Baharat ihracatının yüzde 64’ü Ege’den

Güncelleme Tarihi:

Baharat ihracatının yüzde 64’ü Ege’den
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 31, 2022 07:00

Türkiye’nin bu yılın ilk 6 aylık dönemindeki 105.7 milyon dolarlık baharat ihracatının 67 milyon 58 bin dolarlık büyük kısmının Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri tarafından karşılandığı bildirildi. Yıllık 200-250 milyon dolar aralığında olan baharat ihracatının 1 milyar dolar seviyesine taşınması hedefleniyor.

Haberin Devamı

Bu yıl kekikten çörek otuna, defneden sumağa, kimyondan anasona, ıhlamurdan ada çayına onlarca tür baharatı dünyanın dört bir tarafına ihraç eden Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri dünya mutfaklarında pişen yemekleri lezzetlendirmeye devam ediyor. Türkiye’nin bu yılın ilk yarısındaki baharat ihracatının 105 milyon 778 bin dolar olduğuna dikkati çeken Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, bu ihracatı yüzde 64’lük büyük diliminin Ege İhracatçı Birlikleri üyesi ihracatçılar tarafından yapıldığını söyledi. Tarakçıoğlu, Ege Bölgesi’nden yapılan baharat ihracatı bu yılın ocak-haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük artışla 64.8 milyon dolardan 67 milyon 58 bin dolara yükseldiği kaydetti.

Haberin Devamı

Baharat ihracatının yüzde 64’ü Ege’den

HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Türk gıda ürünlerinin ABD pazarında bilinirliğini ve ihracatını artırmak için Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 4 yıldır TURQUALITY Projesi yürütüldüğünü anlatan Tarakçıoğlu, “Bu projenin en önemli ayaklarından birisi Türk baharatlarının tanıtımıydı. ABD’de baharat kullanımı daha yaygın olduğu batı bölgelerinde tanıtımlarımızı yoğunlaştırdık. Amacımız çevreye duyarlı, üretimlerimizde izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik şartlarını yerine getirerek üretim yapmak, üreticilerimizi bu yönde bilgilendirecek projeleri hayata geçirmek. İzlenebilirlik ve sürdürülebilirlik esaslı üretilen Türk baharatlarının ihracatını düzenli olarak artırmak. Günümüzde yıllık 200-250 milyon dolar aralığında olan baharat ihracatımızı 1 milyar dolar seviyesine taşımak” dedi.

144 ÜLKEYE GİTTİ

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, Türkiye’nin baharat ihracatında lider ürünlerinin kekik ve defne olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Kekik ihracatından 31 milyon dolar, defne yaprağı ihracatından 24.5 milyon dolar döviz elde ederken, 5.1 milyon dolarlık ada çayı, 4.8 milyon dolarlık kimyon, 3.5 milyon dolarlık biberiye, 2.5 milyon dolarlık sumak, 2.3 milyon dolarlık meyan kökü, 1.5 milyon dolarlık anason, 1.1 milyon dolarlık çörekotu ihraç ettik.” Bu yılın ocak-haziran döneminde Türkiye’den 144 ülkeye baharat ihraç edilirken, ilk üç ülke ABD, Almanya ve Çin oldu. ABD’ye yapılan baharat ihracatı 13 milyon 370 bin dolar olurken, Almanya, Türkiye’den 11 milyon 634 bin dolarlık baharat talep etti. Çin’e yapılan baharat ihracatımız ise 10 milyon 122 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamı

Baharat ihracatının yüzde 64’ü Ege’den

250 İŞİNSANI TÜRKİYE’DE AĞIRLANACAK

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, kendileriyle birlikte Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki iki ihracatçı birliğinden biri olan Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’yle 5-8 Ekim tarihleri arasında  Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenecek Avrupa Baharat Birliği Genel Kurulu’na ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Avrupa Baharat Birliği’nin Genel Kurulu’na 12 yıl aranın ardından ev sahipliği yapacaklarını hatırlatan Öztürk, “Avrupa’da baharat sektörüne yön veren 250 işinsanını Türkiye’de ağırlayacağız. Bu organizasyonda kurulacak iş ilişkilerinin ihracat rakamlarımızın artışına katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

BAKMADAN GEÇME!