GeriEkonomi Birlikte yaşamda dünyaya örnek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birlikte yaşamda dünyaya örnek

Birlikte yaşamda dünyaya örnek
Abone Olgoogle-news

‘Keşfet’ organizasyonlarının altıncısı Edirne’de gerçekleştirildi. Hürriyet gazetesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ve Edirne Belediyesi’nin düzenlediği organizasyonda Edirne Valisi Günay Özdemir, “Edirne’de birlikte yaşamaya alışmış bir toplum var. Bu tüm dünyaya örne olmalı” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “Edirne’ye objektif gözlerle bakılmasını istiyoruz. Bu şehir geçmişteki yaşam kültürüyle, dokusuyla, insanıyla, havasıyla, suyuyla, toprağıyla gerçekten ilgiyi ve sevgiyi hak ediyor” dedi.

HÜRRİYET gazetesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Edirne Belediyesi bir araya gelerek ‘Edirne’yi Keşfet’ organizasyonunu düzenledi. Hatay, Aydın, Mersin, Gaziantep ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sonra ‘Keşfet’ turlarının altıncısı Edirne’de gerçekleştirildi. Tarihinden yemeklerine, yaşam kültüründen ekonomisine Edirne’nin dinamikleri Hürriyet gazetesinin güçlü yazar kadrosu tarafından ele alındı. 3 gün süren ‘keşfet’ turuna katılan Hürriyet yazarları ve seyahat acenteleri bando takımının çaldığı eğlenceli müziklerle tarihi belediye binasında karşılanırken, organizasyon boyunca Edirne karış karış gezildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan tur süresince katılımcılara Edirne’yi anlattı.

DEV KADRO

Organizasyonun son gününde Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Tayyip Özdurmaz, Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bilâ’nın katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Hürriyet Yayın Direktörü Fikret Ercan, Hürriyet İcra Kurulu Üyesi ve Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan, Ekonomi Müdürü Sefer Levent, Magazin Müdürü Selim Akçin, Spor Müdürü Mehmet Arslan ve Reklam Grup Koordinatörü Gürcan Korkmaz’ın da yer aldığı ‘Edirne’yi Keşfet’ turunda Hürriyet’in dev yazar kadrosu içinde ise şu isimler yer aldı: ‘Sedat Ergin, Yalçın Bayer, Erdal Sağlam, Nuran Çakmakçı, Cengiz Semercioğlu, Jale Özgentürk, Kanat Atkaya, Uğur Gürses, Gila Benmayor, Melis Alphan, Onur Baştürk, Melike Karakartal, Saffet Emre Tonguç, Muammer Elveren, Müge Akgün, Sahrap Soysal, Vedat Milor, Ömür Gedik, Gökhan Kimsesizcan, Barçın Yinanç, Serkan Ocak’ 

 DÜNYA ÖĞRENMELİ

Restore edilen tarihi elektrik fabrikası binasında gerçekleştirilen törende konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, yapılan organizasyonun Edirne için çok anlamlı olduğunu ifade etti. Edine’yi anlamak ve tanımak için Edirne’de yaşamak gerektiğine dikkat çeken Vali Özdemir, “Hürriyet ve TÜRSAB bu 3 gün boyunca Edirne’de yaşayarak bunu çok iyi anlattı. Edirne’nin geçmişten gelen sosyal birikimini fark ettiler. Edirne tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve burada farklı medeniyet ve kültürler kurulmuştur. Osmanlı dönemiyle ilgili 1912’de Edirne’nin özellikle merkez nüfusunun tespiti var. Bu tespite göre, Edirne’de 45 bin Müslüman yaşıyor, 40 bin Rum yaşıyor, 10 bine yakın Ermeni, 10 bine yakın Yahudi, 10 bin civarında da farklı inanç ve düşüncedeki insanlar yaşıyor. Yani Edirne farklı inanç ve düşüncedeki insanların ortak yaşama kültürünü oluşturduğu ve bu ortak yaşama kültürünü de hukuki ve sosyal düzenlerle korunduğu bir il olmuştur. Burada örnek bir yaşam biçimi oluşturulmuş. Bir millet ortak yaşama kültürü oluşturursa orada mutluluk ve huzur vardır. Avrupa Birliği ortak yaşama kültürünü kaybetmeye başladı. Problemler yaşanıyor. Dünyanın Edirne’den öğreneceği çok şey var. Edirne bu yönüyle bölgeye ve dünyaya tanıtılmalı. Edirne birlikte yaşamaya devam eden bir toplum var. Bu anlayışa dünyanın ihtiyacı var. Edirne bunu başarmış bir il. Ancak Edirne bu yönüyle çok bilinmiyor. Dünya çok kültürlülüğü yönetemezse çok ciddi sıkıntılar yaşayacak” diye konuştu. 

‘HAKKIMIZIN TESLİM EDİLMESİNİ İSTİYORUZ’

HÜRRİYET ailesine ve acentelere ‘keşfet’ organizasyonuna katılımları için teşekkürlerini ileten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Eksiğiyle, fazlasıyla Edirne’yi tanıtmaya çalıştık. Hürriyet’ten ve seyahat acentelerinden bir isteğimiz var. Biz Edirne olarak kayırmacılık, torpil istemiyoruz. Sadece Edirne’nin hakkının teslim edilmesini istiyoruz. Edirne’ye objektif gözlerle bakılmasını istiyoruz. Bu şehir geçmişteki yaşam kültürüyle, dokusuyla, insanıyla, havasıyla, suyuyla, toprağıyla gerçekten ilgiyi ve sevgiyi hak ediyor. Biz Edirne’ye gerçek anlamıyla, aşkla bağlı olarak çalışıyoruz. Edirne huzur ve barış kenti. Edirne’de biz hep birlikte çalııyoruz. Edirne tarihten aldığı misyonuyla, huzurun sevginin, saygının, kültürün bir arada olduğu en güzel örneklerden biri konumunda. Bu huzuru birlikte sağlayan şehrin tüm yöneticilerine sde çok teşekkür ediyorum” dedi. 

ASLINA UYGUN YAPTIK

Tarihi elektrik binasını restore ettikten sonra binada düzenlenen ilk etkinliğin ‘Keşfet’ organizasyonu olduğunu belirten Başkan Recep Gürkan, “Açılışını yapmış olduk. Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılamak için 1931 yılında İtalyanlar tarafından yapılmış bir bina. Elektrik şebekesi olmadan üretilen elektrik evlere bu binadan elektrikler ulaştırılmış. Buradaki büyük jeneratörlerin taşınması sonrası bakım atölyesi olarak kullanılmış. 2015 Temmuz’da restorasyona başlandı. Daha yeni bitti. Edirne Belediyesi nikah salonu ve kültür merkezi olarak hizmet verecek. Atölye odalarında el sanatları kursları açılacak. Her şeyi aslına uygun yapmak istedik. Tüm salondaki çinilerin aynı olması için Kütahya’da 4 ay çiniler üretildi. Amacımız tarihin yolculuğunda bir kırılma yaşanmamasıydı” diye konuştu.

 TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNDE TURİZMİN ETKİSİ 

TURİZMİN Türkiye’nin geleceğinde etkin rol oynayacağını dile getiren TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise turizmin Türkiye’nin önünü açacağını, birlik, beraberlik ve beraber yaşama kültürünü barış sektörü turizmin gerçekleştireceğini söyledi. Türkiye’nin birlikte yaşamayı öğrendiğini, bunun çok önemli olduğunu kaydeden Başaran Ulusoy, “Edirne’ye moral ve enerji vermek için geldik. Biz moral ve enerji bulduk. Kültür hazinesi bakımından çok önemli olan bu ilimiz aslında yaşam kültürü açısından çok daha fazla değer sahip. Edirne’yi Keşfet organizasyonu ile sokak sokak gezildi. Ancak Edirne keşfedilemez. Yaşanarak öğrenilebilir. Öyle büyük ve güçlü bir kültürel mirasa sahip. Ayrıca Başkan Recep Gürkan da ilk günden itibaren ekibi bir dakika yalnız bırakmadı. Sürekli ekibin yanında yer aldı” diye konuştu

EDİRNE FARKI

Keşfet turlarının altıncısının gerçekleştirildiğini hatırlatan Başaran Ulusoy, “Bundan sonra da bu turlar yapılmaya devam edecek. Ancak bir sonraki turlarda Edirne’ye gelen herkes, ‘Burası da Edirne’deki gibi mi olacak’ diye soracak. Hürriyet gazetesi ile birlikte çok doğru bir iş yapıyoruz. Çünkü Türkiye’nin geleceği turizmdir. Ancak daha fazla tanıtım yapılması gerekiyor. Bizlerin bu işlere daha çok destek vermesi gerekiyor. Gittiğimiz kentlere bizden sonra turlar düzenlenmeye başladı. Buradan da anlaşılıyor ki doğru bir iş yapılıyor. Bu hem gittiğimiz ile hem de Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayan bir organizasyon” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmeye aday olduğunu, ancak Türkiye’nin birlikte yaşamaya çok önceden başladığını dile getiren Başaran Ulusoy, “Bize vize koyanlar beraberliğimizi görmesi lazım. Bize vize koyanlar bir gün kendilerine vize konulacağının hesabını yapmalılar. Bir gün gelecek biz onlara vize koyacağız. Bunu sağlamak için beraber yürüyeceğiz, beraber koşacağız” dedi.

EDİRNE STRATEJİK BİR NOKTADA BULUNUYOR

HÜRRİYET’in güçlü yazar kadrosuyla ‘Keşfet’ organizasyonu kapsamında gidilen ili en güzel şekilde anlatmayı ve tanıtmayı amaçladığını ifade eden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bilâ, Türkiye’nin turizm hareketini bu organizasyonlarla güçlendirmeye çalışıyoruz. Gittiğimiz ilin kamuoyunda sesi olmayı amaçlıyoruz. ‘Keşfet’ organizasyonlarının ardından çıkardığımız gazetede o ilin sorunlarına eğiliyor, yazarlarımızın gözünden o ilin anlatılmasını sağlıyoruz. Seyahat acenteleri ile birlikte yaptığımız ‘keşfet’ yolculuklarının ardından aldığımız geri dönüşler de bizleri memnun ediyor. Organizasyon esnasında Hürriyet gazetesi ve yazarlarımızın yaptığı sosyal medya paylaşımları da binlerce beğeni alıyor. Her alanda gittiğimiz ilin tanıtımına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

KESİNTİSİZ BAĞLANTI

Geçmişinden gelen güçle günümüzde de Edirne’nin, Türkiye’nin en önemli illerinde biri konumunda olduğunun altını çizen Fikret Bilâ, “Edirne özellikle İstanbul’a yakınlığı, Avrupa’ya sınırı olması bakımında çok stratejik bir noktada. Son dönemlerde Marmara bölgesinde yapılan ve planlanan mega projelerin de Edirne’ye büyük katkısı olacaktır. Edirne’ye gelecek olan hızlı tren ile İstanbul ve Edirne arasının 45 dakikaya inecek olması şehrin önemini bir kat daha arttıracaktır. Bu sayede Edirne’ye gelen turist sayısı bir hayli artacak, bölgede yatırım yapılması kolaylaşacaktır” dedi. Geçtiğimiz günlerde temeli atılan Çanakkale Köprüsü’nün de bölgeye büyük katkısı olacağına değinen Fikret Bila, “Tüm bunların yanında sanayi yatırımlarının yoğunlaştığı ve büyük ihracatçıların yer aldığı Marmara bölgesindeki illerin birbiriyle kesintisiz bağlantısı sağlanacaktır. Bu bağlantının sağlanmasındaki diğer bir büyük yatırım ise Osman Gazi Köprüsü’dür. Marmara bölgesinden tüm iller yapılan yeni yollar ve köprülerle kesintisiz iletişime kavuşacaktır. Edirne’de buradan payına düşeni alacaktır” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle