GeriEkonomi Avrupa Kalite Ödülü'nde üç Türk firması finalist
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Kalite Ödülü'nde üç Türk firması finalist

Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hazım Kantarcı, Arçelik, Netaş ve Beko Ticaret'in ‘‘Avrupa Kalite Ödülü’’ yarışında finale kaldıklarını bildirdi.

AVRUPA Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Yönetim Kurulu üyesi Hazım Kantarcı, 1998 Avrupa Kalite Ödülü için iki ayrı kategoride başvuran üç Türk şirketinin de finale kaldığını açıkladı. Kantarcı, Arçelik ve Netaş'ın büyük işletmeler, Beko Ticaret'in de KOBİ'ler dalında ödül için yarışacağını belirtti. Avrupa Kalite Ödülü'nü kazananlar, 21-23 Ekim 1998'de Paris Kongre Sarayı'nda yapılacak Avrupa Kalite Forumu'nda açıklanacak.

Avrupa Kalite Ödülü yöneticisi Mike Gallagher, ‘‘1998 yılı ödül başvurularının sayısı ve kalitesi açısından verimli bir yıl oldu‘‘ dedi.

Bu yıl ödül tarihinde ilk kez tüm kategorilerde finalist belirlendi. On farklı ülkeden, büyük işletmelerde 9, kamu sektöründe 2, bağımsız kategorilerde 4 ve bağımlı KOBİ dalında 5 kuruluş finale kaldı.

Büyük işletmeler kategorisinde Arçelik ve Netaş'ın rakipleri İspanya'dan Alsthom Espana, Kuzey İrlanda'dan BT Communications, İngiltere'den TNT UK, Yellow Pages, Almanya'dan Siemens AG Power Generation, Fransa'dan Sollac, İtalya'dan Telecom İtalia.

KOBİ kategorisinde ise Beko Ticaret, Belçika'dan Bekaert Stanwick, Macaristan'dan Burton Apta ve Fransa'dan Daramic SA ile yarışacak.

İLK ÖDÜL 96'DA GELDİ

Türkiye, 1996 yılında Brisa ile Büyük İşletmeler, 1997 yılında Beksa ile KOBİ kategorisinde Avrupa Kalite Büyük Ödülü'nü kazandı. Netaş ise 1996 ve 1997 yıllarında Avrupa Kalite Başarı Ödülü'nü aldı. Avrupa Kalite Ödülü, iş sonuçlarını ve rekabet gücünü artırma kararlığını en üst düzeyde sergileyen kuruluşları takdir etmek ve örnek uygulamaları Avrupa çapında yaygınlaştırmak amacıyla düzenleniyor.

İşte finale kalanlar

ARÇELİK: Koç Holding'in amiral gemisi kabul edilen Arçelik, Avrupa Kalite Ödülü'ne ilk kez başvurdu ve finale kaldı. 1997 yılında TÜSİAD-KalDer tarafından verilen Ulusal Kalite Ödülü'nü aldı. Aynı yıl İstanbul Ticaret Odası'nın Çevre Ödülü'nü ve Ulusal Teknoloji Ödülü'nü kazandı. Genel Müdürlük, Arge ve dört ayrı işletmesinde 4 bini üzerinde personel istihdam ediyor. Arçelik, her çeşit buzdolabı ve dondurucu, çamaşır makinası, bulaşık makinası, elektrik süpürgesi ve klima üretiyor.

NETAŞ: 1967 yılında PTT (bugünkü Türk Telekom) ve Northern Telecom Limited (Nortel) ortaklığıyla, Türkiye'nin telekominikasyon gereksinimini yerli olarak karşılamak üzere kuruldu. Netaş, şehirler ve kırsal alanlar için sayısal telefon santralları, çoğulortam ve telsiz iletişim çözümleri, transmisyon ve güç sistemleri, şef sekreter sistemleri ve telefon makinaları ile 30 yılı aşkındır toplam iletişim çözümleri sunuyor. 1995 yılında Ulusal Kalite Ödülü'nü, 1996 ve 1997'de ise Avrupa Kalite Başarı Ödülü'nü kazandı.

BEKO: Koç Holding kuruluşlarından Beko Ticaret, 1956 yılında kuruldu. Beko Ticaret'in yeni pazarlama stratejisi ve bayi ağı ile yeniden konumlandırıdğı Beko markası, dayanıklı tüketim pazarında ikinci sırada. 45 ülkeye ihrac edilen Beko, uluslararası pazarda da bilinen bir marka özelliği taşıyor.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False