Babacan: Ekonomi yönetimi gerekeni korkmadan yapıyor

Babacan: Ekonomi yönetimi gerekeni korkmadan yapıyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son günlerde piyasalarda yaşanan hareketliliğe ilişkin, ekonomi yönetiminin tüm kurumlarıyla gerekeni yaptıklarını söyledi.

Haberin Devamı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve talimatlarıyla pek çok bakanın da gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydeden Babacan, “Merkez Bankamız, Hazinemiz, BDDK, TMSF, SPK akla gelecek pek çok kuruluşumuzla beraber gelişmeleri çok yakından izliyoruz ve gerektiği zaman da gerekli kuruluşlarımız ne gerekiyorsa yapıyorlar. Korkmadan, çekinmeden yapıyorlar. O günün doğrusu ne ise ekonominin gereği neyse ekonominin doğruları neyi gerektiriyorsa birimlerimiz o adımları atıyorlar ve gereğini yapıyorlar” dedi.

DALGALARI AŞARIZ

Babacan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Keçiören Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen bazı tesislerin temel atma ve açılış törenindeki konuşmadasında, ülkeler için en tehlikelisinin içe kapanmak olduğunu belirterek bunu asla yapmayacaklarını ifade etti. Babacan, şunları kaydetti: “Biz Türkiye’de kuralları iyi konulmuş ve rekabete dayanan bir piyasa ekonomisi izliyoruz. Bu ana çizgimizden asla taviz vermeyeceğiz. Ama şunu da unutmayacağız: Türkiye fanusta kapalı bir ülke değil, dışa açık bir ülke. Dışarda fırtınalar varsa bu fırtınaları biraz hissedeceğiz. Denizlerde dalgalar varsa bu dalgaları da hissedeceğiz. Ama en önemlisi nedir? Ekonomik yapınız sağlamsa ve ehil kadrolarla bu ekonomi yönetiliyorsa bu fırtına da dalgalı deniz de o yapıya zarar vermez ve inşallah sapasağlam bir duruşla bu dalgalı dönemi hep beraber geçireceğiz.”

DÖVİZ GÖSTERGE DEĞİL

Babacan, “Eskisi gibi döviz kuru Türkiye’nin genel ekonomisiyle ilgili bir şeyler söyleyen bir gösterge değil. ‘Kur yükseldi her şey kötüye gidiyor’, ‘Kur düştü her şey iyiye gidecek’ diye bir şey artık yok” dedi. Babacan, şöyle konuştu: “Son 3 aydır dünyayı ekonomik açıdan etkileyen yeni bir dönem yaşıyoruz. Piyasaya verilmiş likiditenin yavaş yavaş geri çekildiği bir döneme giriyoruz. Bu dönemde tüm dünyada her şey yeniden fiyatlandırılıyor. Hisse senetleri, tahvil, bono ve ülke paralarının yeniden fiyatlandırılması aşamasında da dalgalanmalar oluyor.” dedi. Bir ülke için dalgalanma dönemlerindeki en önemli unsurun çifte açık olduğunu dile getiren Babacan, “Çok şükür bütçe tarafında çok sağlamız. Cari açığımız biraz yüksek ama tüm faktörleri düşündüğünüzde bunun da uzun vadede önemli bir problem olacağını düşünmüyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası: