ATM’den EFT ücreti arttı

ATM’den EFT ücreti arttı

Merkez Bankası’nın (MB), Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında Tebliğ ile bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin usul ve esasların belirlendiği tebliğde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’de dün yayımlandı.

Haberin Devamı

Ticari kredilere ilişkin ücretlerin belirlendiği bölüme eklenen madde ile proje finansmanı, satın alım ve birleşme finansmanı, özelleştirme finansmanı ve yapılandırılmış finansman ile bunların refinansmanı için özel kredi sözleşmeleri veya genel kredi sözleşmesine ek sözleşme ve protokoller kapsamında kullandırılan krediler karşılığında alınan ücretler, ticari krediler kategorisi kapsamında değerlendirilemeyecek.

YENİ İŞLEM ÜCRETİ

Kredinin tahsisinden kapatılmasına kadar geçen süre içinde yapılacak taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin ve ipotek tesisleri ile ekspertiz işlemlerinden alınabilecek ücret, üçüncü kişilere ödenen tutarın yüzde 15 fazlasını geçemeyecek. Ticari müşterilerin EFT işlemlerinden alınabilecek ücretler de finansal tüketicilerden alınacak ücretlerdeki artış oranında yeniden belirlendi. Bu kapsamda EFT işlemlerinden alınabilecek ücret sınırı, işlem tutarının 1.000 lira ve altında olması halinde ATM’den yapılan işlemler için 2 liradan 4 liraya yükseltildi. İşlem tutarının 1.000 lira ile 50 bin lira arasında olması halinde ATM işlemleri için daha önce 5 lira olarak belirlenen ücret sınırı ise 8 liraya çıkarıldı. Öte yandan yurt dışında ihraç edilmiş kartların kullanıldığı işlemlerde, işlem tutarının üye iş yerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılması halinde uygulanacak azami üye iş yeri ücreti de yüzde 1.60’tan 1.90’a yükseltildi.

Haberle ilgili daha fazlası: