GeriEkonomi Borsa şirketleri sınıfta kaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa şirketleri sınıfta kaldı

Borsa şirketleri sınıfta kaldı
refid:28499820 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin, BIST 100 Şirketleri'nin şeffaflık performansını değerlendiren araştırmasına göre, BIST 100 şirketleri ortalama yüzde 28 puanla dünyanın en büyük çok uluslu şirketlerine ilişkin aynı araştırmanın ortalama puanı olan yüzde 70'le karşılaştırıldığında oldukça geride kaldı.

Dernek, BIST 100 Endeksi'nde bulunan şirketlerin internet sitelerinde kamuoyunun erişimine açık olarak paylaştığı bilgiler temelinde şeffaflık performanslarını değerlendirdi. Bu alanda en başarılı şirketler Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Garanti Bankası, Akbank, GSD Holding, Tesco Kipa, Doğuş Otomotiv, TAV Havalimanları ve Yapı Kredi Bankası olarak sıralandı. Sektörel bazda ise şeffaf raporlama konusunda en yüksek performansa bankalar sahip olurken, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri ise ortalamanın oldukça altında puanlar aldı. Üç büyük futbol kulübünün şirketlerinin de incelendiği araştırmada, yakın zamanda yaşanan şike soruşturmalarına karşın futbol kulüplerinin yolsuzlukla mücadele için bir politika izlendiğine dair internet sitelerinde neredeyse hiçbir bilgi paylaşılmamış olması dikkati çekti.

10 ŞİRKET MESAJINDA VURGU VAR

BIST 100 şirketlerinin büyük bir kısmının düşük puanlar aldığı araştırmanın, "yolsuzlukla mücadele programının şeffaflığı" bölümünde, 100 şirketten 9'unun ayrı bir yolsuzlukla mücadele programı açıkladığı saptandı. Araştırmada, yalnızca 10 şirkette, üst düzey yöneticilerin kişisel mesajlarında yolsuzlukla mücadele konusuna atıf yapıldığı görülürken, "tone at the top" olarak adlandırılan üst düzey yöneticilerin kişisel mesajlarında da yine şirketlerin yolsuzluğa karşı zayıf bir performans sergiledi.

BAHŞİŞ OLARAK İFADE EDİYORLAR

Türk Ceza Kanunu kapsamında cezai yaptırıma tabi tutulan kolaylaştırma ödemelerine ilişkin ise sadece 16 şirketin açıklama yaptığı, bazı şirketlerise bunu "bahşiş" olarak ifade ettiği gözlemlendi.
Araştırmanın tek amacının, şirket raporlamalarının şeffaflık derecesini tespit etmek olduğu belirtilirken, araştırma kapsamında yüksek puan alan şirketlerin yolsuzluk sorunundan muaf olduğu gibi bir algının doğru olmadığı belirtildi. Aynı şekilde düşük puan alan şirketlerin de yolsuzluğa karıştığını iddia etmenin mümkün olmadığı vurgulandı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False