Başarısını Türk bankacılara mal etti

Başarısını Türk bankacılara mal etti

TÜRKİYE’yi dünya ödeme sistemleri alanında öne çıkaran, MasterCard’ın 51 ülkedeki inovasyon faaliyetlerini emanet ettiği Özlem Erçelen İmece, önceki gece yaşamını yitirdi. Dünya şirketi Mastercard’da kısa süredece kilit göreve gelen ancak bunu Türk bankacılarının başarılarına mal eden 44 yaşındaki İmece’nin kaybı, “Türk ve dünya ödeme sistemleri önemli bir değeri kaybetti” şeklinde değerlendirildi.

Haberin Devamı

DÜN sabah saatlerinde gazetelerin ekonomi servislerinin sistemine, herkesi son derece üzen bir haber düştü… Dünya ödeme sistemleri sektöründe Türkiye’nin adının öne çıkmasına katkı sağlayan çok önemli isimlerden biri; Özlem Erçelen İmece, bir süredir mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşmüş, önceki gece yaşamını yitirmişti. Oysa Özlem Erçelen İmece bundan yaklaşık 3.5 yıl önce, yine Hürriyet’in ekonomi sayfalarına genç yaşta elde ettiği büyük başarılarıyla konu olmuş, herkesi gururlandırmıştı. Özlem Erçelen İmece, 51 Avrupa ülkesinin gelecek stratejilerinin belirlendiği Mastercard Avrupa İnovatif Platformlar Başkanlığı’na atanmıştı. Türkiye’nin bankacılık ve ödeme sistemleri bir süredir uluslararası arenada dikkat çekiyor. Türk bankacıların ve mühendislerin bankacılık ve ödeme sistemleri alanında geliştirdikleri uygulamalar dünyanın birçok ülkesinde örnek alınıyor. İşte Özlem Erçelen İmece de, bu başarılı uygulamalara imza atanlardan biri olarak, Mastercard gibi bir dünya şirketinin kilit pozisyonlarından birine çok genç yaşta gelmişti.

BENİM DEĞİL TÜRKİYE’NİN

Haberin Devamı

3,5 yıl önce atamasının duyurulduğu günü hatırlıyorum, kendisi yurtdışındaydı. Cep telefonuna, “Yeni göreviniz oldukça önemli. Düşüncelerinizi almak isteriz” diye bir mesaj göndermiştim. Birkaç saat sonra Özlem Hanım aramış ve Hürriyet’e yaptığı açıklamada, elde ettiği başarıyı Türk bankacılık sektörüne mal etmeye çalışarak, “Tükiye’nin ödeme sistemleri alanındaki yenilikçi uygulamaları uzun süredir ödeme sistemleri dünyasının dikkatini çekiyordu. Yeni görevimde MasterCard’ın yenilikçi çözümlerini Avrupa’da uygulamaya çalışırken, Türk bankalarının yaratmış olduğu birçok yaratıcı ve yenilikçi çözümü Avrupa’ya taşımak istiyorum. Türkiye’nin başarıları doğal olarak dikkatleri bu konuda faaliyet gösteren yöneticilere çekiyor. Ayrıca Türk yöneticilerin çözüm odaklı iş yapma tarzlarının uluslararası arenada fark yarattığına inanıyorum” demişti.

TÜRK BANKALARININ SESİ OLMAK

Yeni görevinin Türk bankalarının Avrupa ve dünyada seslerinin duyurulması ve yaptıklarının daha iyi anlatılması açısından önemli bir fırsat olacağını düşündüğünü belirten Özlem Erçelen İmece, o günkü açıklamasında şöyle devam etmişti: “Pazarın ilk ön ödemeli ön onaylı kartı, her model telefonun mobil cüzdan haline gelmesini mümkün kılan bir teknolojik gelişmeye yine Türkiye imza atan ilk ülke oldu.”

Henüz yeni görevini öğreneli birkaç saat olmuşken konuştuğumuz Özlem Erçelen İmece’nin aklında, Türk bankalarının sesini dünyaya daha fazla duyurmak vardı. Ve kimbilir yüreğinde daha neler neler. Yaşadığı kadarıyla bu dediğini fazlasıyla yerine getirmiş olan Özlem Erçelen İmece, hastalığı izin verseydi eminim bunun çok daha fazlasını gerçekleştirebilecekti.

Haberin Devamı

En genç genel müdür

1997 yılında MasterCard ailesine katıldıktan iki yıl sonra, 30 yaşındayken Genel Müdürlüğe yükselerek MasterCard’ın en genç genel müdürlerinden biri olma unvanını alan Özlem Erçelen İmece, daha sonra MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Eylül 2010’da, MasterCard Avrupa Inovatif Platformlar Başkanı olarak atanan Özlem Erçelen İmece, bundan kısa bir süre sonra ne yazık ki kansere yakalandı. Tedavisi süresince MasterCard bünyesinde danışman olarak görev yapmaya devam eden Özlem Erçelen İmece, Belçika, İngiltere ve ABD’deki inovasyon ekipleri dahil 51 ülkenin inovasyon faaliyetlerinin başına getirilmiş, sadece Türkiye değil dünya ödeme sistemleri için de önemli bir değerdi.

Haberin Devamı

Genç ve kadın oluşu tereddüt ettirmişti

ÖZLEM Erçelen İmece’nin başarısı Capital Dergisi’nin Ocak 2002 sayısında şöyle anlatılmıştı: “Özlem İmece, dünya devi ödeme sistemleri kuruluşu Europay Avrasya Bölgesi Genel Müdürlüğü’ne 2.5 yıl önce geldi. İşte o günden bugüne gösterdiği performans gerçekten “müthiş”... Özlem İmece, o günlerde, hem gençliği hem de kadın olduğu için, atanmasında kısa bir tereddüt yaşandığını, çünkü Europay’de, bu pozisyonda kadın yönetici bulunmadığını söylüyor. Fakat tabii kriter cinsiyet değil başarı. Ve Özlem İmece bu süre içinde en büyük rakipleri Visa ile oranları tam tersine çevirmiş. Europay’in pazar payı bugün yüzde 35’den yüzde 53’e ulaşmış. Özlem İmece, “Bu orana rakibimizden pay çalarak değil, pastayı büyüterek ulaştık” diyor. 2001’e kadar ortalama büyüme oranı ise hep yüzde 80 düzeyinde olmuş. Bankacılık krizi yaşanan geçtiğimiz yıl bile büyüme oranı yüzde 46 olmuş. Özlem İmece’ye, şimdi Avrasya Bölgesi’nde 8 ülke daha bağlı. Başarısı ise Europay International’da örnek olmuş ve yakın zamanda İtalya’daki organizasyonun başına da bir kadın atanmış.”

Haberin Devamı

Özlem İmece Erçelen kariyerinin başında kısa sürede elde ettiği başarılardan dolayı bür dönem tereddüt etmiş olsa da, sonrasında emin adımlarla ilerledi. Hatta bir yandan kariyer basamaklarını tırmanan Özlem İmece Erçelen, bundan 6 yıl önce anne olmuştu. Bir erkek çocuğu annesi 44 yaşındaki İmece’nin cenazesi bugün Cuma Namazı’nı takiben Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak.

Dünyaya örnek oldu

ATANMASIYLA ilgili açıklamasında Türk bankaları ile ortaklaşa oluşturdukları sadakat programlarının da dünyaya örnek olan uygulamalar arasında sayıldığını belirten Özlem Erçelen İmece, şöyle konuşmuştu: “Son yıllarda dünyanın dört bir yanından bankacılar ve gazeteciler tüm bu yenilikçi ürünlerin nasıl uygulandığını öğrenmek üzere ülkemizi ziyaret ediyor. Geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle, yaratıcı uygulamalarla bir çok ülkeye örnek olmak bizim için mutluluk kaynağı. Türkiye’nin uluslararası alanda hem uygulama hem de profesyonel ihracı konularındaki başarılarının artarak süreceğini düşünüyorum. Bundan sonraki hedefimizin Türkiye’de birlikte çalıştığımız tedarikçilerin ve çözüm ortaklarımızın bilgi, teknoloji ve yenilikçi uygulamalarını yurt dışına ihraç etmek olması gerektiğine inanıyorum.”

İlklere imza attı

Haberin Devamı

ÖZLEM Erçelen İmece, Avrupa’da ve dünyada kartlı ödeme sistemlerinde bir çok “ilk”in öncelikli olarak Türkiye ve Güney Doğu Avrupa Bölgesi’nde uygulanmasını sağladı. Bugün Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş ödeme sistemleri pazarı olmasında büyük payı vardı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: