Bonus, Avea ile sim kartın içine girdi cep telefonu ile ödeme devri başladı

Güncelleme Tarihi:

Bonus, Avea ile sim kartın içine girdi cep telefonu ile ödeme devri başladı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 09, 2010 00:00

Garanti Bankası ve Avea’nın gerçekleştirdiği ve dünyada ilk kez NFC ile ödeme imkânı sunan Bonuslu Avea’nın lansmanı Paris’te Cartes Fuarı’nda yapıldı. Artık kredi kartına gerek kalmadan cep telefonlarından ödemeler yapılabilecek. Projenin toplam maliyeti ise 12 milyon doları buldu.

Haberin Devamı

GARANTİ Bankası ile Avea’nın mayıs ayından bu yana, pilot uygulamasını gerçekleştirdiği temassız mobil ödeme dönemi artık başladı. Fransa Paris’te düzenlenen dünyanın en büyük Uluslararası Kart Teknolojileri ve Uygulamaları Fuarı olan Cartes 2010’da lansmanı yapılarak dünyaya tanıtılan uygulamayla artık kredi kartına gerek kalmadan cep telefonlarından ödemeler yapılabilecek. Bir sim kart şeklinde üretilen ve “Bonuslu Avea” adı verilen uygulama sayesinde tek seferde 35 TL’ye kadar olan ödemelerin kart kullanılmadan cep telefonuyla gerçekleştirilmesinin önü açılıyor. Bu uygulama NFC yani yakın alan iletişim teknolojisinin, telefon bağımsız hale getirilerek, sim karta bir ‘kuyruk’ şeklinde eklenmesiyle gerçekleşiyor. İlk etapta 10 bin adetlik BonusluAvea piyasaya sürülürken, 2011 sonuna kadar 100 bin adetlik temassız ödeme kullanıcısına ulaşılmayı planlanıyor.
5 telefondan 3’ünde olacak
Garanti Ödeme Sistemleri CEO’su Mehmet Sezgin, BonusluAvea’nın pilot bir uygulama olmadığını ve ticari olarak ilk kez Türkiye’de hayata geçirildiğini vurgulayarak, temassız mobil ödeme yapabilmek için NFC teknolojisine sahip telefonların üretilmesi gerektiğini ancak bu teknolojiye sahip telefonları beklemeden, sim karta eklenen ‘kuyruk’ ile bu sorunu çözdüklerini söyledi. Dünyada cep telefonu üreticilerinin NFC teknolojisine sahip telefonları üretmekten çekindiğini belirten Sezgin, şunları söyledi: “Yakın dönemde cep telefonları üzerinden yapılan ödemeler, tüm ödeme yöntemleri arasında önemli bir orana ulaşacak. Nakdi ortadan kaldıran, kayıtlı ekonomiyi ortaya koyan bir nüfus var. Bu genç nüfus, gelişmekte olan ülkelerde yeni teknolojileri rahat benimsiyor. 5 yıl içinde 3 telefondan birinde mobil ödeme altyapısı yer alacak. Bu ürün ile amacımız Türkiye’de bankalarla ilgili olmayan genç nüfusun da bankacılıkla bir araya gelmesi ve cep telefonlarını ana araç olarak kullanabilmeleri. Bu uygulamanın tutacağını düşünüyoruz. Ayrıca dünyada diğer bankalara ve GSM operatörlerine cesaret verici olmasını istiyoruz.”
100 bin kişi hedefi
Mastercard ve Gemalto’nun katkılarıyla geliştirilen bu teknoloji için 5-6 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, Avea’nın da bir o kadar yatırım yaptığını dile getiren Sezgin, şöyle konuştu: ”İlk etapda 10 bin ürün Avea bayilerinde piyasaya sürüldü. 2011 yılı sonuna kadar da 100 bin kişinin bundan yararlanmasını hedefliyoruz. Garanti’nin böyle bir uygulamaya geçtiğini gören diğer bankalar da bizi izlerse, telefon üretici şirketler için baskı yapılmış olur. Üreticilere böylece mesaj verilebilir. Ayak diretilirse, çözümler bulunur.” Avea CEO’su Erkan Akdemir de yaklaşık 1 yıldır bu uygulama üzerinde çalıştıklarını, üretim ve test aşamasında bazı gecikmeler yaşadıklarını ifade ederek, ”Böylece dünyada ilk NFC uygulamalı ödeme Türkiye’de başladı” diye konuştu.

Haberin Devamı

Apple’ı NFC’ye ikna edeceğiz

Haberin Devamı

GARANTİ Ödeme Sistemleri CEO’su Mehmet Sezgin, temassız mobil ödeme uygulamasının IPhone gibi metal kapaklı telefonlar dışındaki tüm telefonlarda kullanılabileceğini belirterek, “Apple’ı NFC’ye geçmek için ikna edeceğiz” dedi.

Cep’ten temassız ödeme

CEP telefonundan temassız ödeme gerçekleştirmek isteyenler, öncelikle Avea bayilerinden 20 TL karşılığında satılan sim kartlardan alacak. BonusluAvea’yı kullanmak için sadece SIM kartların NFC SIM kart ile değişmesi yeterli olacak. Uygulamanın çalışması için mevcut cep telefonun değişmesine gerek kalmayacak. Telefona AVEA NFC SIM Kart yerleştirildikten sonra ise Bonus, Shop&Miles ve Paracardlar otomatik olarak tanımlanıyor. Garanti Bankası müşterisi olmayanlar için, kişi adına otomatik olarak bir ön ödemeli kart tanımlanıyor. Yüklemeler banka üzerinden yapılıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!