GeriEkonomi Borsa İstanbul’da 4 yılın zirvesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa İstanbul’da 4 yılın zirvesi

Borsa İstanbul’da 4 yılın zirvesi
Abone Olgoogle-news

BORSA İstanbul, dün yüzde 1.36 yükselişle 92 bin 39 puandan kapanarak en son 22 Mayıs 2013’teki tarihi zirvesinin ardından en yüksek seviyeyi gördü.

Amerikan Merkez Bankası’nın Mayıs 2013’teki ‘faiz artış sürecine gireceklerini’ açıklamasıyla borsada başlayan düşüş ve ardından bu yılın başına kadar yeniden 91 bin puanın yakalanamaması laneti kurulmuş oldu. Borsa İstanbul’un 4 yılın rekorunu kırmasında en büyük etki bankalar endeksinden geldi. Özellikle, ABD’de tutuklanan Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın pazartesi günü yapılacak duruşması öncesi Halkbank hisselerindeki yükseliş dikkat çekti. Halkbank, yüzde 4’ün üzerinde değer kazanması ve Akbank ile Garanti Bankası’nın yüzde 1.5’i aşan yükselişleri bankacılık endeksini ve borsayı sürükledi.
Dün dolar için de oldukça olumlu bir gün yaşandı. Credit Suisse ve Deutsche Bank’ın Türk Lirası için iyimser olan raporlarından sonra dolarda gerileme görüldü. KapitalFX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Credit Suisse’in raporunda 3 aylık dolar projeksiyonunu 3.80’den 3.65’e indirmesinin öne çıktığını belirterek “Diğer bir rapor Deutsche Bank’tan, orda da dolar için 3.56’dan put opsiyonu öneriliyor ve kısa vadede Türk Lirası için değer kazanım marjı olduğu belirtiliyor” dedi. Dolarda bankalararası piyasada son işlemler 3.6442 liradan yapıldı. Erkan, Halkbank’ın yükselmesinin iki nedeni bulunduğunu belirterek “Biri iyi bilanço beklenmesi ki Deutsche Bank yüzde 178 kâr artışı beklediğini yazmış. Daha önemli olan ise Eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin Rıza Zarrab’ın savunma ekibinde olması ve davayı ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını gözeterek çözme yoluna başvuracağını açıklaması ile oldu. Giuliani yaptığı açıklamada Zarrab’ın faturalarını kendisinin ödediğini ve muhasebecisinin Giulaini’nin huluk firması tarafından sağlanan fonları bağladığını söyledi” dedi.

Borsa İstanbul’da 4 yılın zirvesi

Ekonomide son 24 saat

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle