GeriEkonomi Aradan 1,5 yıl geçti 'Bina Tamamlama Sigortası' için başvuran olmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aradan 1,5 yıl geçti 'Bina Tamamlama Sigortası' için başvuran olmadı

Aradan 1,5 yıl geçti 'Bina Tamamlama Sigortası' için başvuran olmadı
Abone Olgoogle-news

Türkiye genelindeki milyonlarca kişiyi ilgilendiren ‘Bina Tamamlama Sigortası’ 6 ay önce yürürlüğü girdi. Yürürlüğe girmesi ile birlikte olumlu tepkiler de alan sistem ile ilgili aradan geçen 1,5 yıllık sürede hiçbir yeni gelişmenin olmadığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, anılan süreçte tek bir sigorta şirketi dahi Hazine’nin kapısını çalmadı.

Maketten konut satışları çok sayıda kişinin de mağduriyetine yol açabiliyor. Belli bir ölçeğin üzerindeki firmalar, taahhütlerini yerine getirse de, özellikle son dönemlerde öne çıkan kimi firmalarda ciddi mağduriyetler de yaşanıyor. Anılan mağduriyetlerin önüne geçebilmek için ‘Bina tamamlama sigortası’ 16 Mart 2015’te yürürlüğe girdi.

Yeni düzenleme ile, yüklenici firmanın özellikle 30 ünitenin üzerinde yaptığı konutları maketten satması için ‘Bina Tamamlama Sigortası’ ile güvence vermesi veya banka teminat mektubu sağlaması gerekiyor.

Aradan 1,5 yıl geçti Bina Tamamlama Sigortası için başvuran olmadı

TEK BİR ŞİRKET BİLE ALMADI

Banka teminat mektubunu alabilmesi için karşılığında güvence göstermesi veya ipotek vermesi gerekiyor. Banka teminat mektubu da maliyetli olduğu için uygulaması zor. Bu nedenle gözler Bina Tamamlama Sigortası’na çevrildi. Yeni sistemde, şirketin mali sıkıntıyı düşmesi veya vefat gibi durumlarda ilgili poliçe devreye girecekti. Ancak düzenleme 1,5 yıl önce yürürlüğe girmesine karşın herhangi bir gelişme yaşanmadı. Edinilen bilgilere göre, henüz herhangi bir sigorta şirketi Hazine Müsteşarlığı’ndan bu konuda ruhsat almadı.

RİSKİ YÜKSEK GÖRÜYORLAR
Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Taner Çağatay, “Türkiye’de halen bireysel sigorta branşlarında ciddi eksiklikler var. Tahminimize, sigorta şirketleri riski çok yüksek görüp bu tip bir poliçenin fizibl olacağını düşünmüyor. Oysa olması gereken, Bina Tamamlama Sigortası’na ek olarak ‘Tapu Sigortası’ da olmalı. Bu sigorta, konut veya arsa alırken tapu almadan önce ileride tapuda çıkabilecek kusurlardan dolayı ve tapusunu kaybetme riskine karşı tüketiciyi koruyan bir poliçe” şeklinde konuştu.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle