Avusturya’nın kadın liderler sahnesinde bir ilk

Güncelleme Tarihi:

Avusturya’nın kadın liderler sahnesinde bir ilk
Oluşturulma Tarihi: Mart 31, 2023 07:00

Minerva, Roma mitolojisinde hikmet, akıl, savaş, sanat, okul ve ticaret tanrıçası.

Haberin Devamı

Avusturya’nın kadın liderleri buluşturan ekonomi yayını SHEconomy, yılın en iyilerine bu unvanı veriyor. Minerva ödülleri, Almanya ve Avusturya’da yayınlanan derginin okuyucuları kadar ülkedeki kadın bakanlar hatta fist lady, CEO’lar, sanatçılar ve girişimcilerin desteklediği arkasında durduğu bir platform.

Bugüne kadar 18 kadına verilen bu ödül için ülkedeki kadın liderler arasında kıyasıya bir rekabet var. Çünkü kadının iş dünyasında, hele de liderler arasında görünür kılınması Avusturya için de mücadelenin bir parçası.

AVRUPA’DA 10’UNCU SIRADA

Avusturya, Avrupa Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda 68 skorla, 10’uncu sırada yer alan bir ülke. Sekiz milyon nüfusu var, kadın istihdamı oranı ise yüzde 55.51. Yönetim kurulunda kadın oranında yüzde 34.6 ile oldukça iyi bir sıralamaya sahip. Avrupa’da yönetim kurulunda kadın ortalaması yüzde 27.30 (Türkiye’de orta ve üst düzey kadın yönetici oranı yüzde 20.7- 2021). Avusturya cinsiyet eşitliğindeki başarısını yayıncılığa da taşımayı başarmış. Kadınların her alanda başarılarına dikkat çekmek için SHEconomy’ye büyük destek var. En büyük destekçilerinden biri de Avusturya Başbakanı Karl Nehammer’in eşi Kati Nehammer. Kati Nehammer, ülkenin tanınmış moda tasarımcılarından Atıl Kutoğlu imzalı elbisesiyle geçtiğimiz hafta Minerva ödül töreninde sahneye çıktı. Ödülün ilk kez bir Türk kadınına verildiğini duyurdu. “Yaşam Boyu Başarı Ödülü, İstanbul’dan Vista Turizm ve Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Başkanı Dilek Sabancı’ya verildi” dedi.

Haberin Devamı

Viyana Radyo Kültürevi’ndeki törende Dilek Sabancı’nın ödülü için Avusturya’nın eski ekonomi bakanı, Gençlik, Aile ve Kadın İşlerinden Sorumlu Bakan Maria Rauch-Kallat da bir konuşma yaptı.

Sabancı aslında bu ödülü ülke dışından alan ilk kadın. Sahneye çıktığında oldukça heyecanlıydı. Lise yıllarından bu yana arkadaşı olan Türk modacı Atıl Kutoğlu da sahnede elini tutuyordu. Dilek Sabancı konuşmasında ailesinden aldığı “topluma karşı sorumluluk” bilincine dikkat çekti: “Bu ödülle sadece benim değil, babam Sakıp Sabancı’nın, babaannem Sadıka Sabancı’nın ve dedem Hacı Ömer Sabancı’nın hayırseverlik konusundaki emekleri de onurlandırılıyor. Onlar bana çok iyi birer örnek oldular ve topluma karşı bir sorumluluğumuzun olduğunu öğrettiler. Sayısız program ve girişimlerimizle bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Özellikle daha fazla eğitim alanı sağlamak, hem kadınlar hem de çocuklar için daha iyi bir gelecek yaratma mücadelesi benim en çok üzerinde çalıştığım alanlar.”

Haberin Devamı

‘BABAM BENİ İZLİYOR’

Babası merhum iş insanı Sakıp Sabancı’nın vefatının ardından onun görevini devralmak ve hakkıyla yerine getirmek için çok çalıştığını söyleyen Sabancı, salondakileri duygulandıran sözlerle konuşmasını tamamladı: “Elimden gelenin en iyisini yapmaya, ona ve aileme layık olmaya çalışıyorum. Babam onun için önemli olan şeyleri üç kez tekrar ederdi. Hiç şüphem yok ki şu anda bulunduğu yerden beni izliyor ve ‘Bravo, Bravo, Bravo, benim güzel kızım’ diyor. Bu benim için çok şey ifade ediyor. Ailem ve ülkemdeki kadınlar adına bu ödülü almaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.”

‘ENGELLİ DEPREMZEDELER İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

- 25 yaşındayken Vista Turizm ve Seyahat AŞ’yi kuran Dilek Sabancı, daha çok sosyal sorumluluk, hayırseverlik çalışmalarıyla öne çıkıyor. Türkiye Spastik Çocuklar Derneği’nin Başkanı olan Sabancı, diğer yandan da Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin (TÖSSED) (Özel Olimpiyatlar Türkiye) Onursal Başkanı.

Haberin Devamı

Dilek Sabancı’nın davetlisi olarak Viyana’da Minerva ödül törenini izledik. Konuşmasında da dikkat çektiği 6 Şubat depremlerinden sonra yapılacak çok şey olduğunu söyledi. “Yaralanan, engelli olarak yaşamına devam etmek zorunda kalan çok sayıda depremzede var. Onların tedavileri, rehabilitasyonları için çalışma başlattık. Bu süreci sahiplendik” diyen Sabancı’nın planı tüm engellilerin yaşamını kolaylaştıracak çözümleri çoğaltmak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!