AK Parti çalışmalara başladı! 20 kalem ürünün fiyatı sabitlenecek mi?

Güncelleme Tarihi:

AK Parti çalışmalara başladı 20 kalem ürünün fiyatı sabitlenecek mi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 06, 2022 12:30

Enflasyonla mücadele kapsamında AK Parti'nin ekonomi kurmayları yeni bir adım atmak için çalışmalara başladı. CNN Türk'ten Arda Erdoğan'ın haberine göre un, yağ, şeker, bakliyat, bebek bezi, temizlik maddeleri gibi ürünlerde yıl sonuna kadar fiyatların sabitlenmesi gündeme gelebilir.

Haberin Devamı

AK Parti enflasyonla mücadele için yeni fikirleri hayata geçirmek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. AK Parti'nin ekonomi kurmaylarının enflasyonla mücadele için bazı ürünlerin fiyatlarının sabitlenmesi fikrini öne sürdü.

CNN Türk'ten Arda Erdoğan'ın haberine göre enflasyonla mücadele kapsamında AK Parti kurmayları bazı öneriler üzerinde çalışıyorlar. Öne çıkan fikir ise temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitleyecek bir sistem olması. Enflasyon sepetinde bulunan ve dar gelirli vatandaşların sıklıkla tükettiği 20 kalem ürün seçilecek ve fiyatları sabitlenecek.

Bu ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi malzemeler bulunuyor. Belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar sabit kalacak. Üreticilerin zarar etmemesi için de devlet sübvansiyon uygulamaya başlayacak. Örnek olarak 16 liraya satılması gereken bir ürünün rafta 10 liraya satılması sağlanacak. Aradaki 6 liralık fark da üreticiye devlet tarafından ödenecek. Bu sayede enflasyonla mücadeleye karşı da önemli bir adım atılmış olacak.

Haberin Devamı

ZİNCİR MARKETLERLE DE GÖRÜŞÜLECEK

Fiyat sabitlemesine ilişkin fikir olgunlaştıktan sonra zincir marketlerle de görüşmeler yapılıp sistemin uygulanması açısından kararlar alınacak.

20 kalem ürünün fiyatlarının sabitlenmesi gündemde

OLAĞANÜSTÜ TALEPLER ENGELLENECEK

AK Partili kurmaylar serbest piyasayı bozabilecek bir öngörü olduğunun farkında olsalar da enflasyonla mücadele kapsamında önemli bir adım olduğu gerçeğini de hatırlattılar. Fiyat sabitlemesiyle birlikte vatandaşların bazı ürünlere karşı olağanüstü taleplerinin de engelleneceği öngörülüyor.

"VATANDAŞ NEFES ALACAKTIR"

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, devletin vatandaşı vahşi kapitalizme terk etmediğini ve adım attığını söyledi. Ağaoğlu "Vatandaşın bütçesini rahatlatmaya yönelik. Sabitlemek güzel bir şey. Temel ihtiyaç ürünlerinde fiyatlar sabitlenecek. Fahiş artışlar aşağı insin. Sıvı yağ 200 liraya dayandı. Söylenti çıkmadan önce ham yağ yüklü gemiler Karadeniz'de kaldı denilmeden önce 120 liraydı. Yıl sonuna kadar fiyat stabilitesi sağlanırsa vatandaş nefes alacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Haberin Devamı

"SABİT FİYAT GELECEK"

Ağaoğlu "Üreticiler, satıcılar, aracılar istedikleri gibi fiyat artırmasınlar diye sabit fiyat gelecek. Devlet KDV indirdi ama fiyat artışı peşinde olanlar var. Un, yağ, şeker gibi bir takım gıda maddelerinin fiyatlarını devlet stabil hale getirecek. Çok güzel bir karar. Umarım yararı olur, fiyat artıranlar da ortaya çıkmış olurlar" değerlendirmesini yaptı.

"DEVLET VATANDAŞI VAHŞİ KAPİTALİZME TERK EDEMEZ"

Ağaoğlu "Serbest piyasa ekonomisi elbise, çorap, gömlekte var. Vatandaşın temel ihtiyaçlarından bahsediyoruz. Tüketicinin ekonomik beden sağlığını devlet koruyor. Pandemide devlet 1 kuruş almadan hizmet veriyor. Ekmeğin fiyatı belirlenirken, eğitimin, sağlığın fiyatını kamu otoritesi belirliyor? Devlet vatandaşı vahşi kapitalizme terk edemez" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!