GeriEkonomi Almanya: Türkiye'den öğreneceklerimiz var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya: Türkiye'den öğreneceklerimiz var

Abone Olgoogle-news

Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hans Friedrich von Ploetz, ‘‘Türkiye'nin gelişim ruhu çok etkileyici. İslam ülkelerine Orta Asya Cumhuriyetleri'ne uzanan bir köprü olan Türkiye'den öğrenecek çok şeyimiz var’’dedi. Hans Friedrich von Ploetz dün İstanbul'da yapılan Türk-Alman İşbirliği Konseyi Genel Kurulunda, ‘‘Türkiye'nin AB hedefine kilitlenmesi bizim için büyük önem taşıyor. AB, 370 milyon kişiden oluşan bir pazar. Türkiye'nin bu pazara 65 milyon nüfusuyla katkıda bulunması sözkonusu. Türkiye'nin nüfusu, coğrafyası ve stratejik önemiyle yapacağı katkı, AB'ye büyük güç sağlayacaktır’’dedi.

Türk-Alman ilişkilerinin doğru yolda ilerlediğini söyleyen Ploetz, kamuoyunda ilişkilerde birkaç hafta içinde dalgalanmalar yaşandığı izleniminin doğmasına anlam veremediğini belirtti. Ploetz, geçen ay yapılan Yılmaz-Kohl görüşmesinde Almanya'nın Türkiye'ye verdiği desteği açıkça ortaya koydağınu hatırlattı. Ploetz,‘‘Ancak İstanbul'daki AB Dışişleri Bakanları Toplantısında Almanya'nın tutum değiştirdiğine ilişkin kamuoyu görüşü oluştu. Oysa, bu doğru değil’’dedi.

Türklerin dünyadaki değişikliklere çabuk uyum sağlama yeteneğinin kendisini şaşırttığını belirten Von Ploetz, Almanlar değişime risk faktörü açısından yaklaşırken Türklerin, değişimin getirdiği fırsatlar üzerinde yoğunlaşmasını, Türkiye'nin büyük bir avantajı olarak değerlendirdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle