GeriEkonomi Aliyev ve Putin Hazar'ı paylaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aliyev ve Putin Hazar'ı paylaştı

Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret eden Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Rusya Lideri Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı'nda bir araya gelerek iki ülke arasında 10 yıla aşkın süredir devam eden Hazar tartışmasını noktaladı.

İki lider, Hazar Denizi'nin ortasında geçtiğini varsaydıkları orta çizgi esasına göre iki ülke arasındaki sınırı belirledi.

İki ülke lideri arasında varılan anlaşma haberini ‘acil’ uyarısıyla yayınlayan Rus haber ajansları, paylaşımın Hazar dibi ve burada bulunan doğal kaynakları kapsadığını bildirdiler. Orta çizgi ise belli bir uzaklık esas alınarak kıyı şeridine paralel olarak belirlenecek. Denizin dibi bu çizginin iz düşümüne göre tesbit edilecek. Böylece her ülke, sahil şeridinin uzunluğuyla orantılı pay alacak.

Hazar anlaşmasının dün imzalanmasıyla Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan Hazar'daki üçlü ittifakı şekillenmiş oldu. Hazar'da kapsamlı bir bölüşüm anlaşması yapılabilmesi için geriye Türkmenistan ve İran'ın bu formülü kabul etmesi kalıyor. Ancak Hazar'da en kısa sahile sahip olan İran bu paylaşıma karşı çıkıyor. İran ve Türkmenistan, Hazar'ın 5 eşit parçaya bölünmesini istiyor. Aksi halde İran, Hazar'dan sadece yüzde 13'lük bir pay alabilecek.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False