GeriEkonomi Akaryakıt satışında ‘renkli’ denetim dönemi başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akaryakıt satışında ‘renkli’ denetim dönemi başlıyor

Akaryakıt dağıtım ve pazarlama şirketlerinin piyasaya arz ettiği ürünler, içine katılacak renk maddesiyle birbirinden ayrılacak.

Şirket ya da bayileri başka şirket veya bayilerine akaryakıt satışı yapamayacak. Bu kurala uymayanlara faaliyeti durdurma ve bayilik iptaline kadar varan cezalar verilecek.

AKARYAKIT dağıtım ve pazarlama şirketlerinin diğer akaryakıt dağıtım ve pazarlama şirketlerinin bayilerine doğrudan veya dolaylı akaryakıt satışları, bayilerin de diğer bayilere akaryakıt satması yasaklandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan ve 1 Aralık'tan geçerli olacak Tebliğ uyarınca bayiler sadece son kullanıcılara akaryakıt ikmali yapabilecekler.

BAYİLİK İPTALİ

Akaryakıt dağıtım, pazarlama şirketleri ve bayilerinin bir başka bayiye satış yaptığının tespit edilmesi halinde birinci tespitte 7 gün, ikinci tespitte 15 gün, üçüncü tespitte 30 gün süre ile akaryakıt ikmali durdurulacak. Dördüncü tespitte ise bayilik anlaşmasının feshi yoluna gidilecek. Bu bayilere hiçbir şirket tarafından akaryakıt ikmali ve satışı yapılamayacak.

Dağıtım ve Pazarlama şirketleri, bayiliği iptal edilen tüzel kişi birinci derece akraba ve hısımları veya bunların bağlantılı şirketleriile aynı istasyonla ilgili olarak bayilik ilişkisi kuramayacak.

Akaryakıt dağıtım ve pazarlama şirketleri, belli sürelerle akaryakıt ikmali durdurulan veya sözleşmesi feshedilen bayilerin isimlerini, söz konusu tasarrufun yapıldığı gün Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne ve diğer şirketlere bildirecek. Akaryakıt dağıtım ve pazarlama şirketleri piyasaya arz edecekleri akaryakıt ürünlerine yürürlükten sonra 6 ay içinde PİGM tarafından tescil edilen renkte, diğer şirketlerin ürünlerinden ayırt edilecek şekilde marker (işaret) ekleyecekler. Şirketlerin bu tebliğde belirtilen hususlara uymadıklarının tespiti halinde birinci tespitte uyarı, ikinci tespitte 7, üçüncü tespitte 15, dördüncü tespitte 30 gün süreyle faaliyetleri durdurulacak. Beşinci tespitte ise şirketin statüleri veya ön müsaadeleri iptal edilecek.

Ancak faaliyeti geçici olarak durdurulan şirketlerin bayileri bu süre içerisinde diğer şirketlerden ürün ikmali yapabilecekler.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle