GeriEkonomi Atlasjet 30 milyon dolara 'ekonomiplus'a geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atlasjet 30 milyon dolara 'ekonomiplus'a geçti

Atlasjet 30 milyon dolara 'ekonomiplus'a geçti
refid:18943653 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Atlasjet, uçuşlarındaki ekonomi sınıfını çeşitli yeniliklerle ve 30 milyon dolar yatırımla 'ekonomiplus'a çevirdi.

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Bodrum'da düzenlenen basınla sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, kamuoyunda özel sektör havayolları ile ilgili algı karmaşasına son vermek ve ayrışmak amacıyla yeni bir hizmet paketi ve 'ekonomiplus' konseptini ortaya çıkardıklarını söyledi.

EKONOMİ SINIFI KALKTI

Uçaklarındaki 'ekonomi class'ı kaldırdıklarını anlatan Ersoy, yaptıkları yeniliklerini tek bir paket halinde toplayıp bunu ekonomiplus olarak lanse ettiklerini belirtti. Ersoy, şunları söyledi:

"Uçaklarda minimum koltuk aralığı 28 inçe denk gelen 71.5-72 cm'dir. Biz bunu 77 santime çıkardık. Hatta İtalya'da yaptırdığımız tasarımla koltuklardaki gazetelik bölümünü yukarıya taşıdık. Böyle yolculara 79 santimlik bir hissiyat sağlıyoruz. Uçaklarda sıcak sandviç verme uygulamasına başladık. Uçak otobüs entegrasyonu ile de havaalanlarından kendi otobüslerimizle çevre il ve ilçelere servisler koyduk.

Biz sağladığımız hizmetler için ücret talep etmiyoruz. Ancak Türkiye'de özel havayolları deyince akla genelde low cost (düşük maliyetli)  konsepti geliyor. Biz de bu algı karmaşasının dışına çıkmak istiyoruz. Bunun için de ciddi bir yatırım yaptık."

UÇAKTA İKRAMIN MALİYETİ 10 MİLYON DOLAR

Uçaklarda sandviç ve içecekleri ücretsiz vermelerinin kendilerine yıllık 10 milyon dolarlık bir maliyeti olduğunu belirten Ersoy, "MAN firmasına tanesi 250 bin eurodan dokuz tane otobüs yaptırdık. Koltuk aralıklarına genişletmek için de bir uçaktan toplam 18 koltuk sökmeniz gerekiyor. Bunun uçak başına yıllık 1.5 milyıon dolar maliyeti var. Diğerlerine eklerseniz 'ekonomiplus' konseptine geçişin bize 30 milyon dolarlık maliyeti oldu" diye konuştu. 

UÇAK TİPLERİ DEĞİŞTİ 

Ersoy, maliyet artışlarına rağmen uçak bileti fiyatlarını artırmayacaklarını söyledi. Ersoy, maliyetlerdeki yükselişe karşın karlılığı nasıl koruyacaklarını da şöyle anlattı:

"Biz filomuzdaki A319'ları daha geniş gövdeli ve daha fazla koltuk sayısına sahip A321'lerle değiştiriyoruz. Bu uçaklar eğer doldurabilirseniz size önemli bir avantaj sağlar. Bizim de hedefimiz yeni hizmet standartları ile yüksek doluluk oranına ulaşıp maliyet artışını karşılamak. Doluluk oranlarında 8-9 puanlık bir artış olacağını tahmin ediyoruz."

Atlasjet olarak kendilerini THY'yi hedef seçmediklerini vurgulayan Ersoy, "Onlar artık pazarda global bir oyuncu oldu. Dünyanın birçok farklı ülkesine uçuyorlar. Biz uluslararası alanda bazı yeni noktalar açmakla birlikte var olan noktalara sefer sayılarımızı artıracağız" dedi.

//twitter.com/erenguler

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle