İngiliz devinden flaş açıklama

Güncelleme Tarihi:

İngiliz devinden flaş açıklama
Oluşturulma Tarihi: Kasım 16, 2017 11:30

Aston Martin, İngiltere'nin AB'den anlaşma sağlanamadan çıkması durumunda otomobil üretimini durdurmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, Birleşik Krallık'ın Brexit anlaşması yapılmadan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması halinde araç üretimini durdurmak zorunda kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere'de üretilen her otomobil modeli, Araç Sertifikasyon Kuruluşundan (VCA-Vehicle Certification Agency) AB pazarında satışa izin veren 'tip onayı'nı almak zorunda.

Ancak İngiliz otomotiv endüstrisinin önde gelen temsilcileri, salı günü milletvekillerinden oluşan bir komiteyle yaptıkları görüşmede, Birleşik Krallık'ın Mart 2019'da AB'den bir Brexit anlaşması olmadan ayrılması halinde bu sürecin risk altında olacağını belirtti.

Aston Martin CFO'su Mark Wilson, mevcut sistemin sona ermesi durumunda şirketin hem fabrika üretiminin durdurulması ve hem de başka bir ülkede resmi onay alınması sebebiyle ciddi maliyet artışları ile karşı karşıya kalacağını, dolayısıyla ayrılma sonrasında da "tip onayı" sisteminin bugünkü gibi geçerli ve başka ülkelerce tanınıyor olmasının garanti altın alınması gerektiğini belirtti.

Haberin Devamı

ÜRETİMİNİN YÜZDE 80'İNİ İHRAÇ EDİYOR

Brexit sonrası süreçte yurtdışı pazarlara erişimin sağlanması İngiliz otomotiv endüstrisi için büyük önem taşıyor. Birleşik Krallık, üretiminin yaklaşık yüzde 80'ini ihraç ediyor, bunun yarısından fazlası da AB ülkelerine gidiyor. Öte yandan, İngiltere'de satılan araçların yaklaşık yüzde 70'i AB'den geldiği için, Sertifikasyon konusu Avrupalı otomotiv üreticileri için de büyük önem taşıyor.

ARAÇ BAŞINA BİN 500 POUND FİYAT ARTIŞI YAŞANABİLİR

Öte yandan Dünya Ticaret Örgütü kuralları kapsamında otomobiller için yüzde 10'luk gümrük tarifesi uygulanmakta, dolayısıyla Brexit anlaşması olmadan ayrılmanın gerçekleştiği bir senaryoda halkın araç başına yaklaşık bin 500 pound fiyat artışı ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

BAKMADAN GEÇME!