ABD'deki alışveriş haftasında harcamalar beklentinin altında

ABDdeki alışveriş haftasında harcamalar beklentinin altında

Amerikada ’kara cuma’ (Black Friday) olarak adlandırılan alışveriş haftasında alışveriş yapanların sayısı geçen yıla göre 9 milyon azaldı.

Haberin Devamı

ABD'deki Ulusal Perakende Federasyonu’na (NRF)ÿgöre geçen yıl ’kara cuma’ haftasında alışveriş yapanların sayısı 174 milyondu; bu yıl bu sayı 165 milyona düştü.

Bu sonuçlara göre kişi başı ortalama harcama miktarı ise 313 Dolar’a geriledi. Geçen yıl, ortalama harcama 335 Dolar seviyesindeydi.Diğer yandan Amerikalıların, Noel haftasına kadar alışveriş toplam tutarının 700 milyar dolara yaklaşması bekleniyor

NRF'ye göre bu gerçekleşirse, ABD'de 2000'li yılların ortalarından itibaren kaydedilen en yüksek miktar olacak. Bu artışın en önemli nedenleri arasında vergi indirimleri, maaşlardaki yükseliş ve işsizlik oranının düşmesi bulunuyor.Yılbaşında olumlu katkı yapan bu faktörler, yıl sonunda da etkili olursa beklentiler gerçekleşebilir. Fakat, kara cuma alışverişlerindeki düşüş, yeni bir yavaşlamanın öncü göstergesi de olabilir.

ABD  Çin ticaret savaşları, ABD Merkez Bankası FED'in faiz artışı ve piyasadan dolar çekme politikaları ise olası bir yeni yavaşlamanın nedenleri arasında bulunuyor.

Haberin Devamı

Kurumun verilerine göre, 1 Kasım ile 23 Kasım tarihleri arasında tüketicilerin günlük harcama tutarı 1 milyar dolar oldu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (28.11.2018)
Haberle ilgili daha fazlası: