GeriEkonomi Asgari ücret miktarı ne kadar olacak? Gözler dördüncü asgari ücret toplantında!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asgari ücret miktarı ne kadar olacak? Gözler dördüncü asgari ücret toplantında!

Asgari ücret miktarı ne kadar olacak? Gözler dördüncü asgari ücret toplantında!
Abone Olgoogle-news

2020 Asgari ücret ne kadar olacak sorusuna yönelik araştırmalar, 17 Aralık'ta yapılan asgari ücret 3. toplantısı sonrası hız kazandı. Yapılan son görüşme sonrası TİSK ilk rakamı kamuoyu ile paylaştı. Şimdi gözler bir sonraki asgari ücret toplantısına çevrildi. Peki, asgari ücret ne zaman belli olacak? İşte, 2020 asgari ücret toplantısı hakkında ayrıntılar.

Asgari ücret ne kadar olacak ve 2020 yılının asgari ücret teklifi kaç lira olacak sorusu, 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilen komisyon toplantısının ardından gündemde yer aldı. Türk-İş'in 2 bin 500 liranın altını konuşmayacaklarını açıkladığı 2020 yılının asgari ücret zammı hakkında, TİSK'in görüşü ise açıklanmadı. TÜİK'in bir işçinin aylık gıda harcama tutarı ortalaması ise 2 bin 86 lira 80 kuruş oldu. İşte, 2020 yılının asgari ücret zam tutarı hakkında detaylı bilgiler

Asgari ücret ne kadar olacak sorusu, 17 Aralık Salı günü gerçekleşen üçüncü toplantının ardından merak konusu oldu. İşveren sendikası TİSK'in ev sahipliğinde toplanan asgari ücret tespit komisyonu, TÜİK verileri ile bir karar verdi. Peki, ilk açıklamalara göre asgari ücret ne kadar olacak? İşte, asgari ücret 4. toplantısı ne zaman sorusu hakkında detaylı bilgiler

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret ne kadar toplantısının ardından gözler 4. toplantıya çevrildi. Üçüncü toplantıda TİSK Genel Sekreteri tarafından yapılan 2020 asgari ücret beklentisi, Türk-İş tarafından beklentilerin altında olarak yorumlandı.  

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri, asgari ücret görüşmesinde dikkate alınan bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sundu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) toplanan komisyonda, işçileri temsilen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işverenleri temsilen TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yer aldı.

Basına kapalı yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından, Çalışma Genel Müdürü Önder, TİSK Genel Sekreteri Koç, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat basın mensuplarına açıklama yaptı.

Önder, toplantıda TİSK heyetinin ekonomiye ve çalışma hayatına bakış açısıyla ilgili bir sunum yaptığını, ardından TÜİK temsilcisinin komisyonu bilgilendirdiğini belirtti.

ASGARİ ÜCRET 4. TOPLANTI NE ZAMAN?

İşçi ve işveren taraflarının görüşlerini paylaştığı toplantıda, teknik bir çalışmanın yapıldığını anlatan Önder, son toplantının gelecek hafta yapılacağını, Bakanlık olarak temennilerinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeni asgari ücret rakamının oybirliğiyle belirlenmesi olduğunu söyledi.

"RAKAMLAR BEKLENTİMİZİN ALTINDA"

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat da TÜİK'in bir işçinin aylık gıda harcama tutarını komisyonla paylaştığını ancak açıklanan rakamların beklentilerinin altında olduğunu dile getirdi.

Irgat, buna göre bir işçinin aylık gıda harcama tutarının ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 lira, orta statüdeki işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde bin 940 lira 70 kuruş olarak hesaplandığını ifade etti.

Açıklanan rakamların geçen yıla göre yaklaşık yüzde 5,31 arttığını belirten Irgat, "Hayata pahalılığını dikkate aldığımızda yüzde 5,31'lik artışı anlayabilmiş değiliz. Asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir ücret seviyesinde belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Umuyoruz komisyonumuz bu yönde karar verir." dedi.

Türk-İş'in bu yıl asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile ortak hareket ettiğini anımsatan Irgat, yeni bilgiler ışığında görüş alışverişinin süreceğini söyledi.

"YÜZDE 12 GİBİ BİR ÖNERİMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

TİSK Genel Sekreteri Koç ise işveren heyeti olarak ülkenin ekonomik durumu, dünya ekonomisindeki gidişat, asgari ücretin son beş yıldaki artışının da aralarında olduğu konularda komisyona sunum yaptıklarını aktardı.

TÜİK'in komisyona sunduğu hesaplamanın işçi ve hükümet tarafının oy çokluğuyla gündeme geldiğini belirten Koç, salt gıda harcamasından yola çıkılmasından ötürü söz konusu hesaplamanın komisyona sunulmasını doğru bulmadıklarını anımsattı.

Toplantıda herhangi bir rakam ifade etmediklerini vurgulayan Koç, şöyle konuştu:

"Asgari ücretin siyasi polemik konusu edilmesini ve komisyon dışındaki beyanatları doğru bulmuyoruz. Bizim önceliğimiz, kayıtlı işletmelerin mutlak suretle korunması, gerçek manada vergisini ve sigorta primini ödeyen, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, sendikaların örgütlü olduğu işletmelerdir. Yüzde 36 seviyesinde kayıt dışı var. Kayıt dışıyla mücadele edilmesi şart. Asgari ücretteki teşvikler kayıtlı işletmelerin korunması için elzem. Asgari ücret desteğinin 200 lira olarak uygulanmasını talep ediyoruz. Bu desteğin çalışan sayısı ayrımı yapılmadan devam etmesini istiyoruz. Yüzde 12 gibi bir önerimiz söz konusu değil. Önümüzdeki toplantıda teklifimizi Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunacağız."

Koç, işçi tarafıyla mutabık oldukları konuların olduğuna dikkati çekerek, gelir vergisi dilimlerinin ve kesinti oranlarının revize edilmesi ile kayıtlı işletmeler ve toplu iş sözleşmeli yerler başta olmak üzere asgari ücret desteğinin mutlak suretle devamının bu konular arasında olduğunu vurguladı.

İran'da rekor hava kirliliğiİran'da son zamanların en yüksek oranda hava kirliliği yaşanıyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle