GeriEkonomi 7 işçi arızalı makine kurbanı oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7 işçi arızalı makine kurbanı oldu

7 işçi arızalı makine kurbanı oldu
refid:24767210 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Muğla Milas’a bağlı Güllük beldesinde, atık su tesisinde çalışan 7 işçinin zehirlenerek yaşamını yitirdiği olayla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. İş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı olayda 7 işçi, 4 yıldan beri çalışmayan bir makinenin kurbanı oldu. Makine çalışmayınca kuyudaki ızgarada biriken pislikler elle toplandı. Toplanan atıklar plastik bir kova ile kuyudan çıkarıldı. Raporda asli ve tali kusurlu kişi ve kurumlar da tek tek sıralandı. Rapor göre, olaydan sonra tesiste uyarıcı levhaların asıldı gaz maskesi bulunduruldu.

Güllük beldesinde Afken Güllük Çevre ve Su yatırım ve İşletme A.Ş.’nin işlettiği tesiste 17 Haziran günü acı bir olay yaşandı. Olay günü işçilerden biri, tıkalı olan deliği açmak için kuyuya indi. O sırada bir diğer işçi de kuyunun başında bekliyordu. Kuyuya inen işçiden haber alınamayınca üst kısımdaki işçi de kuyuya indi. İkinci işçi, de çıkamadı. Sonrasında 4 işçi dada peşi sıra kuyu indi ve hiçbiri çıkamadı. En son işletme müdürü Mutafa Öztürk kuyuya indi ancak Öztürk’ten de haber alınamadı. Öztürk’ün yanı sıra kuyudaki 6 işçi, Yüksel Kum, Hasan Özgür, Mevlüt Özbakar, Serkan Milar Fikret Özdemir ve Özcan Özkan’ın cansız bedenleri kuyudan çıkarıldı. 7 personel hidrojen sülfür gazı ağır derecede maruz kalarak yaşamlarını yitirmişti.

Konu ile ilgili soruşturma Milas Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülüyor. Savcılığın talebi sonrası 6 kişilik bilirkişi heyeti olay ile ilgili görevlendirildi. Heyet 29 Temmuz’da raporlarını tamamlayarak savcılığa sundu.

PLASTİK KOVA ÇÖZÜMÜ
Raporda, olayın yaşanmasına yol açan ihmaller ve eksiklikler birer-birer sıralandı. Rapora göre, olayın yaşandığı 2 nolu kuyudaki ızgarada biriken pisliklerin alınması için kullanılması gereken elevatör cihazı 4 yıldan beri arızalı durumdaydı. Keşif sırasında yapılan incelemede elevatörün ayak bağları kırık ve çalışmaz durumdaydı. 4 yıldır çalışmayan sistem bir kez tamir edilmişi ertesi gün yeniden arızalanmıştı. Elevatörün bozuk olması sebebi ile, ızgarada biriken pisliklerin temizlenmesi için işçilerden biri su geçirmeyen tulum giyerek kuyuya iniyordu. Eliyle topladığı pislikleri yukarıdan sarkıtılan 25 kilogramlık plastik dolduruyor, kuyu başındaki 2 işçi de kovayı yukarı çıkarıyordu.

HAVALANDIRMA SİSTEMİ YOK
Raporda, işyerinde tespit edilen eksiklikler şöyle sıralandı:
*Tesiste havalandırma sistemi yok, binada camlar kırık
*Bina dışında ve içinde iş güvenliği ile ilgili herhangi bir ikaz veya uyarıcı levha yok,
*Kuyu girişlerinde gazların tespitine ilişkin uyarıcı ve yasaklayıcı levha konulmadı,
*Gaz tehlikesi ve ölçümü için de herhangi bir aparat görülmedi,
*Kapalı kaplara girecek olan personele konu hakkında gerekli eğitimleri önceden almadı,
*Gaz ölçümleri ve havalandırma kontrolleri yapılmadı,
*İşyerinde çalışan personele maske, oksijen tüpü, gaz ölçüm aleti ve kişisel koruyucu donanımlar verilmedi,
*İşveren tarafından işyeri güvenliği tedbirleri alınmadı,

SOSYAL BİLİMLER MEZUNU
Raporda, işçilerin, iş güvenliği ile ilgili gerekli eğitimden geçirilmediği belirtilerek, işletme müdürü ile ilgili çarpıcı bir bilgiye yer verildi. Kuyuya en son giren kişi olan İşletme Müdürü Mustafa Öztürk, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde 2 yıllık Sosyal Bilimler bölümünde okudu. Öztürk, mesleki hiçbir eğitim almadı bilgi ve tecrübesi de yoktu.

7 İŞÇİ ÖLDÜ ORTALIK BOYANDI
Raporda, 7 kişinin öldüğü olay sonrası işyerinde bir takım fiziki değişiklilere gidildiğine işaret edildi. “Gaz Ölçümü Yapılmadan Girilemez” ibareli bir uyarı levhası asıldı, kilitli dolaba gaz ölçüm cihazı konuldu. Dış kapı ve iç kuyu saç kapakları yeniden siyah boya ile boyandı ve çevreye ikaz tabelaları asıldı. Raporda ayrıca, keşif günü yapılan tespitlerde olmayıp daha sonra getirilen ve bina içersine konulan spiral hortumlu seyyar bir havalandırma cihazının görüldüğü belirtildi.

KAYNAK FATURASI
Raporda ayrıca, olay sonrası işveren tarafından savcılığa bir faturanı sunulduğu bilgisi yer aldı. Faturanın, elevatör sisteminin bakım gördüğüne ilişkin olduğu bildirildi. Ancak heyette yer alan bir bilirkişin tekrar olay yerinde yaptığı inceleme sonrası, söz konusu faturanın merdiven altında yapılan kaynağa ilişkin olduğu belirlendi.

İŞVEREN ASLİ KUSURLU
Raporda, olayda sorumlu olan kişi ve kurumlar tek tek sıralandı Buna göre Afken Güllük Çevre ve Su yatırım ve İşletme A.Ş. asli kusurlu sayıldı. İşverenin mevzuat hükümlerine ve iş sözleşmelerine uygun olarak iş sağlığı ve güvenliği önlemi almamakla suçlandı. Güllük Belediyesi, İller Bankası havalandırma sistemi olmayan tesisteki eksiklikler nedeni ile tali kusurlu görüldü. Raporda, ölen işletme müdürü Mustafa Öztürk de tali kusurlu olarak yer aldı.
Bilirkişi raporunu ortaya çıkması ile birlikte, işçi avukatları, sorumlu görülen kişi ve kurum yetkilileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle