GeriEkonomi Bakanlık: İztuzu teslim alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  198
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlık: İztuzu teslim alındı

Bakanlık: İztuzu teslim alındı
refid:27895961 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ünlü İngiliz gazete The Times’ın 1 numaralı açık alan seçtiği İztuzu Sahili şu sıralar Türkiye çevre gündeminin de 1 numaralı maddesi. Muğla’nın Dalyan beldesinde bulunan tesis ihaleyle İngiliz ortaklı DALÇEV isimli firmaya verildi. Bölgede yaşayan vatandaşlar ise duruma tepkili. Sahili işletecek yeni şirketin çevre hassasiyetine önem vermeyeceğini düşünen halk yedi gündür sahilin önünde eylem yapıyor. Tesisin mevcut işletmecisi Ortaca Belediyesi elinde mahkeme kararı olduğunu söyleyerek tesisi boşaltmak istemiyor. DALÇEV de elinde mahkeme kararı olduğunu söyleyerek tesisin işletmesini almak istiyor. Bugün ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu'yla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararınının iptali kapsamında alanın teslim alındığını açıkladı ve alanın DALÇEV tarafından teslim alındığını belirtti.

Yeni büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte nüfusu 500 binin üzerinde olan her il büyükşehir statüsü kazandı. Yeni büyükşehir kanununun en çok etkilediği il ise Muğla oldu. Muğla’da eskiden belde belediyelerinin işlettiği tesisler belde belediyeleri yeni kanunla ortadan kalktığı için ihale düzenlenmesi adına il yönetimlerine (valilik) devredildi.

Bakanlık: İztuzu teslim alındı

Vatandaşlar sahilin önünde özelleştirmeyi protesto ediyor.

DALÇEV KAZANDI

Valilikler ise kendilerine devredilen tesisler için ihale kanunu uyarınca ihaleler düzenledi. İşte İztuzu için her şey burada başladı. İngiliz The Times gazetesinin Avrupa’nın 1 numaralı açık alanı seçtiği İztuzu sahili bu yıl yaz aylarına kadar Dalyan Belediyesi tarafından işletiliyordu. Yılda binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan tesis için daha sonra bir ihale açıldı. İhaleye iki talip vardı. Bunlardan biri artık Dalyan’ın bağlı olduğu Ortaca Belediyesi biri ise İngiliz ortaklı DALÇEV isimli şirketti. Sahilin işletilme ihalesini 8 milyon lira bedelle DALÇEV kazandı. CHP’li Ortaca belediyesi ise sahil için düzenlenen ihalenin kendilerine haber verilmeden yapıldığını iddia etti.

Bakanlık: İztuzu teslim alındı

Belediye ve özel şirket ekipleri karşı karşıya gelince jandarma sahile indi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA VERİLDİ

DALÇEV’in ihaleyi kazanmasının ardından Ortaca Belediyesi ihalenin iptali için dava açtı. İdare mahkemesi 23 Haziran 2014 tarihinde DALÇEV’e verilen sahilin ihalesini iptal etti. İptalin gerekçesi olarak kararda, "Uygulanması halinde telafisi güç zarar doğura bilecek nitelikte bulunması, davalı idarenin savunması ve ara kararın cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararı cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusuna ilişkin yürütmeyi durdurulması kararı verilmiştir" denildi. Tarihler 15 Ekim’i gösterdiğinde ise Muğla 1’inci idare mahkemesi İztuzu’na yönelik olarak önceden verdiği yürütmenin durdurulması kararını yapılan itiraz üzerine bozdu.

Bakanlık: İztuzu teslim alındı JANDARMA SAHİLE İNDİ

KONU MECLİSE TAŞINDI

Sahilin bu durumu CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir tarafından meclise de taşındı. Nurettin Demir Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması sahilin son korunma durumunu öğrenmek için bir soru önergesi verdi. Mahkemenin ihalenin iptali kararını bozmasından sonra Dalyan sakinleri eylemler yaparak yargı sürecini protesto etti. 24 Kasım’da düzenlenen bu eylemlerin bir tanesinde Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in tansiyonu 24’e fırladı. Karaçelik hastanelik oldu.

Bakanlık: İztuzu teslim alındı

GECE GELDİLER

Bugün gelinen süreçte ise İztuzu plajı hiç olmadığı kadar Türkiye gündemine oturdu. Plajın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV yetkilileri, mahkemenin yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar vermesi üzerine 30 Aralık gecesi Boğazağzı Mevkisi’ndeki tesisleri devralmaya geldi. Ortaca Belediye Başkanı Karaçelik, ellerinde Ortaca 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınan işletme protokolünün hükümlerinin uygulanmasının tedbiren durdurulması dair karar olduğunu belirtip, duruma tepki gösterdi. Jandarma tesislerde geniş güvenlik önlemi alırken, tesislerin bulunduğu bölgeye deniz ve karadan kimse sokulmadı.

HAZİRAN’DA ALMAMIZ GEREKİYORDU

Olayla ilgili olarak konuşan DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç "Normalde Haziran’da işletmeyi teslim almamız gerekiyordu. Ancak, Ortaca Belediyesi’ndeki tesisler bize teslim edilmedi. Belediye bize birçok dava açtı. Adalete olan saygımız nedeniyle bugüne kadar herhangi bir işlem yapmadık. Davanın neticesini bekledik. Elimizde tutanak var. Biz kapıyı kırıp açmadık. Açıktı girdik. Valilik, mahkeme kararını dün saat 17.00’de tebliğ etti. Biz de tesislere geldik. İşgalci değiliz. Karar sabah tebliğ edilmiş olsa sabah gelirdik. Hukuk mücadelesini biz kazandık. Bundan sonra herkes işine bakacak" dedi.

ELİMİZDE KARAR VAR
Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, "Elimizde Ortaca 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınmış karar var. 25 Aralık’ta verilen bu kararda işletme protokolünün hükümlerinin uygulanmasının tedbiren durdurulması yazıyor. Buna göre ihaleyi alan firmanın gece yarısı bu uygulamayı yapmasına bir anlam veremiyorum" diyerek, tepkisini dile getirdi.

BAKANLIK: ARAZİ TESLİM ALINDI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bugün İztuzu Plajı'yla ilgili olarak yaptığı açıklamada alanın teslim alındığını açıkladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Muğla ili sınırları içerisinde bulunan İztuzu plajı 1990 yılından bu güne kadar koruma-kullanma esasları kapsamında kiralanmaktadır. Söz konusu kiralanan alan kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan alan olup hiçbir şekilde imara açılmamaktadır. Günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere sadece sunulan hizmetlere (otopark, şemsiye, şezlong, büfe gibi) karşılık ücret talep edilmekte olup, bunun dışındaki alan kullanımı ve alana girişlerden ücret talep edilmemektedir. Yani İztuzu plajı halkımızın kullanımına bugüne kadar açık olduğu gibi bundan sonrada açık olacaktır. 29.12.2014 tarihinde 2014/1251 esası ile Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından İztuzu kumsalında bulunan günübirlik alanın tahliyesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı kalkmıştır. Mahkeme kararı doğrultusunda alan teslim alınmış olup, alanla ilgili her türlü tasarruf Bakanlığımız’a(TVKGM) aittir.

Bakanlık: İztuzu teslim alındı

‘PARA İÇİN KİRAYA VERİLMEMELİ’

DALÇEV’in gece yarısı tesisi devralmak için gelmesinden sonra Dalyan halkı ayaklandı. İztuzu Kurtarma Platformu (İKUP) sözcüsü Murat Demirci de İztuzu'nun Türkiye'deki diğer kumsallardan farklı olduğunu ve el değmemiş bir doğası bulunduğunu kaydetti. Bu gibi alanların korunarak, para için kiraya verilmemesi gerektiğini dile getiren Demirci, "Burasının belediye tarafından rant gütmeden işletilmesini istiyoruz. Onun için buradayız ve tüm kararlılığımızla devam edeceğiz" diye konuştu.

35 BİN İMZA TOPLANDI

Demirci, plajın belediye tarafından işletilmesi için 10 bini ıslak olmak üzere 35 binin üzerinde imza topladıklarını ve plaj girişinde imza tablosu oluşturduklarını belirtti. Dalyan’da yaşayan Hollandalı Çevre aktivisti emekli İngilizce öğretmeni Maria Joker ise "Buraya destek için geldim. Yapılan bu işlem gerçekten çok kötü oldu. Anlamıyorum neden şirketin ismi DALÇEV. Çünkü bunlar çevre dostu değil. Biz buranın eski düzende işletilmesinden yanayız" dedi.

Bakanlık: İztuzu teslim alındı

İZTUZU HALKIN ELİNDEN ALINMAMALI

Ege Yolcu Motor Grubu Başkanı Nadir Şahin de "İztuzu halkındır halkın elinden kalmalıdır" diyerek şöyle konuştu: "Bu gece buraya eyleme destek olmak için geldik. Çadırlarımızı kuracağız ve geceyi burada geçireceğiz. Süreci basından takip ediyoruz. Ortaca Belediye Başkanı’nın açıklamalarına ve konuya vakıfız. Başkanın bütün söylediklerine aynen katılıyoruz. İztuzu’nun herhangi bir şirkete ve şahsa verilmesine değil, burada hukuksuz bir ihale süreci var, şikayetimiz sadece bunadır."

5.4 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

5.4 kilometre uzunluğundaki İztuzu sahili caretta caretta kaplumbağlarının önemli bir yumurtalama alanı

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle