GeriEkonomi Borsa'dan 8 yıllık eğitime 32 trilyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa'dan 8 yıllık eğitime 32 trilyon

İMKB, temel eğitimin 8 yıla çıkarılması kararıyla başlatılan seferberliğe 32 trilyon lira fon ayırarak büyük destek verdi. Başbakan Mesut Yılmaz, İMKB'nin desteğinin açıklandığı toplantıda, tüm kişi ve kuruluşları kampanyaya katılmaya çağırdı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), eğitime 32 trilyon liralık bağış yaptı. Borsa fonlarında biriken 200 milyon dolar (32 trilyon lira), 8 yıllık kesintisiz eğitim seferberliği çerçevesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yer alan 196 ilçede yapılacak okullarda kullanılacak.

Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve beraberindeki bakanlar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı ziyaret etti. Eğitim için yapılan trilyonluk bağış bu ziyaret sırasında açıklandı.

Zorunlu eğitim konusunda önemli bir adım attıklarını belirten Yılmaz, kesintisiz 8 yıllık temel eğitim çerçevesindeki bir eğitim kampanyası başlattıklarını söyledi. Yılmaz, tüm kuruluş ve kişileri başlatılan bu kampanyaya katkı sağlamaya çağırdı.

Kısa süre önce hükümete başvuran İMKB yönetiminin, fonlarında biriken kaynaklardan önemli bir bölümünü başlattıkları eğitim seferberliğine tahsis etmeye hazır olduklarını bildirdiklerini açıklayan Yılmaz, bunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kullanılması arzusunun dile getirildiğini söyledi.

Yılmaz, hem teşekkür etmek, hem de bu vesileyle sağlanan çok önemli katkının diğer kişi ve kuruluşlara da örnek olması mesajını vermek için İMKB'ye geldiğini belirtti.

BORSA HIZIR GİBİ

‘‘Kul sıkışmadan hızır yetişmez'' atasözüyle konuşmasına başlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Güneydoğu'da maddi kaynak açısından sıkıştıkları sırada, borsanın hızır gibi yetiştiğini söyledi.

55. Hükümet'in öncelikli iki hedefinin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da son yıllarda bölücü terör hareketinin olumsuz etkileri nedeniyle düştüğü sıkıntılardan kurtulmasına katkıda bulunmak ve Türkiye'de eğitim seferberliği başlatmak olduğunu hatırlatan Ecevit, İMKB'nin sağladığı bu katkının her iki öncelikli hedefe erişmeyi kolaylaştıracağını vurguladı.

İMKB Başkanı Tuncay Artun ise ‘‘32 trilyon liralık kaynağı Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türkiye'ye aktarmaktan büyük mutluluk duyuyorum'' dedi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False