GeriEkonomi Borsa İstanbul'a, dünya devi Nasdaq ortak oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa İstanbul'a, dünya devi Nasdaq ortak oldu

Borsa İstanbul'a, dünya devi Nasdaq ortak oldu
refid:23641775 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Amerikan devi Nasdaq, Borsa İstanbul'un yeni ortağı oldu. Anlaşmayı Nasdaq OMX grubu ünlü Times meydanından duyurdu. Nihai imza ise Eylül ayında atılacak. 3 Nisan'da kurulan Borsa İstanbul A.Ş.'nin sermayesi 423 milyon TL olarak açıklanmıştı.

Bir süredir birçok kurumla ortaklık görüşmeleri yürüten Borsa İstanbul ortaklığı ABD merkezli dünya devi Nasdaq ile gerçekleşti. Dünyada 24 borsa yöneten Nasdaq Borsa İstanbul'a ortak oldu. Anlaşmayı Nasdaq New York'un ünlü Times meydanındaki dev ekrandan duyurdu ve o anın fotoğrafını servis etti.

Nasdaq ayrıca 50 ülkede 70 borsaya teknoloji desteği veriyor.

İlk olarak Nasdaq OMX’in kendi sitesinde duyurduğu stratejik ortaklık kapsamında iki şirket faaliyet gösterdikleri bölgede aktif işbirliği yapacaklar. Borsa İstanbul, enerji kontratları dahil tüm varlık sınıfları için Nasdaq OMX'in teknolojilerini kullanacak. Nihai imzalar Eylül ayında atılacak.

İŞBİRLİĞİ NE GETİRECEK?
NASDAQ OMX, Borsa İstanbul’a dünyanın öncü piyasa teknolojisini sağlayacak. Ortaklık, her iki borsanın bölgesel ve küresel etkinliklerini artırarak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi’ne katkıda bulunması hedefleniyor.

NASDAQ OMX’in bilişim teknolojisi yazılım çözümünü, enerji sözleşmeleri de dahil olmak üzere tüm finansal sözleşmeler için kullanabilir hale gelecek. İki borsa, bölgede de etkin işbirliğinde bulunacak. Bu stratejik ortaklık uzun vadeli olacak.

Söz konusu anlaşma ile Borsa İstanbul, küresel borsalar ağının unsuru olurken, borsacılık alanındaki bilişim uygulamaları konusunda daha da uzmanlaşması bekleniyor.

EN BÜYÜK BORSA ŞİRKETLERİNDEN BİRİ

Borsa İstanbul'un yabancı ortaklara satılması planlanan şirkete ait yüzde 41'lik hissenin bir bölümünün NasdaqOMX Grubu'na satılması bekleniyordu.  Bünyesinde 24 borsa, 5 saklama kuruluşu ve 3 takas kuruluşu bulunduran Nasdaq OMX dünyanın en büyük borsa şirketlerinden biri. Nasdaq’ın Borsa İstanbul’un alacağı stratejik ortak için aradığı ‘küresel ölçekli ve teknoloji sağlayıcı’ kriterlerine en yakın adaylardan biri olduğu görülüyordu.

İLK ELEKTRONİK İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ
Nasdaq OMX grubunun kökleri 1790'da kurulan ilk borsaya kadar gidiyor. Borsacılık alanında pek çok ilke imza atan Nasdaq OMX 1971 yılında ilk elektronik işlemi yapan borsa olmuştu. Dünyada 10 işlemden birini gerçekleştiren Nasdaq OMX grubu dünya çapında 24 borsaya sahip.

SERMAYESİ 423 MİLYON TL

Borsa İstanbul A.Ş.'nin İstanbul Ticaret Odası'na kaydığı 3 Nisan 2013'te yapıldı. Kısa adı BİST olan Borsa İstanbul'un sermayesi 423 milyon 234 bin TL olarak açıklanmıştı.

hguler@hurriyet.com.tr

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle