Başbakan 500 bin metrekare fuar alanı istedi, 200 bin metrekare yer ayırabildik

Başbakan 500 bin metrekare fuar alanı istedi, 200 bin metrekare yer ayırabildik

Kantur-Akdaş, Artaş ve Öztaş konsorsiyumu ile Halkalı’da yapılacak Tema Park projesini yürüten Mesa Mesken Başkanı Erhan Boysanoğlu, “Başbakanımız Hannover’i örnek gösterip, 500 bin metrekarelik fuar alanı istedi. 240 bin metrekarelik fuar alanı yapıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

MESA Mesken Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, İstanbul Halkalı’da 1.6 milyon metrekarelik Tema Park’ın içinde 200 bin metrekarelik fuar alan olacağını belirterek, “Sayın Başbakanımız Hannover’i (Almanya) örnek gösterip, 500 bin metrekarelik fuar alanı ayırmamızı istedi. Ancak, eğlence parkı, oteller, alışveriş merkezi gibi bölümlerden oluşacak parkta 200 bin metrekaresi kapalı, 240 bin metrekarelik fuar alanı yapıyoruz. Bu haliyle de Türkiye, ilk kez böylesine büyük fuar alanına sahip olacak. Fuar bölümüne 200 milyon Euro harcayacağız” dedi.
1.9 milyar lira
Erhan Boysanoğlu, Mesa Mesken Sanayi Yönetim Kurulu Başkanvekili Özhan Akçalı, Genel Müdür Ahmet Can Aynagöz ve Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Tokatlı ile birlikte düzenlediği sohbet toplantısında Kantur-Akdaş, Artaş ve Öztaş’ın yer aldığı konsorsiyum olarak Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ihalesinden Tema Park projesini 1 milyar 885 milyon lira hasılat bedeliyle aldıklarını anımsattı. Boysanoğlu, şunları söyledi: “Proje, boyutları ve karma kullanımı ile sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin sembolü olacak. Proje, dünyanın en önemli 10 mimarlık ofisinin davet edildiği yarışmayla belirlendi. ABD’li Gensler Architects&Planners’in sunduğu proje birinci oldu.”
3 farklı otel olacak
Erhan Boysanoğlu, Halkalı-Atakent’teki projede 4 bin konutun yer alacağını vurgulayarak, şunları anlattı: “Projede 198 bin 600 metrekarelik alışveriş merkezi, 200 bin metrekare kapalı ve 40 bin metrekare açık sergi alanından oluşan fuar kompleksi, toplam 1050 odalı 3 farklı otel, 1200 kişi kapasiteli çok amaçlı konferans ve kongre binası, 380 bin metrekarelik temalı eğlence parkı olacak. 3 otelden biri temalı olacak. Diğer ikisi fuar katılımcıları ve ziyaretçilerine yönelik hizmeti hedefleyecek. Yılda 25-28 milyon ziyaretçisi ile Türkiye’nin en büyük cazibe merkezi olan proje 2016 sonuna kadar etaplar halinde tamamlanarak hayata geçirilecek.”
Fuarı Başbakan istedi
Erhan Boysanoğlu, “Böyle bir projede fuar alanı ayırmayı neden düşündünüz?” sorusu üzerine şunları dile getirdi: “Sayın Başbakanımız Hannover’i örnek göstererek İstanbul’a 500 bin metrekarelik bir fuar alanı olması gerektiğini söyledi. Bu projedeki yer 200 bin metrekare kapalı, 40 bin metrekare açık alanı olan bir fuar merkezi yapmamıza uygun düştü. Fuarın 11 bin araçlık oto parkı olacak. Yaptığımız hesaplamalar, fuar alanının da iş yapabileceğini ortaya koydu. Almanya’da her biri farklı kentte olan Messe’lerden bir-ikisi bu alanı işletmeye talip. Biz bu işte fuar düzenlemeyle işletmenin birbirinden ayrı olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim fuar alanı CNR ile Tüyap’ın toplamından daha büyük oluyor. Almanya’da gerçekleşen fuarlar 25-26 milyar Euro’luk gelir sağlıyor. Almanya’da fuarlarda stand kirası metrekare başına 120-150 Euro arasında değişirken, bizde 65 Euro’yu pek geçmiyor.”

Haberin Devamı

Bir yılda 6 milyar liralık proje yapıyor

Haberin Devamı

MESA, bir yıl içerisinde ikisi yurtdışında olmak üzere toplam 8 ayrı projeye başlayacak. Toplam değeri 6 milyar lira olacak, konut, ticari ve karma kullanımlı projelerin ikisi Polonya Varşova’da, 6’sı ise İstanbul’da yapılacak. Mesa’nın Türkiye’de gerçekleştireceği projelerin tutarı yaklaşık 5.2 milyar lira olacak. Mesa, bu projelerle 5 bin kişiye istihdam sağlayacak. Önümüzdeki bir ay içinde Kağıthane’deki ofis projesi Papirus Plaza ve Kartal E-5 kenarında Kartall Mesa konut projesinin temelini atacak olan Mesa, ekim ayında Çamlıca’da tamamen villa olarak planlanan projenin satışlarına başlayacak. 2013 yılında Bahçeşehir’de Nurol Grubu ile 3 bin konutluk projeye başlayacak olan Mesa, Kartal Sahilyolu’nda da bir proje gerçekleştirecek. İş GYO’nun Tuzla’daki projesini de Mesa üstleniyor. Mesa’nın Varşova’daki projesi ise konut projesi olacak.

Haberle ilgili daha fazlası: