Afetzede KOBİ’lere finansman desteği

Güncelleme Tarihi:

Afetzede KOBİ’lere finansman desteği
Oluşturulma Tarihi: Mart 11, 2024 07:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla KOSGEB tarafından deprem bölgesine yapılan finansman desteğine ilişkin ödeme süreçlerinin yeniden başladığını duyurdu.

Haberin Devamı

Bakan Kacır, deprem bölgesi için uluslararası fonlardan sağlanan finansman destekleri kapsamında, KOSGEB ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında imzalanan kredi anlaşması çerçevesinde yaklaşık 4 milyar TL tutarındaki finansmanın işletmelere aktarılmaya başlandığını söyledi.

12.8 MİLYAR TL AKTARILMIŞTI

Dünya Bankası ve KOSGEB işbirliğinde yürütülen ‘Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi’ kapsamında, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 ildeki işletmelere yönelik 450 milyon dolarlık finansmanın tamamı bölgedeki işletmelere aktarılmıştı. Bu kapsamda desteğin açıklandığı 31 Ekim 2023 tarihinden itibaren 39 bin 680 işletmeye 12.8 milyar TL tutarında ödeme yapılmıştı. Bu finansmanın tamamının bölgeye aktarılmasının ardından KOSGEB ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında Kredi Anlaşması imzalanmıştı. Bu kapsamda Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Deprem Sonrası Desteklenmesi Projesi uygulamaya alındı. Başvurusu onaylanan ve destek ödemesi yapılmayan işletmeler için bu kaynak kullanılacak.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!