GeriEkonomi Adnan Aybaba'ya 'hileli iflas'tan hapis cezası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adnan Aybaba'ya 'hileli iflas'tan hapis cezası

Adnan Aybaba'ya 'hileli iflas'tan hapis cezası
Abone Olgoogle-news

Spor yorumcusu Adnan Aybaba (55) hakkında “hileli iflas” suçlaması ile açılan davada karar çıktı. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi, Aybaba’ya, ‘Hileli hareketlerle mal varlığını azalttığı ve alacaklıları zarara uğrattığı gerekçesiyle’ 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi.  Aybaba, iflas erteleme sürecindeki şirketinden, kendi hesabına 49 milyon 427 bin TL para aktardı. Para transferini tespit eden ticaret mahkemesi de şirket için iflas kararı verdi; Aybaba için de suç duyurusunda bulunmuştu. Aybaba’nın iflas eden şirketinin 600 milyon liralık vergi borcu bulunuyor. Aybaba'nın avukatı Dursun Küçük ise, kararın hatalı olduğunu düşündüklerini belirterek itiraz başvurusunda bulunduklarını söyledi.

ADNAN Aybaba’ya ait kayıtlı görünen Rode Petrol Kimya Depolama ve Lojistik San. Tic. Ltd. Şirketi mali sıkıntıya girince 4 yıl önce iflas erteleme istedi. Mahkeme şirkete yönelik tedbir kararı verdi, kayyum atadı. Tedbir kararı ile birlikte şirket hacizlere karşı da korumaya alınmış oldu. İflas davası devam ederken Aybaba, şirketin kasasındaki 1 milyon 738 bin 507 lira ve bankadaki hesapta bulunan 47 milyon 688 bin 608 lirayı kendi kişisel hesabına aktardı. Mahkeme bu durumu tespit edince, şirket hakkında 12 Kasım 2015’te iflas kararı verdi.

ENGEL YOKTU PARAYI HESABIMA GÖNDERDİM

Mahkeme, iflas kararı ile birlikte Aybaba hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mahkeme kararında, Aybaba hakkında ‘hileli iflas’ maddesinden suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı. Mahkemenin ihbarı sonrası savcılık soruşturma başlattı. Yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan Aybaba, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Aybaba, söz konusu paranın transferini engelleyen bir tedbir kararının olmadığı yönünde savunma yaptı. Aybaba, anılan parayı EPDK’ya teminat vermek için hesabına transfer ettiğini öne sürdü.

 ALACAKLILARI ZARARA UĞRATTI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma sonrası Aybaba hakkında 3 yıldan 8 yıla hapis istemi ile dava açtı. Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada geçen ay sonlandı. Mahkeme, 18 Aralık’ta açıkladığı gerekçeli kararında Aybaba’ya ‘Hileli iflas’ suçundan 4 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, Aybaba’nın duruşmalar esnasındaki davranışları nedeni ile cezayı 3 yıl 4 aya indirdi. Gerekçeli kararda, Aybaba’nın, alacaklıları zarara uğratmak için hileli davranışlarda bulunmakla suçladı.

 VERGİ BORCU 600 MİLYON TL

İflasına karar verilen Rode Petrol şirketinin ise çok sayıda kişi ve kuruma borcu bulunuyor. Anılan şirketin 600 milyon liraya yakın vergi borcu bulunuyor. İddiaya göre, Aybaba, hesabına aktardığı yüklü parayı bir süre sonra yakınlarının üzerine kayıtlı şirketlere transfer etti. Öte yandan 2011’de kurulan şirketin hesaplarını inceleyen bilirkişi heyeti, 2014-15 hesap dönemlerine aiü defterlerin boş olduğunu tespit etti. Rapora göre, şirket aktifleri, herhangi bir mal alımı olmadığı halde 5 milyon 440 bin 489 TL azaltıldı.

50 MİLYONLUK TİCARETİN KAYNAĞI BELİRSİZ
Adnan Aybaba'nın avukatı Dursun Küçük, kararın, yeterli incele yapılmadan verildiğini belirterek  "Müvekkil dosyasında şikayetçi ve katılan olan kişi Okan  A. ve Murat A., S. D. adlı şirketin ortaklarıdır. Okan A. eski polis... tüm malvarlığında 2011 yılından beri tedbir bulunuyor. Eski polis olan kişi 6 adet sahte senetle  iflas masasına 50 milyonluk alacak kaydettirmiş. İddiasına göre bu senetleri şirket eski sahibi D. Ö.’den almış. Ancak 6 senedin 4'ünün düzenlenme tarihinde D. Ö. şirket yetkilisi dahi değil. Ayrıca senet vermediğini savcılıkta da beyan etti. Okan A. tüm malvarlığında tedbir varken 50 milyonluk ticareti nasıl yaptığını açıklayamadığı gibi, ticari defterlerde vergi kayıtlarında, noter dahil hiç bir yerde böyle bir alacak kaydı, mal veya hizmet alışverişi yok. Bu konularda tarafımızca savcılığa suç duyurusunda bulunuldu" dedi.

MAHKEME TALEPLERİMİZİ RET ETTİ
Av. Küçük açıklamasının devamında "Ağır Ceza Mahkemesi bunların hiç birini beklemeden dosyadaki müvekkil lehine olan bilirkişi raporunu dikkate almadan kovuşturmayı genişletme talebimizi reddederek ceza verdi. Hukuk mahkemesinde 50 milyonluk alacak iddiasına bulunan Okan A.'ya parası yok diye adli yardım kararı verilmiş ve harçsız dava açmış. Teminatsız olarak Adnan Aybaba ve akrabalarının hatta avukatının mal varlığına haciz/ konulmuş,  Tedbir kararı bir günde verilmesine rağmen ve tüm bu usulsüzlükleri anlatmamıza rağmen itirazımız halen olumlu veya olumsuz karara bağlanmadı. Mahkemeler bunu dikkate aldığında sahte 50 milyonluk alacak olmayacak ve müvekkil şirketi de hileli iflas muhatabı olmayacaktır. Müvekkilin mağdur olduğu dosyada sanık olmuştur. Yargılanması gereken kişiler ise mağdur konumuna sokulmuş" dedi.

Aybaba'nın avukatları, karara karşı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (21.01.2019)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle