ARTIŞLARI

Düzyol, doğal gaza yapılan fiyat artışlarının BOTAŞ'ın finansman sorunuyla bir ilgisinin bulunmadığını, fiyat ayarlamalarının alım maliyetleri, işletme giderleri ve döviz kurlarındaki dalgalanma gibi unsurlar dikkate alınarak ayarlandığına işaret etti.

BOTAŞ'ın doğal gaz fiyatı konusunda ciddi fedakarlık yaptığını vurgulayan Düzyol, son 2,5 senede petrol fiyatlarında yüzde 100-120'lerin üzerinde artış olmasına karşın, doğal gaza yüzde 70 düzeyinde zam yapıldığını söyledi.
Alacakların yüksek seviyelere çıkması nedeniyle borçlandıklarını belirten Düzyol, fakat doğal gaza yapılan fiyat ayarlamalarının bu borçlanma ihtiyacını azaltmaktan ziyade alım fiyatlarındaki ve döviz kurlarındaki dalgalanmaları kompanse etmeye dönük olduğunu vurguladı.

Çevreci ve temiz bir yakıt olan doğal gaza dönüşümün yavaşlatılmaması gerektiğini vurgulayan Düzyol, “Fiyat politikası belirlerken, (doğal gaza yapılan zamların doğal gaza geçiş sürecini yavaşlatır) düşüncesiyle hareket ediyoruz” dedi.

Bir kamu kuruluşu olan BOTAŞ'ın makro ekonomik hedeflerde ciddi bir sapmaya neden olabilecek fiyat ayarlamaları yapmasının mümkün olmayacağını da vurgulayan Düzyol, “Yoksa ben tamamen ticari bir işletme gibi davransam, her ay belli oranda zam yaparım, ona göre finansman temini sağlayamaya çalışırım, ama biz böyle çalışmıyoruz” diye konuştu.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False