GeriEkonomi Altın seferberliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın seferberliği

Altın seferberliği
Abone Olgoogle-news

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı tekrar altın tahvili ile altına dayalı kira sertifikası çıkarıyor. 10 Eylül’de talep toplama işlemleri başlayacak. Altınını yatırana her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1.20 getiri sağlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması için 10 Eylül’den itibaren, Türkiye genelinde etaplar halinde iki yıl vadeli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirileceğini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, senetlerin ilgili etaba ilişkin talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacağı, yatırımcısına her altı ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1.20 (yıllık yüzde 2.40) getiri sağlayacağı belirtildi. Getiriler ise yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden ödenecek. Altına dayalı kira sertifikası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım şubeleri; altın tahvili ise sadece Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile satışa sunulacak. Açıklamada, yatırımcıların vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda, bu taleplerini her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde Ziraat Bankası’na/Ziraat Katılım Bankası’na başvurarak iletmeleri gerektiği belirtildi.

Söz konusu tarihler arasında fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecek ve belirtilen tarihlerde fiziki altın talebinde bulunmayan yatırımcılar vade sonunda ayrıca fiziki altın talebinde bulunamayacak. Hazine altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihracını geçen yılın ekim ayında, ikinci ihracı ise bu yıl mart sonunda gerçekleştirmiş ve toplamda 4.4 ton altın altının yastık altından çıkarıldığı duyurulmuştu.

Altın seferberliği


ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASININ TEMEL ÖZELLİKLERİ

Sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda kabul edilebilecek üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecek.

Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında bire bir olarak alınacak. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak.

1000/1000 saflıktaki 1 gram altın karşılığında 1000 adet altın tahvili/altına dayalı kira sertifikası aktarılacak.

Senetler fiziken basılmayacak, Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde yatırımcı bazında kayden saklanacak.

İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde senetler aracı bankaya satılmak istenirse yüzde 1.50 iskonto ile geri alınacak.

İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında yani 91’nci gün ve sonrasında satılmak istenirse herhangi bir iskonto uygulanmayacak.

Yatırımcılar vade tarihinden önce isterlerse senetleri bir başka gerçek kişiye satabilir veya devredebilir.

İlan edilen fiziki altın talep etme dönemlerinde fiziki talepte bulunmayan yatırımcılara anapara ödemeleri banka hesaplarına hesaben gram altın olarak aktarılacak.

Altın tahvili/altına dayalı kira sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı 2017 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 0 olarak belirlendi.

Toplanan altın rafinerilerde külçe altına dönüştürülecek ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Merkez Bankası hesaplarında saklanacak.

Altın seferberliği

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle