GeriEkonomi Başkan torpilden bunaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkan torpilden bunaldı

Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Kemal Ünsal, ‘‘Halkalı ve Eryaman'da kurayla satacağımız konutlar için torpil istekleri geliyor. Kurada torpil olur mu?’’ dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin beş ilde satışa çıkardığı konutlardan Halkalı ve Eryaman'a talip olan bazı vatandaşlar, daha başvuru süresi başlamadan ‘torpil harekatına’ girişti. Halkalı ve Eryaman konutlarını satın almayı garantilemek isteyenler, kuraya katılmamak için araya hatırlı kişileri sokup TOKİ Başkanı Mehmet Kemal Ünsal'a telefon ettiriyor.

Başkan Ünsal Hürriyet'e, torpil başvurularından bunaldığını belirterek, ‘‘Hiç kuraya girmemek için hatır istenir mi? Bu mümkün değil’’ dedi.

İstanbul-Halkalı, Ankara-Eryaman, Samsun, Kars ve Şanlıurfa'da satılacak yaklaşık 9 bin konuttan, Halkalı dışındaki projelerin başvuru süresi başladı. Halkalı ve Eryaman için yoğun talep beklenirken, diğer üç ildeki başvuruların durgun seyrettiği gözleniyor.

Ünsal, bu durgunluğun peşinat tutarının yüksek olmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorusuna, ‘‘Öyle algılanabilir ama peşinatlar aslında yüksek değil. Önceki yıllarda konutun metrekare maliyeti 170 dolardı. Bu rakam 220 dolara yükseldi’’ karşılığını verdi.

ALTYAPIYI HAZIRLAYACAK

TOKİ'nin daha önceki dönemlerde Hakkari ve Şırnak'ta yaptırdığı konutlara da yeterli talep gelmemişti. Ünsal, ellerinde kalan konutları başta Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere lojman isteyen kamu kuruluşlarına sattıklarını açıkladı. Halkalı ve Eryaman dışındaki üç ilde, bu kez de aynı durumun yaşanması halinde, yine lojman olarak satacaklarını belirten Ünsal, ‘‘Sahipsiz bina çürüyor. Hiç olmazsa bölgeye gitmeye çekinen kamu personelini bölgeye çekmek için önemli bir iş yapmış oluyoruz’’ dedi.

Kurulduğundan bugüne kadar 1 milyonun üzerinde konut yapıp vatandaşa satan TOKİ, bundan böyle fonksiyon değiştiriyor. Ünsal, ‘‘Artık konut yapmak yerine, konut altyapısını sağlayarak üstyapıyı denetlemek istiyoruz’’ dedi. Halkalı ve Eryaman'da toplam 35 bin konutluk altyapılı arsaya sahip olduklarını vurgulayan Ünsal, Türkiye genelindeki iki büyük konut kooperatifleri birliği (Türkkent ve Tükkonut) ile görüşmelere başladıklarını söyledi.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False