GeriEkonomi Bodrum'a uluslararası marina
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrum'a uluslararası marina

Ege'nin en önemli turizm merkezi, çağdaş bir marina ve alışveriş merkezine kavuşuyor.

Bodrum Marina, yeni bir isim, yeni bir imaj ve çağdaş bir alışveriş merkezi ile yeniden hizmete açılıyor. Marina, Bodrumlulara, yatırımcılara ve turizm sektörüne çağdaş anlayışla hizmet verecek. Türk turizminin Ege'deki en önemli merkezi Bodrum, yeni marina sayesinde sesini uluslararası alanda da daha çok duyuracak.

Uzun yıllar TURBAN tarafından işletilmekte olan Bodrum Marinası, 1997 yılı sonunda özelleştirilerek ‘‘Bodrum Karada Marina’’ adı altında Karada Turizm İşletmeleri AŞ tarafından işletilmeye başlandı. Özelleştirmeden önce, halka kapalı bir alan olarak yalnızca yatlara hizmet vermekte olan marina, 1998 yılı başından itibaren yatların ve yatçıların yanında Bodrumlulara, Bodrum'u seven yerli ve yabancı turistlere, işadamı ve yatırımcılara da hizmet verecek şekilde düzenleniyor.

Bu zamana kadar Tepecik Camii'nde biten Borum sahil bandı, yeni düzenleme ile askeri alana kadar genişliyor. Marina, yeni düzenleme ile yalnızca uluslararası niteliklere sahip bir marina olarak Bodrum'un dünya turizmindeki yerine bir özellik katmakla kalmayacak, Bodrumlulara da kaliteli ve çağdaş hizmet veren bir gezinti, dinlenme, eğlence ve alışveriş alanı olacak.

ÇAĞDAŞ DÜZENLEME

1998 yılı içerisinde yapılan çalışmalar sonucu, öncelikle marinanın altyapısı çağdaş ve güvenli bir hale getirildi. Marinanın yat kapasitesi 275'ten 400'e çıkarıldı ve bir marinada olmazsa olmaz ihtiyaçlardan olan çekek alanı ve 70 tonluk ‘‘travel lift’’ hizmete sunuldu. Yatçıların en önemli taleplerinden olan temizlik konusu en ön plana alınarak çözümlendi; ayrıca hem yatlara, hem de kara taşıtlarına hizmet veren akaryakıt istasyonu yenilenerek yatçıların gereksinimleri karşılandı.

1998 yılı turizm sezonunun bitmesi ile çağdaş bir marina yaratma çabaları hızlandırıldı. Hem marinaya, hem de Bodrum turizmine ciddi katkılarda bulunacak olan alışveriş merkezi inşaatına başlandı. Bu çalışmalar, Nisan 1999 sonunda tamamlanarak Bodrumluların ve yatçıların hizmetine sunulacak.

ÇEVREYE SAYGI

Hem yatçılara, hem de Bodrum sakinlerine hizmet verecek şekilde planlanan ve Bodrum mimarisinin özgün çizgilerini taşıyan proje, estetik kaygıları ön planda tutarak hazırlandı. Çağdaş bir alışveriş merkezinde olması gereken bütün hizmetler yanında, bir marinada olması gereken her şey düşünülerek planlandı. Bodrum yerel ve mülki yönetimleri ile koordineli bir şekilde oluşturulan proje ile şehir dokusunu en iyi şekilde temsil edecek bir mimari uygulama yapıldı. Marina içerisinde yasal yapılaşma hakkının yarısı kullanılarak ticari kaygıdan çok çevreye saygı ön planda tutuldu.

GELENEKSEL MİMARİ

Marina kara yapıları, alışveriş merkezi, teknik hizmetler ve marina yönetim alanları olmak üzere 3 ayrı ünite olarak projelendirildi. Buna göre teknik hizmetler bölümü, limanın en uç noktasından idari binalara kadar olan kısımlarda yapılanırken, alışveriş merkezi ve yiyecekiçecek üniteleri, Neyzen Tevfik Caddesi boyunca konumlandırıldı. Neyzen Tevfik Caddesi ile marina arasındaki tel örgüler kaldırılırken, Bodrum'un özgün mimarisi ve yaşam biçimine sadık kalınarak çağdaş bir alışveriş merkezi yaratıldı. Alışveriş merkezi bünyesinde, giyimden hediyelik eşyaya, marketten çeşitli büyüklükte cafelere, snack bar ve restoranlara, Tekel büfesinden yat malzemesi satış ünitelerine kadar, çok geniş bir yelpazede en iyi ürünler, çağdaş bir anlayışla sunulacak. Bodrum'un en merkezi yerinde geleneksel yapıyla uyumlu, ziyaretçilerin gün boyunca çıkmak istemeyeceği, tüm ihtiyaçlarının aynı alanda karşılanabileceği bir ortam yaratılacak.

GÜVENLİK ÖNEMLİ

Alışveriş merkezi, çoğunluğu 40 metrekareden oluşan ve 18 metrekareden 350 metrekareye kadar değişen ölçülerde 40 adet satış ve yiyecek-içecek ünitesinden oluşan kompleks içerisinde, otopark, sergi alanları, WC, özel güvenlik teşkilatı gibi yardımcı üniteleri ile hizmete girecek. Merkez, eğlence ve alışverişin bir arada yapıldığı mükemmel bir mekan olacak.

Merkezdeki güvenlik, komünikasyon, temizlik vs. gibi tüm hizmetler, merkezi yönetim tarafından karşılanacak şekilde planlanmdı. Dükkânlar da iç dekorasyon yapılmasına müsait bir şekilde kiracılara teslim edilecek. Yetkililer ayrıca, marina alanının yeniden yapılanması ile Bodrum'un ve özellikle limanın çehresinin ciddi bir şekilde değişeceğini ve 1998 yılına kadar bir çekek yeri hüviyetinde olan bu alanın çağdaş üstyapıları ve peyzajı ile Bodrum şehir estetiğine ciddi katkılarda bulunacağını belirttiler.Yetkililer, ayrıca hep aynı yönde sıkışmakta olan Bodrum gezi alanlarını da genişleterek Bodrum'un turizm ve alışveriş aktivitelerine çok olumlu katkılarda bulunacağını ifade ettiler. Yetkililer, daha geniş bilgi için Bodrum Karada Marina'nın 0.212 284 86 50 ve 0.252 316 18 60 nolu telefonları ile ilgililere ulaşılabileceğini ve yatırımcılara her konuda yardımcı olunacağını bildirdiler.

Doğu Akdeniz'in en iyisi

Bodrum Marinası, yeni kimliği ile Doğu Akdeniz'deki en yeni ve seçkin marina olacak. Bodrum'a hak ettiği turizm yatırımlarından birini çağdaş bir anlayışla sunacak olan marina, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyılarında hiçbir marinanın sahip olmadığı kadar fazla ulaşım alternatiflerine de sahip. Bodrum marinası, aynı zamanda uluslararası bir havalimanına en yakın marina; bu nedenle varlıklı turistleri Bodrum'a çekme konusunda ciddi katkılarda bulunacak.

Nisanda açılıyor

Marina yetkilileri marinanın yenilenmiş haliyle Nisan 1999 sonunda hizmete gireceğini ve tüm ünitelerin kiraya verileceğini belirttiler. Yetkililer, daha şimdiden ünitelerin önemli bir bölümünün kiralandığını, kalan ünitelerin kiralanırken talipliler arasından en seçkin marka ve iyi hizmeti sunacak yatırımcıların seçileceğine dikkat çektiler.Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False