GeriEkonomi Ambargocuların işleri Türkiye’ye
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ambargocuların işleri Türkiye’ye

Ambargocuların işleri Türkiye’ye
Abone Olgoogle-news

Türkiye’nin ilk günden itibaren yanlarında olduğunu vurgulayan Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı El Sani, ülkesine ambargo uygulayan 4 ülke menşeli şirketlerin yürüttüğü projelerin Türk şirketleri için fırsat olduğunu söyledi.

KATAR Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim bin Muhammed El Sani, dün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile makamında bir araya geldi. Ambargo uygulayan ülkeler yüzünden 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamında yürütülen projelerde herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığını söyleyen El Sani, altyapı ve diğer projeler konusunda Türk şirketlerinin çalışmalarına devam ettiğini anlattı. El Sani, “Şu anda aslında Türk şirketlerinin önünde daha çok fırsat var. Ambargo uygulayan 4 ülkenin şirketlerinin yürütmüş olduğu bazı projelerin askıya alınması, iptal edilmesi, veya bundan sonra açılacak ihaleye katılmaması nedeniyle Türk şirketlerinin önünde daha çok fırsat olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

İLK GÜNDEN YANIMIZDA

Katar'ın 5 Haziran günü ablukaya maruz kaldığını, kara, deniz ve hava sınırlarının kapatıldığını hatırlatan El Sani, ülke olarak bu tip durumlara hazırlıklı olduklarını söyledi. Acil durumlar için sahip oldukları planı uygulamaya soktuklarını anlatan El Sani, “Katar ekonomisi çok güçlü bir ekonomidir. Daha önce de bölgesel ve dünyadaki ekonomik krizlere karşı her zaman direnç göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu. El Sani, ablukanın ilk saatlerinden itibaren Türkiye'den özellikle gıda malzemelerinin ithalatını zorluk çekmeden gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Bu arada en büyük teşekkürlerimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, ayrıca Türk halkına ve dostum Nihat Zeybekci'ye olacaktır. Çünkü Türkiye, ilk saatlerden beri bizimle oldu, yardımımıza koştu" dedi.

Bakan El Sani, ülkelerinin Türkiye Varlık Fonu ile iş birliği konusunun ele alınıp alınmayacağının sorulması üzerine, “İlişkilerimiz çok güçlü. Birçok alanda yatırım yapabiliriz. Türkiye tarafı ile ortak yatırımlar konusunda çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

197 KARGO UÇAĞI 16 TIR, BİR GEMİ

BAKAN Nihat Zeybekci de, kardeşliğini birçok fırsatta göstermiş iki ülkenin ekonomi bakanları olarak sürekli görüştüklerini belirterek, Katar’a yönelik “haksız” uygulamaların ilk gününden itibaren El Sani ile temas kurduklarını ifade etti. Zeybekci, Türkiye’nin amacının sadece Katar halkının acil ihtiyaçlarını karşılamak olmadığına dikkati çekerek, “Bugüne kadar 197 kargo uçağı, 16 TIR ve bir de gemi ile Katarlı kardeşlerimizin günlük ihtiyaçlarını gördük” diye konuştu. Zeybekci, bundan sonra da Katar’ın gerek günlük gerekse uzun vadeli ihtiyaçlarının giderilmesi ile ilgili çalışmaların süreceğini bildirdi. Görüşmede bu yıl sonuna kadar ve sonraki süreçte iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yol haritalarının ele alınacağını anlatan Zeybekci, “Ticaret ve ekonomi herşeyin güzel olduğu ortamları sever” diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle