GeriEkonomi Borsadan eğitime 97 trilyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsadan eğitime 97 trilyon

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, 97 trilyon lira harcayarak Türkiye genelinde 107 ilkokul ve meslek lisesini 2000 yılı sonuna kadar hizmete sokacak. Bu okullarda, toplam 30 bin 420 öğrenci İMKB'nin desteğinde eğitim görecek.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), 2000 yılı sonuna kadar, toplam 97 trilyon lira harcayarak, 47'si ilköğretim okulu, 60'ı meslek lisesi olmak üzere toplam 107 okul yaptıracak.

İMKB Başkanı Osman Birsen, ‘‘İMKB 75. Yıl İlköğretim Okulları’’ projesi çerçevesinde yürütülen programın, önümüzdeki yıl sonunda tamamlanacağını söyledi. Birsen, eğitim projesi ile ilgili olarak şunları söyledi: ‘‘24 adedi yatılı, 24 adedi gündüzlü olmak üzere toplam 580 bin 693 metrekare inşaat alanına sahip ilköğretim okullarının 47 adedinin ihalesi tamamlanmış ve yapılan sözleşmelere göre, bu okullar için 37.2 trilyon lira ayrılmış durumda. 48'inci okulun, Diyarbakır ilinde ihale işlemleri, arazi tahsis prosedürünün tamamlanmasını müteakip sonuçlanmış olacak. Bu okullar için geçen yıl itibariyle, valiliklere 15.6 trilyon lira gönderildi. Geri kalan miktar da kademeli olarak valiliklerin emrine verilecek. Bu proje ile Türkiye genelinde 16 bin 320'si yatılı olmak üzere toplam 30 bin 420 öğrenci ‘75. Yıl İMKB İlköğretim Okulları'nda okuyacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise 29 okulda 11 bin 520'si yatılı olmak üzere toplam 18 bin 720 öğrenci eğitim imkanına kavuşmuş olacak.’’

Birsen, ayrıca mesleki ve teknik okul ihtiyacına dönük olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği çerçevede turizm, ve ticaret okulları yaptırılması amacıyla projenin finansmanı için yaklaşık 60 trilyon lira ayırdıklarını söyledi.

Birsen, yaklaşık 60 adet inşaa etmeyi planladıkları teknik liseleri de ilköğretim okulları gibi gelecek yıl sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Böylece İMKB Başkanı Birsen'in, toplam 97 trilyon lira gibi borsa için bile oldukça yüklü sayılabilecek bir miktarı eğitim uğruna harcaması, bundan önceki Başkan Tuncay Artun'u hatırlatıyor. Artun, başkanlık döneminde İMKB'nin elinde biriken 32 trilyon liralık bir kaynağı hükümete kaptırmamak için eğitime bağışlama yoluna gitmişti. İMKB Başkanı Birsen, söz konusu okulları tamamlayarak, bir anlamda, Artun'un yarım kalan eğitim projelerini de hayata geçirmiş olacak ve daha da önemlisi, paralar doğru yerlerde harcanacak.

İMKB'nin yaptırdığı ilkokulların dağılımı

Kayseri, Melikgazi Konaklar köyü

Şanlıurfa, Harran Merkez

Şanlıurfa, Sİverek Merkez

Iğdır, Merkez Halfali

Gaziantep, İslahiye İlçesi, Fevzipaşa

Ordu, Akkuş İlçesi Çaldere

Adıyaman, Merkez, Büyükkavaklı

Gümüşhane, Kelkit - Bahçelievler

Ardahan, Göle İlçesi, Kayalık

Erzincan, Merkez Fatih Mahallesi

Kırşehir, Merkez, Aşıkpaşa

Sivas, Merkez, Gökçebostan

Sivas, Merkez Kılavuzlu

Konya Ereğli, Gülbahçe

Isparta, Keçiborlu İlçesi Yenice

Isparta, Merkez Dere

Isparta, Şarkikaraağaç, Çamlıkebir

Isparta, Yalvaç Görgü Bayram

Rize, Çayeli İncesırt Kasarcılar

Rize, Pazar, Kirazlık

Kars, Susuz İncesi

İzmir Seferihisar

Diyarbakır, Ergani, Kıralan Mahallesi

Diyarbakır, Çüngüş Cemil Usuk

Diyarbakır, Merkez Şilbe

Samsun, Bafra Çetinkaya, Mardar

Tokat, Yeşilyurt, Erikli Dere

Erzurum, Hınıs, Klise Dere

Bayburt, Aydıntepe Merkez

Elazığ, Merkez Hekükeönü

Mardin, Midyat Babi

Mardin, Merkez Nur Mahallesi

Batman, Merkez İluh Tepe

Bitlis, Hizan Sığınlı Köyüstü

Bitlis, Tatvan Yelkenli

Siirt, Kurtalan Gözpınar

Siirt, Merkez Tahtani Vatagaris

Malatya Hekimhan, Fatih Mah.

Muş, Merkez Çöğürtlü Şosa üstü

Van, Gürpinar, Güzelsu Merkez

Van, Merkez Eminpaşa Mah.

Adıyaman, Gölbaşı, Akçakaya

Malatya, Arapgir Ulupınar

Erzurum, Şenkaya, Ambaroğlu

Trabzon, Maçka Esiroğlu

Amasya, Merkez Hızırpaşa

Elazığ, SivriceFalse