GeriEkonomi Bolu Tüneli 5030 gün sonra açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  91
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bolu Tüneli 5030 gün sonra açıldı

Bolu Tüneli 5030 gün sonra açıldı
refid:5823877 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul-Ankara yönü 5030 gün sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin katılımıyla açıldı. Tünelin, İstanbul-Ankara istikameti araç trafiğine yarın açılacak.

Açılışta kurdele kesimini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin yanı sıra Devlet Bakanı Ali Babacan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Astaldi firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Paulo Astaldi birlikte yaptı.

Açılış öncesinde Astaldi Firması Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi, Başbakan Erdoğan ve İtalya Başbakanı Prodi'ye tünelin maketini hediye etti. Temsili kurdele kesimi sırasında Erdoğan, tünelin tüm insanlık için büyük önem taşıdığını ifade ederek, duydukları mutluluğu dile getirdi. Erdoğan, ”bismillah” diyerek kurdeleyi kesti. Kurdele kesiminin ardından havai fişekler patlatıldı ve gökyüzüne çok sayıda balon bırakıldı. Daha sonra Erdoğan, Prodi ve beraberindeki heyet, tünelden ilk geçişi gerçekleştirdiler.

Bolu Tüneli 5030 gün sonra açıldı
Açılış sonrası Başbakan Erdoğan ve Romano Prodi, tünelden ilk geçişi birlikte yaptılar. Erdoğan, makam aracının direksiyonuna geçerek aracı kendi kullandı.


PROJE

1977 yılında Helsinki Nihai Belgesi Kararları doğrultusunda 10 Avrupa ülkesinin katılımıyla imzalanan ve Avrupa Ekonomik Komisyonu ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğinde halen devam eden TEM (Kuzey-Güney Avrupa Otoyolu) Projesi, Türkiye sınırları içinde Kapıkule'den başlayıp İstanbul-Ankara üzerinden devam ediyor. Anadolu Otoyolu, Gümüşova-Gerede kesimi de bu güzergah üzerinde TEM projesinin bir parçasını oluşturuyor.
Edirne-İstanbul-Ankara eksenindeki ulusal ve uluslararası taşıma talebini karşılamayı amaçlayan otoyol projesi içinde yer alan Bolu Dağı Geçişi ise projenin yapımı tamamlanmayan tek kısmını oluşturuyor. Yapımında son aşamaya gelinen 25,5 kilometre uzunluğundaki Bolu Dağı Geçişi, Gümüşova-Gerede otoyolunun 30. kilometresindeki Kaynaşlı'dan başlayarak, Doğu yönünde Asarsuyu Vadisi boyunca ilerleyip Bolu Dağını bir tünelde geçiyor ve Yumrukaya mevkiinde sona eriyor.

TÜNELDE İLK KAZI İŞLEMİ 1993'DE YAPILDI
PRODİ: HER İKİ ÜLKE DE SONSUZA KADAR YAŞASIN

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Bolu D

/images/100/0x0/55ea2731f018fbb8f86e7869
ağı Tünelinin İstanbul-Ankara istikametinin hizmete açılış töreninde, Türkiye ile İtalya arasındaki dostluğa vurgu yaptı. Türkiye ile İtalya'nın barış ve diyalogdan yana olduğunu kaydeden Prodi, Türkiye ve İtalya'nın Akdeniz bölgesinde iki büyük ülke olduğunu hatırlattı.

Prodi, iki ülkenin, büyük ülke olmalarından dolayı bazı sorumlulukları da bulunduğunu ve barış yolunda ilerlemeleri gerektiğini belirtti. Bu çerçevede diyalogdan ayrılmayarak bu sorumluluklar doğrultusunda politikalar izlediklerini kaydeden Prodi, konuşmasını, "Yaşasın İtalya, yaşasın Türkiye. Her iki ülke de sonsuza kadar var olsun, yaşasın" diyerek bitirdi.Bolu Dağı Geçişi Projesi için 1990 yılında ihaleye çıkıldı, ihaleyi İtalyan Astaldi firması yüklendi. Bolu Dağı Geçişi Projesi içinde yer alan Bolu Dağı Tünelinde ilk kazı işlemi ise 1993 yılında başladı. Toplam 25,5 kilometre uzunluğundaki Bolu Dağı geçişinde, 4,6 kilometre uzunluğunda 4 adet viyadük, yaklaşık 900 metre uzunluğunda 3 adet köprü, yaklaşık 2 bin 900 metre uzunluğunda Bolu Tüneli yer alıyor. Bugüne kadar 2 kez sel, 2 kez de depreme maruz kalması nedeniyle projede bazı gecikmeler meydana geldi.

Bolu Dağı Tüneli 3 geliş, 3 gidiş şeritli olmak üzere, çift tüp olarak inşa edildi. Bugün açılışı yapılan Ankara yönüne doğru olan sağ tüp 2 bin 788 metre, İstanbul yönündeki sol tüp ise 2 bin 954 metre uzunluğunda. Bolu Dağı Geçişi Projesi, genellikle Bolu Tüneli Projesi olarak anılıyor, ancak tünel projenin 3 kilometrelik bölümünü oluşturuyor.
Proje için bugüne kadar KDV hariç 811,4 milyon dolar harcandı. Bunun yaklaşık yüzde 35'i tutarındaki 283,5 milyon dolar Bolu Tüneli için kullanıldı.

ERDOĞAN: MİLLETİMİZİN, BİR BÜYÜK RÜYASINI  GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Başbakan Erdoğan, tünelin açılış töreninde bir konuşma yaptı. “Milletin, ülkenin bir büyük rüyasını gerçekleştirdiklerini” ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Milletimizin talepleri doğrultusunda yol almanın, milletimizin ideallerini gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşıyoruz. Değerli dostum Sayın Prodi'yi Bolu'da ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Uluslararası ilişkilerimizin güçlendiği bu dönemde Bolu Tüneli'ni birlikte açmamız hem bir finaldir, hem de yeni bir başlangıçtır. Hatırlarsanız 2005 yılı Kasım ayında da Samsun'da Türkiye'nin 8 yıllık bir rüyasını gerçeğe dönüştürdük.”

ULUSAL VE ULUSLARARASI TAŞIMA İMKANLARI

TÜNEL ARAÇ TRAFİĞİNE
YARIN AÇILACAK

Bolu Valisi Ali Serindağ, tünelin İstanbul'dan Ankara yönüne yarın trafiğe açılacağını söyledi. Serindağ, şöyle konuştu: "Tören, açılacak yolda yapıldı. Helikopterin inişi nedeniyle bazı direkler yerinden alındı. O nedenle şimdi o çalışmaları yapıyorlar. Eksikleri gideriyorlar. Muhtemelen yarın saat 9-10 gibi büyük bir ihtimalle bu hazırlıklar bitmiş olur. Yol temizlenmiş olur. Yol trafiğe açılmış olur.”

İstanbul'dan Ankara yönüne gitmek için Düzce'nin Kaynaşlı ilçesindeki otoyolda bekleyen sürücüler, tünelin yarın açılacağı bilgisinin gelmesinin ardından trafik ekipleri yardımıyla tekrar Bolu Dağı'na yönlendirilerek yollarına devam ettiler. Sabah saatlerinden beri tünelin açılmasını beklediklerini söyleyen sürücüler, “Aracımız yıpranıyor diye Bolu Dağı'nı çıkmak istemedik. Nasıl olsa açılacak diye düşünüp beklemiştik ancak yarına kalmış” dediler.   İstanbul ile Ankara'yı birbirine bağlayan önemli bir kavşakta bulunan Bolu'nun, trafik akışının en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, projenin, yaşanan trafik tıkanıklığının, bu tüneli açmak suretiyle aşmak, ulusal ve uluslararası taşıma imkanlarını geliştirme bakımından büyük önem taşıdığını dile getirdi.
Bolu Dağı geçişinin Türkiye'nin kara yolu geçişinin ana arteri konumunda olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Burası, ulusal ve uluslararası taşıma talebinin karşılamak için planlanan Edirne-İstanbul-Ankara Otoyol Projesi'nin yapılmayan tek kısmıydı. Söz konusu otoyol projesi tümüyle hayata geçmiş olacaktır” dedi. Bu sayede tıkanıklığın ortadan kalkacağını belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası ve ulusal nakliyatın rahatlayacağını, şehirler arasındaki ticari ilişkilerin hız kazanacağını bildirdi.

14 YILLIK SÜREÇ

14 yıldır maalesef bu sürecin bazı nedenlerle devam ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Böyle olmasını istemezdik işte bunlar niçin bazı alanlarda ülkemiz yatırımlarının maliyetlerini kat be kat fazlasıyla ödüyor. Şimdi ise insanımızın seyahat kalitesine büyük katkı yapacak olan bu tüneli, 14 yıl aradan sonra hamdolsun hizmete açıyoruz. Bugüne kadar, iki kez sel iki kez deprem felakatine maruz kaldı bu tünel. Ancak bu sel ve depremler projelerin mukavemetini test etmek bakımından da aslında belkide önemli bir imkanını sundu.
Projede yer alan viyadüklerin inşaatına deprem sonrasında yeniden başlandı. Tüm viyadüklerde deprem etkisine karşı yüksek güvenlik önlemleri alınmıştır. Şu anda zor şartlardan dolayı, fazladan harcanan taşıt işletim ve amortisman giderleriyle zaman kaybından ciddi manada bu tünel vesilesiyle istifade edeceğiz. Ayrıca kış aylarında Bolu Dağı bizler için çok çok önemli, sıkıntılı bir geçiş noktasıydı. Artık zor olan bu güzergahta trafik akışı güvenliği kesintisiz ve yüksek standartta gerçekleşebilecektir. Yıllık 40 milyon dolar civarında gerçekleşecek olan bir tasarrufla ekonomimiz için çok önemli bir katkı sağlanacaktır. Büyük projeler ortaya koyabilmek için büyük ideallere sahip olmak gerekiyor.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle