GeriEkonomi TMSF'nin yeni başkanı Muhiddin Gülal oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF'nin yeni başkanı Muhiddin Gülal oldu

TMSF'nin yeni başkanı Muhiddin Gülal oldu
Abone Olgoogle-news

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) boş bulunan üyeliğe Muhiddin Gülal Atandı ve Başkan olarak görevlendirildi. TMSF'nin hali hazırdaki başkanı Şakir Ercan Gül ise, Şubat 2010'da bu göreve getirilmişti. TMSF bünyesindeki şirket sayısı ise 965 olarak açıklandı. Bu şirketlerin toplam aktif varlığı 41 milyar lira.

Bakanlar Kurulu'nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kurulu üyeliğine Muhiddin Gülal'ın atanması ve başkan olarak görevlendirilmesine ilişkin kararı

TMSFnin yeni başkanı Muhiddin Gülal oldu

bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, boş bulunan TMSF Kurulu üyeliğine atanan Gülal'ın başkan olarak görevlendirildiği bildirildi.

Muhiddin Gülal, 2013 yılından beridir Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) üyesiydi.

SÜMERBANK A.Ş'DE İŞE BAŞLADI 

Muhiddin Gülal, 1971'de Giresun'da doğdu. Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetiminden mezun olan Gülal, iş hayatına 1997'de Sümerbank AŞ Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda
müfettiş yardımcısı olarak başladı.

Daha sonra sırasıyla Etibank AŞ Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda müfettiş ve Anadolubank AŞ Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Gülal, 2010 yılında TMSF Tahsilat Daire Başkanlığı'nda Grup Başkanı olarak çalışmaya başladı.

2012'de aynı kurumda Sigorta ve Risk İzleme Daire Başkanlığı'nda Grup Koordinatörü görevine getirilen Gülal, 2013 yılında ise TMSF Sigorta ve Risk İzleme Daire Başkanlığında daire başkanı oldu.

Daha sonra 2013'te Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda (BDDK) kurul üyesi olan ve üyeliği halen devam eden Gülal, 2004-2009 yılları arasında Beyoğlu Belediye Meclis Üyeliği, Grup Başkanvekilliği, Denetim Komisyonu Başkanlığı ve Encümen Üyeliği görevlerini de icra etti.

ŞİRKET SAYISI 965'E YÜKSELDİ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Kanun Hükmünde Kararnameler kapsamında 43 ilden toplam 965 şirkette kayyumların yetkilerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredildiği veya TMSF'nin bu şirketlere kayyum olarak atandığını belirterek, bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğünün yaklaşık 41 milyar TL olduğunu açıkladı.

Canikli yaptığı yazılı açıklamada, bu şirketlerin özkaynak toplamının yaklaşık 18.2 milyar TL, ciro toplamının yaklaşık 21.9 milyar TL olduğu ve yaklaşık 46,357 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

Canikli, ayrıca 107 gerçek kişinin mal varlıklarına TMSF'nin kayyum olarak atandığını ifade etti.

Açıklamaya göre, bu şirketler 496 anonim şirket, 354 limited şirket, 22 anonim/limited şirket şubesi, 67 ticari işletme/1 ticari işletme şubesi, 5 yurtdışında kurulu şirket, 9 işletme, 3 kollektif şirket, 3 ortaklık, 2 adi komandit şirket, 1 adi ortaklık, 1 kooperatif, 1 avukatlık ortaklığından oluşuyor.

Sözkonusu şirketlere toplam 312 kişi atandı.

BANK ASYA ÖDEMELERİ

Canikli ayrıca, Bank Asya'da sigorta kapsamında (100,000 TL altı) olduğu belirlenen 1.16 milyon adet mudiye ait toplam 974.3 milyon TL'nin ödemelere aracılık eden Vakıf Katılım'a aktarıldığını ve banka tarafından Aralık 2016'da fiilen ödemelere başlandığını belirtti.

Yazılı açıklamada, buna karşılık, 01.01.2014 tarihi ile Bankanın TMSF'nin yönetimine geçtiği 03.02.2015 tarihleri arasında "FETÖ/PDY çağrısıyla" eş zamanlı yeni hesap açarak ya da mevcut hesabına ilave para yatırarak hesabında 5,000 TL ve üzerinde artış gerçekleşenler ile "FETÖ/PDY"ye yardım toplanmasına aracılık ettiği belirlenen şahıslara ait hesapların TMSF kararıyla bloke tesis edildiği belirtildi.

Canikli ayrıca, kayyum atanan şirketlerin gerçek kişi ortakları ile MASAK tarafından bildirilen hakkında savcılık makamlarınca inceleme yapılan şahısların hesapları üzerine de bloke tesis edildiğini belirtti.

Açıklamaya göre, Bank Asya Teftiş Raporları sonucu 40,291 mudinin 349.5 milyon TL tutarında, MASAK incelemesi sonucu da 6,300 mudinin 18.8 milyon TL'si bloke edildi.

Öte yandan Vakıf Katılım tarafından 15 Haziran 2017 tarihi itibarıyla toplam 437.55 milyon TL tutarında sigortalı katılım fonu ödemesi yapıldığı belirten Canikli, henüz ödeme yapılmayan tutarın 536.85 milyon TL olduğunu, bu tutarın 118.8 milyon TL'lik kısmı üzerinde ödemeye engel herhangi bir engelin bulunmadığını söyledi.

 

False