Bilişim şebekesi ABD'de Koç'u örnek gösterdi

Dünyanın önde gelen bilişim şirketlerinin başkanlarını buluşturan OracleWorld toplantısında Koç'un adı Shell, Dell, Amazon ve Aviva gibi dünya devleriyle birlikte anıldı.

ABD'nin San Francisco kentinde yapılan ve dev bilişim şirketlerinin başkanlarını bir araya getiren OracleWorld toplantısında, şebeke teknolojisini kullanan dünyanın sayılı öncü şirketi arasında Koç Holding de sayıldı. Koç'un adı Shell, Dell, Amazon ve Aviva gibi dünya devleriyle birlikte anıldı.

Oracle'ın daha geçen yıl duyurduğu şebeke teknolojisi, yüzlerce hatta binlerce bilgisayarın ağ üzerinde tek bir dev bilgisayarmış gibi kullanılabilmesini sağlıyor. Bilgiişlem altyapılarında şebeke mimarisi kullanmayı seçen şirketler, bilgiişlem altyapısından tıpkı bir elektrik şebekesinden elektrik alırmış gibi, bilgiişlem hizmeti alarak yararlanabiliyorlar. Bu da şirketlerin bilişim teknolojileri maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlıyor.

Koç'un dünya devleriyle birlikte, en yeni bilişim teknolojilerinden yararlanmasını bilen şirketler arasında gösterildiği OracleWorld toplantısında Oracle Başkanı Larry Ellison'a ek olarak, bilişim sektörünün devler liginden önemli başka isimler de birer konuşma yaptı.

25 BİN İZLEYİCİ

25 bin kişinin katıldığı konferansa renk katan isimler arasında HP Başkanı Carly Fiorina, Dell Başkanı Michael Dell ve Sun Microsystems Başkanı Scott McNeally de vardı.

Carly Fiorina yaşantımızdaki her şeyin sayısal ortama aktarılacağı, taşınabilirleşeceği ve kişiselleştirilebileceği bir çağa girdiğimizi belirterek başladığı konuşmasında bu durumun şirketleri bilişim altyapılarını gözden geçirmeye zorlayacağını belirtti. Radyo dalgalı akıllı etiketlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde ticaretin her alanına gireceği öngörüsünde bulunan Fiorina, şirketlerin bu aşamada çok büyük miktarda veriyi depolayabilen, analiz edebilen, yönetebilen ve paylaşabilen bilişim altyapılarına ihtiyaç duyacağını söyleyerek, bu ihtiyaca cevap verebilecek tek teknolojinin şebeke mimarisi olduğunu iddia etti.

Michael Dell ise gelirlerini on yıl içinde 5 milyar dolardan 50 milyar dolara çıkartırken kolaylıkla genişletilebilir sistemlere ihtiyaç duyduklarını bu kolaylığı da Oracle çözümlerinde bulduklarını aktardı. Dell Başkanı, Oracle, Intel ve EMC ile başlattıkları MegaŞebeke projesinin de duyurusunu yaptı.

Sun Başkanı Scott McNeally ise beklendiği gibi şovmenleri aratmayacak bir konuşma yaptı. Sihirli bilardo topuna bakarak geleceğe yönelik kehanetlerde bulunan McNeally, Oracle'ın PeopleSoft'u sonunda almayı başarıp başaramayacağı sorusunu "şüphesiz ki" diye yanıtladı. McNeally'nin bu kehanetinin gerçekleşmesi için sadece birkaç gün geçmesi gerekti. McNeally gelecekte yazılımın bedava olacağı tahmininde de bulundu. Örnek olarak da Sun'un Solaris işletim sistemini ücretsiz kullanım lisansıyla vermeye başlamasını gösterdi, donanım için de kullandığın kadar öde dönemini başlatacaklarını söyledi.
Haberle ilgili daha fazlası: