AVM fonundan 3 ayda bir kira

Güncelleme Tarihi:

AVM fonundan 3 ayda bir kira
Oluşturulma Tarihi: Ekim 22, 2016 22:30

SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK), RE-PIE Gayrimenkul Portöy Yönetim Şirketi’nin Novada Outlet Söke, Novada Outlet Tokat ve Novada Outlet Akhisar Organize Ticaret Birimi Fonlarına kuruluş ve ihraç izni verdi.

Haberin Devamı

Toplam değerlerinin yaklaşık 180 milyon Euro civarında olması beklenen üç fonla birlikte RE-PIE’ın fon sayısı altıya, sektördeki toplam fon sayısı ise 17’ye yükseldi. Türkiye’nin ilk AVM fonları olma özelliği taşıyan Novada Outlet Söke, Novada Outlet Tokat ve Novada Outlet Akhisar Organize Ticaret Birimi Fonları, münhasıran belli olan ve hali hazırda kiracıları bulunan AVM’lere yatırım yaparak üç ayda bir kira dağıtacak. Doğrudan tapudan pay almaya eşdeğer bu gayrimenkul yatırım fonlarında risklerin minimum olduğunu ifade eden RE-PIE Gayrimenkul Portföy Yönetim Şirketi Genel Müdürü Hasan Bayhan, “Ön talep toplama aşamasında sadece Novada Outlet Söke Fonu’na 2.5 kat talep geldi” dedi. Novada Outlet Söke, Novada Outlet Tokat ve Novada Outlet Akhisar’ın Euro cinsinden kira topladığını belirten Bayhan, fon yatırımcılarının hesaplarına Euro’ya dayalı kiraların üç ayda bir yatırılacağını ifade etti. Gayrimenkul yatırım fonlarının önemli vergi avantajı sunduğuna dikkat çeken Hasan Bayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bireysel gayrimenkul yatırımlarında yüzde 35 civarında olan kira gelir vergisi oranı, fonlar için sıfırdır. Gayrimenkul yatırım fonlarında nihai vergi yüzde 10 stopajdır. Yani gayrimenkul yatırımlarına göre yüzde 25 vergi avantajı sunuyoruz.”

Haberin Devamı

Bayhan, perakende ünitelerin kiralarını geliştirerek senelik Euro bazında yüzde 6’nın üzerinde kira dağıtmayı hedeflediklerini söyledi Bayhan, “Sabit getirili ürünlere göre fonların yabancı para cinsinden yüksek getiri sağlaması bekleniyor” dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!