GeriEkonomi Bilgisayarda 240 milyon dolarlık yerli birleşme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilgisayarda 240 milyon dolarlık yerli birleşme

Abone Olgoogle-news

TÜRKİYE'nin en büyük bilgisayar toptancılarından Arena, bir süre önce Avrupa'nın en iyi bilgisayar dağıtıcısı seçilen Karma Donanım'ı bünyesine kattı. Arena Bilgisayar'ın cirosu bu birleşmeyle 240 milyon dolara çıkacak.

TÜM dünyada yaşanan şirket birleşmelerinden sonra Türkiye'de de bilgisayar sektöründe ilk evlilik gerçekleşti. Hewlet Packard, Microsoft, Compaq ve Xerox gibi markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan Arena Bilgisayar, Sony, Philips gibi yine güçlü markaların Türkiye dağıtımını yapan Karma Donanım şirketini bünyesine kattı. Karma, 1998 yılında Avrupa'nın en iyi bilgisayar toptancısı seçilmişti.

Arena Bilgisayar ve Karma Donanım şirketleri arasındaki evlilik anlaşması dün İstanbul'da yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı. Arena Bilgisayar Genel Müdürü Hakan Koçer toplantıda yaptığı konuşmada, Karma şirketini Arena bünyesine katarak pazar paylarını yüzde 10'a çıkartmayı hedeflediklerini belirtti. Koçer, ‘‘2000 yılında Karma Donanımın da katkılarıyla 240 milyon doların üzerinde bir ciro hedefledik’’ dedi.

KARMA ERİMEYECEK

Arena'nın sahip olduğu geniş müşteri yelpazesi ve verimli lojistik altyapısı sayesinde Karma'nın OEM ürünlerini etkin olarak dağıtacaklarına inandıklarını açıklayan Koçer, ‘‘Birleşme gerçekleştikten sonra Karma'nın Arena çatısı altında erimesini istemiyoruz. Karma'nın ismi Arena bünyesinde farklı bir organizasyon tarafından yürütülecek. Depo, finans dağıtım gibi birimler ortak yapılırken satış ve tahsilatta şirketler bağımsız çalışacaklar’’dedi.

Arena'nın dağıtıcı bir şirketten çok teknoloji ürünleri sağlayıcı bir firma olduğunu da hatırlatan Koçer, ‘‘Bu birleşme sonucunda asıl sıçrama 2001 yılında olacak. Bizim 180 milyon dolarlık 2000 yılı ciro hedefimizi bu yıl Karma'yla beraber 240 milyon doların üstüne çıkarmayı düşünüyoruz ancak Karma'nın gerçek gücünü kazanmasıyla bu önümüzdeki yıllarda çok daha fazla artacaktır’’dedi.

6 AYLIK SIKINTI

Karma Genel Müdürü Namık Tülümen ise yaptığı açıklamada, 1990 yılından bu yana faaliyette bulunan şirkette 6 aydan bu yana finansal zorluklardan dolayı büyük pazar kaybı meydana geldiğini belirterek, ‘‘Bu birleşmeyle Karma yine eski gücüne kavuşacaktır. Karma'nın bilgi birikimini oluşturan kimliği korunarak Arena'nın finansal ve lojistik gücüyle birlikte operasyonlarda birleşiyoruz’’ dedi.

HALKA AÇILIYOR

Arena Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı İzi Kohen ise açıklamasında, meydana gelen evliliğin bir tutarı olmadığını belirterek, ‘‘Biz sadece güçlü bir organizasyonu devraldık. Karma finansal açıdan zorda olduğu için masraf yaratıyordu ve bu birleşme tamamen iki şirketinde faydası üzerine kuruldu’’ dedi.

Kohen, 2000 yılında halka açılmayı planladıklarını da sözlerine ekleyerek, ‘‘Şirketin yüzde 15'ini halka açacağız ve ileriki tarihlerde yine şirketin gündeminde evlilikler söz konusu. GSM ve internet alanında da güçlü firmaların dağıtımını almayıda planladık’’ diye konuştu.

False