GeriEkonomi 644 milyar dolarlık banka evliliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

644 milyar dolarlık banka evliliği

Abone Olgoogle-news

İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudiler'den toplanan altınları daha sonra sahiplerine ödemediği için prestij kaybeden İsviçre'nin ikinci büyük bankası Union Bank of Switzerland ve üçüncü büyük bankası Swiss Bank Corp.'un birleşecekleri açıklandı. ‘UBS United Bank of Switzerland’ adını alacak olan bankanın net aktif değerleri 644 milyar dolara ulaşacak.

UBS United Bank, İsviçre ve AB'nin serbest rekabet kurulundan onay alması halinde önümüzdeki Mayıs ayından itibaren faaliyetlerine başlayacak. 4.9 milyon dolara varacak yeniden yapılanma masraflarına rağmen, UBS'nin yıllık net karının 2002 yılında 7 milyar dolar olarak hedeflendiği açıklandı.

İki bankanın bu yılki toplam net karının da 5 milyar doları bulacağı hesaplanıyor. 644 milyar dolarlık aktif değerleriyle dünyanın en büyük dördüncü bankası olacak olan UBS, halen büyük Amerikan bankalarının hakimiyetindeki, yatırım bankacılığı piyasasından pay kapmaya çalışacak.

13 BİN KİŞİ ATILACAK

Ancak iki bankanın evliliği, 13 bin kişiyi işiden edecek. 3 ila 4 yıl içinde iki bankanın 56 bin kişilik personelinden çoğunluğu İsviçre'de olmak üzere 13 bin kişinin işten çıkarılacağı açıklandı. Personel indirimi maliyetinin karşılanması için 1.7 milyar dolar kaynak ayrıldığı belirtiliyor.

Yeni dev bankanın yönetim kadrosu da değişecek. Birleşme, UBS ve ve SBC'nin sırasıyla 3 ve 4 Şubat 1998 tarihlerinde yapılacak genel kurul toplantılarında hissedarların onayına sunulacak.

UBS, Nazilerinden Yahudiler'den toplandığı altınları iade etmediğinin ortaya çıkmasının ardından da uluslararası arenada prestij kaybetmeye başlamıştı. Bankadan atılan bir koruma görevlisinin, çöpe atılan Nazi dönemi belgelerini ele geçirerek, basına açıklaması üzerine bankanın yaptığı yolsuzluk su yüzüne çıkmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle