Bakımları yaparsak Türkiye’de ‘ray’ üretiriz

Güncelleme Tarihi:

Bakımları  yaparsak Türkiye’de ‘ray’ üretiriz
Oluşturulma Tarihi: Eylül 24, 2012 00:00

Alstom Güney Avrupa ve Orta Doğu Sorumlusu Gianluca Erbacci, Türkiye’de hızlı tren, metro ve tramvayların bakım ve sinyalizasyon ihalelerine talip olduklarını belirterek, “Kazanırsak Türkiye’de üretim yaparız”dedi.

Haberin Devamı

BERLİN’deki Tren Fuarı Innotrans’a katılan dünyanın en büyük demiryolu üreticilerinden Alstom’un Türkiye Genel Müdürü Arda İnanç ile Güney Avrupa ve Ortadoğu Sorumlusu Gianluca Erbacci, bu sektörde Türkiye’nin yakın bir gelecekte bölgesinde lider olabileceğini söyledi. Gianluca Erbacci, Alstom’un 1950’li yıllarda TCDD’ye lokomotif temin ederek Türkiye pazarına girdiğini ve o zamandan beri Türkiye’de ki faaliyetlerini artarak devam ettirdiğini hatırlatarak “Türkiye’de çok hızlı tren, metro, hafif metro, tramvay bakım ve sinyalizasyon ihalelerine Alstom Transport Türkiye olarak gireceğiz. Kazanmamız halinde Türkiye’de üretim yapılmasını planlıyoruz. Bu, Türkiye’nin demiryolu ve raylı sistem araçları üretim üssü haline gelmesi sürecini hızlandıracaktır” dedi.
Her ihaleye gireceğiz
Gianluca Erbacci, Türkiye’nin sektörde artık vazgeçilmez bir ülke haline geldiğini, özellikle Türk mühendislerinden fazlasıyla yararlandıklarını, büyüyen Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerine oranla ekonomide çok daha sağlıklı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Dünyada demiryolu ulaşım sistemi giderek büyüyor. Biz yolcuyu ve konforunu ayrıca çevreciliğe önem veriyoruz. Türkiye son yıllarda parlayan ekonomisiyle çok dinamik ve istikrarlı bir pazar olmanın dışında yetenekli mühendisleri, giderek yükselen teknolojisi ve el emeğine gösterdiği kalite ve özenle fazlasıyla dikkatimizi çekiyor. Biz Türkiye’yi bölgesinde bir üretim üssü olarak düşünüyoruz. Bununla ilgili devletle çok iyi ilişkilerimiz ve temaslarımız oluyor. Ülkedeki her türlü demiryolu ihalesine giriyoruz ve gireceğiz. Olumlu sonuçlar alacağımıza hele dünyayı saran bu kriz sırasında fazlasıyla inanıyoruz.”

Haberin Devamı

89 milyon Euro’luk sözleşme

ALSTOM  Türkiye Genel Müdürü Arda İnanç ise  Taksim-4. Levent metro altyapısı için 7.9 kilometrelik çift hatlı ray inşa ettiklerini, ayrıca elektrik uygulaması, sinyalizasyon ve iletişim ekipmanları ile birlikte 8 adet 4 araçlı ‘Metropolis’ metro seti sağladıklarına dikkat çekerek, İstanbul’da Bağcılar (Kirazlı)-İkitelli- Olimpiyat Köyü metro hattı için 20 adet ‘Metropolis’ metro tren saati sağladıklarını hatırlattı. Ağustos 2007’de sipariş edilen 20 ‘Metropolis’ metro dizisinin hizmete alınması öncesi tesislerinin yüzde 90’ının tamamlandığı bilgisini veren Arda İnanç, “Eskişehir- Balıkesir arasındaki demiryolu hattı için TCCD’nin ihalesini kazanıp bu hattın sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemlerini temin etmek üzere yaklaşık 89 milyon Euro tutarındaki sözleşmeyi bir yıl önce imzaladık” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!