GeriEkonomi 94 krizi böyle çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

94 krizi böyle çıktı

Türkiye bu ölçüde bir hızlı kısa vadeli sermaye girişini 1992-1993 yıllarında yaşamıştı. 1993 sonunda bankacılık sektörü dövizdeki açık pozisyonunu, o dönemdeki rakamlara göre çok büyük sayılabilecek bir nokta olan 4.6 milyar dolara kadar yükseltmiş, 1994 krizinin başladığı Ocak ayında bu rakam 5 milyar doları da geçmişti. Kriz başladığında Merkez Bankası'nın kullanılabilir döviz rezervi 6 milyar dolar düzeylerinde bulunuyordu. 1994 krizi başladığında hızla pozisyon kapatmaya ve kısa vadeli dış borçlarını ödemeye yönelen bankacılık sektörü, Merkez Bankası'nın döviz rezervini büyük ölçüde eritmişti.

Bankacılık sistemi 1994 krizini izleyen yıllarda döviz açığı konusunda daha temkinli davranmış, açık 1994 sonunda 857 milyon dolar, 1995 sonunda 3.1 milyar dolar, 1996 sonunda 2.5 milyar dolar, 1997 sonunda da 4.8 milyar dolarda tutulmuştu.

34 yıllık yasa yüzünden paralarımızı eritiyorlar7

1994 krizi sırasında kapatılan Impexbank'ta parası kalanların oluşturduğu Impexbank Mudilerini Koruma Derneği Başkanı Kerim T. Kerimoğlu, ‘‘34 yıllık Harçlar Kanunu'nu uygulayıp, bankanın kasasında bizlere dağıtılmak üzere bekletilen paralar eritiliyor’’ dedi.

Kerim Kerimoğlu, Impexbank İflas Dairesi'ne bugüne kadar 1879 kişinin alacak başvurusu yaptığını belirterek, şunları söyledi:

‘‘Bizim edindiğimiz bilgilere göre, bankanın kasasında 5.7 trilyon lira para var. Ancak, bu parayı herhangi birşekilde değerlendirmeyip, öyle tutuyorlar. Biz kendilerine, Hazine bonosu, döviz gibi yatırım araçlarına yönelmelerini önerdik. Karşımıza 1964 yılından beri uygulamada olan Harçlar Kanunu'nun 36. maddesini gösterip, ‘Yetkimiz yok. Paranın böyle durması lazım' yanıtını verdiler. Oysa, Impexbank'daki paranın değerlendirilmesi, sözü edilen 36. madde kapsamına girmez.’’

Adalet Bakanlığı’na geçtiğimiz günlerde başvuruda bulunan Dernek Başkanı Kerim Kerimoğlu, ‘‘Bakanlık müsade verirse, banka kasasındaki trilyonlarca lira, tasarruf araçlarından herhangi birinde değerlendirilir. En azından, oradaki paralarımız erimemiş olur’’ dedi.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False