GeriEkonomi 'Anadolu Grubu Migros'tan hisse almayı düşünüyor' iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Anadolu Grubu Migros'tan hisse almayı düşünüyor' iddiası

'Anadolu Grubu Migros'tan hisse almayı düşünüyor' iddiası
refid:26087207 ilişkili resim dosyası

Anadolu Grubu şirketlerinden Anadolu Endüstri AŞ'nin Migros ve Tesco Kipa birleşmesi sonrası yeni oluşuma ortak olmayı düşündüğü iddia edildi. Anadolu Grubu ortaklarından Yazıcılar Holding ise yeni iş fırsatlarını değerlendirdiklerini, ancak henüz kamuya açıklanması gereken bir oluşum bulunmadığını açıkladı.

Anadolu Grubu iştiraklerinden Anadolu Endüstri AŞ'nin Tesco Plc'nin Türkiye'deki operasyonu Kipa ve Migros'un birleşmesi halinde ortaya çıkacak şirketten hisse almayı düşündüğü iddia edildi.

Bloomberg News'in haberine göre 2008 yılında 3.3 milyar dolara Migros'u satın alan BC Partners'ın bir süredir Migros'tan çıkma seçeneklerini değerlendirdiği, seçeneklerden birinin de Migros-Tesco Kipa birleşmesinin ardından Anadolu Endüstri AŞ'ye hisse satışı olduğu da belirtildi.

Ancak Bloomberg konuya yakın kaynakların, devam eden görüşmelerden bir sonuç alınacağı garantisi olmadığını söylediğini belirtti.

YAZICILAR HOLDİNG'TEN AÇIKLAMA
Öte yandan Anadolu Grubu ortaklarından Yazıcılar Holding konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada yeni iş alanlarında iş fırsatların değerlendirildiği belirtirken henüz kamuya açıklanması gereken bir oluşum bulunmadığı belirtildi.

Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ortağı konumunda bulunduğumuz Anadolu Grubu operasyonlarının istikrarlı büyüme trendini destekleyecek şekilde yeni iş alanlarında çeşitli iş fırsatlarının değerlendirilmesi, Anadolu Grubu iş stratejisinin önemli bir parçasıdır. Bu çerçevede bağlı ortaklığımız Anadolu Endüstri Holding, iş geliştirme faaliyetleri kapsamında perakende sektöründe de çeşitli iş imkanlarını değerlendirmekte olup, şirketimiz açısından henüz kamuya açıklanması gereken bir oluşum bulunmamaktadır. Konu ile ilgili olarak gelişmeler olduğu takdirde kamuoyu usulüne uygun olarak bilgilendirilecektir."

MİGROS-TESCO KİPA BİRLEŞMESİ ŞUBATTA GÜNDEME GELMİŞTİ
Financial Times gazetesi şubat ayında İngiliz perakende devi Tesco'nun Türkiye'deki varlıklarını Migros ile birleştirmek için BC Partners ile görüşmeler yaptığını, Tesco'nun bu yolla Türkiye'deki varlıklarını azaltabileceğini yazmıştı. Tesco Kipa'dan yapılan açıklamada şirketin farklı seçenekleri değerlendirdiği, görüşmelerin ilk evrelerinde olduğu belirtilmişti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False