GeriEkonomi Anayasa rekoru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anayasa rekoru

Anayasa rekoru

Dolar 1 günde 7 kuruş birden artarak psikolojik sınır 3.50 lirayı aştı. Hem Anayasa değişikliğinin haftaya Meclis’e gelecek olması, hem enflasyona baskı yaratan zamlar ile petrol fiyatları doları Türk Lirası karşısında rekora taşıdı. 

TÜRK Lirası, dolara karşı dün yine kaybetti. Güne, 3.43 lira seviyelerinden başlayan dolar günün sonuna doğru yüzde 2’ye yakın değer kazanarak 3.5006 lira ile yeni tarihi zirvesine çıktı. Türkiye piyasaları kapandıktan sonra da uluslararası işlemlerde rekor devam etti ve dolar 3.5060 liraya kadar fırladı. Dolara, Euro da eşlik etti. Euro da 3.7185 lira ile rekor tazeledi. Borsa İstanbul ise kayıpta. Borsa İstanbul günü yüzde 1.99 düşüşle 72 bin 519  puandan kapattı. Rekorların nedeni ise üç şeye dayalı. Birincisi Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin anayasa değişikliği konusunda anlaşmaları ve haftaya başkanlık sistemini içeren değişikliğin Meclis’e gelecek olması. Meclis’ten değişiklik geçtiğinde 60 gün içinde referanduma gidilecek. Bu konudaki belirsizlikler piyasayı olumsuz etkiliyor. İkincisi, ÖTV zamlarının enflasyonda yapacağı etki, bu artış da Türk Lirası’nı baskılıyor. Son olarak OPEC’in kısıtlama kararı sonrası petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş. Petrol fiyatındaki artış da cari açık ve enflasyona etkisi nedeniyle Türk Lirası’nda kayba yol açıyor.

Diğer yandan yabancıların Türk varlıklarında satışları sürüyor. Merkez Bankası verilerine göre kasım ayında 25 Kasım’a kadar olan süreçte yabancılar tahvil/bono piyasasında toplam 2.1 milyar dolar ve hisse senedinde 530 milyon dolar satış yaptılar. Bu satış da Türk Lirası üzerinde baskı yaratıyor ve dolardaki yükselişi hızlandırıyor. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 3.4980 liradan yapılırken serbest piyasada dolar günü 3... liradan tamamladı.

3.70 LİRA OLUR MU, DÜŞER Mİ?

Meksa Yatırım Stratejisti ve Hürriyet yazarı Zeynel Balcı yeni rekoru “Çıkış trendi devam ediyor. 3.50 lira teknikten daha çok psikolojik bir direnç seviyesi. Bu seviyenin üzerinde kâr satış denemeleri görülebilir. Ancak 3.50 lira seviyesinin üzerinde tutunması 3.60 ve 3.70 lira hedeflerini beraberinde getirebilir. İlk destekler ise 3.45 ve 3.40 lira seviyesinde. 3.40 lira seviyesinin üzerinde çıkış trendinin devamı beklenebilir. Direnç seviyelerinde satış denemeleri görülse de çıkış hareketi gücünü koruyor” diye yorumladı.

DÖVİZ REZERVİ 100 MİLYAR DOLARIN ALTINDA

MERKEZ Bankası döviz rezervleri 100 milyar doların altına geriledi. Merkez Bankası Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre, 25 Kasım ile biten haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 2 milyar 243 milyon dolar azalarak 99 milyar 35 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri bir önceki hafta 101 milyar 278 milyon dolar seviyesindeydi. Bu dönemde altın rezervleri önceki haftaya kıyasla değişmedi ve 16 milyar 228 milyon dolar düzeyinde kaldı. Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri geçen hafta bir önceki haftaya göre 2 milyar 243 milyon dolar gerileyerek 115 milyar 263 milyon dolar oldu.

Anayasa rekoru

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False