GeriEkonomi AB'den 7 milyar dolarlık ‘kanlı elmas’a yasak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'den 7 milyar dolarlık ‘kanlı elmas’a yasak

Avrupa Birliği (AB), geliri Afrika'daki savaşlarda güç olarak kullanılan ve ‘kanlı elmas’ olarak adlandırılan elmasların ticaretine yasak getiriyor.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Afrika'dan Avrupa'ya yapılan elmas ithalatına yönelik katı kurallar getirilmesini sağlayan önergenin kabul edildiği ve ülkeler bazında yasalaşacağı belirtildi.

Komisyon, ‘kanlı elmas’ olarak adlandırılan elmasların dünyadaki toplam elmas pazarının yüzde 4'ünü oluşturduğunu ve yıllık değerinin 7 milyar dolar olduğunu belirtti. Komisyon, bu elmasların Afrika'daki bazı ülkelerdeki isyancı grupların arasında yaşanan savaşları finanse etmek amacıyla illegal olarak satıldığını belirterek, ‘‘yasaklamayla bu tip elmasların satışları büyük ölçüde engellenecek’’ açıklamasını yaptı.

Ancak ham elmasları işleyen ve mücevher haline getiren Londra ve Belçika gibi ülkeler için bu karar büyük bir darbe olacak. Çünkü bu iki ülke ham elması işleyen ülkeler içinde yüzde 80'lik paya sahip.

Diğer taraftan yasağın en büyük etkisi Siri Lanka, Angola ve Kongo Cumhuriyeti'ndeki isyancı grupların elmasların satışıyla mali açıdan meydana gelen savaşlar için gelir etmesinden mahrum bırakacak. Ancak Afrika'nın en fakir ülkeleri için hayati önem taşıyan yasal elmas piyasası ise çok olumlu bir şekilde etkilenecek. Komisyon, kanlı elmaslara karşı Global Witness isimli bir örgütün çeşitli kampanyalar yaptığını ve bunun uluslarası çapta büyük etki yarattığını kaydederek, bu konuda uluslarası uzlaşmanın sağlandığın ancak 30 ülkenin buna henüz katılmadığını kaydetti. Yasaklamayla birlikte elmas ithalatını sadece bir kaç belgeye bakarak yapan ülkelerde bundan böyle artık katı kısıtlamalar olacak. Avrupa ülkelerinde yasal boşlukları kullanarak kanlı elmas ticaretini yapanlar ihracatı yaptıkları ülkeleri de gizleme imkanı buluyorlardı.

YAKIN İZLEME

Komisyonun belirlediği yeni yöntemle bu sene sonunda itibaren elmas ticareti tüm evrelerinde izlenerek mücehver hale geldiği zamana kadar kontrol edilecek. Ayrıca bu yöntemle ticaret sırasında rüşvet de engellenebilecek. Komisyonundan yapılan açıklamada, ‘‘İzlenebirlik buradaki parola olacak. Sahtekarların elmaslarını satması imkansız hale gelecek’’denildi. Yasal üreticiler ve satıcılar illegal yollara karşın kendilerini denetlenmesini kabul ettiler. Bu kişiler elmaslardan elde edilen gelirin savaş finansmanında kullanılmaması içinde garanti belgesi imzalayacak ve aksi olursa çok takı cezalara maruz kalacak.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False