GeriEkonomi 5 yılda 5 milyon liralık yatırım aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 yılda 5 milyon liralık yatırım aldı

5 yılda 5 milyon liralık yatırım aldı
refid:23615125 ilişkili resim dosyası

5 yıl önce kurduğu e-ticaret sitesi buldumbuldum.com’un yüzde 20’sini 5 milyon liraya Erikli eski CEO'su Hasan Aslanoba’ya satan Güçlü Gökozan, 'Aldığımız bu yatırımla çok daha büyüyeceğiz. Buldumbuldum.com’u kısa süre içerisinde Ortadoğu, Rusya ve Doğu Avrupa’ya da açmayı planlıyoruz' diye konuştu.

/images/100/0x0/55eb1302f018fbb8f8a958d4

Erikli eski CEO’su  Hasan Aslanoba bu hafta 5 milyon lira karşılığında  buldumbuldum.com'un yüzde 20'lik hissesine ortak olarak teknoloji alanına yaptığı 15’inci  yatırımını gerçekleştirdi.

Birbirinden ilginç 6 binden fazla hediye ürün alternatifinin yer aldığı online bir alışveriş sitesi olan buldumbuldum.com, bir fikri büyük bir yatırıma dönüştürmeyi başaran 27 yaşındaki genç girişimci Güçlü Gökozan tarafından kuruldu.

Buldumbuldum'u kurma fikrinin  bundan 5 sene önce ikiz kız kardeşine hediye ararken ortaya çıktığını söyleyen Gökozan bugüne kadar ki süreci söyle anlattı;

“Fikir daha önce birbirimize hiç hediye almadığımız ikiz kız kardeşimle en güzel hediyeyi kim alacak yarışına gitmemizle başladı. Uzun arayışlar sonunda her kızın beğenebileceği bir şey olduğunu düşündüğüm güzel bir kolye aldım. Ancak kardeşimin bana aldığı maddi değeri çok yüksek olmayan ama kolay bulamayacağım hediye karsında anlamsız kaldı aldığım kolye. O noktada insanları şaşırtacak ve mutlu edebilecek bir hediyenin pahada ağır oluşunun değil özel bir şey olmasının önemini anladım. Hediye arama sürecinde Türkiye’de bu alanda büyük bir eksiklik olduğunu fark ettim ve Koç Üniversitesi 3’üncü sınıf öğrencisiyken yalnızca 70 adet ama birbirinden ilginç ürün alternatifiyle buldumbuldum'u kurdum.”

/images/100/0x0/55eb1302f018fbb8f8a958d6

Hiçbir pazarlama bütçesi ayırmadan kulaktan kulağa kısa sürede isimlerinin duyulmaya başladığını söyleyen Gökozan “ Çok hızlı büyüyen bir şirket olduk. İlk etapta sadece iki kişiydik. Birkaç ay içinde sayımız hızla yükseldi. 1,5 sene sonra da ilk alışveriş merkezi cornerimizin açılışını gerçekleştirdik. Bugün ise İstanbulda 5 farklı AVM cornerimiz bulunuyor” dedi.

'SIRADA ANKARA İZMİR VE BURSA VAR'

Başından beri ciddi anlamda hızlı büyüyen bir şirket olduklarını ifade eden Gökozan sözlerine şöyle devam etti;

"Bugün 26 ayrı markanın distribütörlüğüne sahibiz. Günde binin üzerinde sipariş alıyoruz ki bu rakam sevgililer günü, yılbaşı gibi özel günlerde 10 katına kadar çıkıyor. Aldığımız bu 5 milyon liralık yatırım şüphesiz hızımıza hız katacak..Eylül ayına kadar İstanbul’daki corner sayımızı 8'e çıkaracağız. Ankara'ya 4, İzmir ve Bursa'ya ise 2'şer mağaza açılacak.

Onun dışında yine şu an 6 bin olan ürün çeşidimizi 10 bine çıkarmayı planlıyoruz. Bugün 80 kişiden oluşan ekibimizi de büyüterek yıl sonuna kadar 200 kişiye, 3 yıl içerisinde ise 600'e çıkarmayı hedefliyoruz. İşin özeti 5 yıllık stratejimiz şimdiden belli.”

'ORTADOĞU, RUSYA VE DOĞU AVRUPA’YA AÇILMAYI HEFEFLİYORUZ'

Pazarlama faaliyetlerine ağırlık vererek yurtdışına açılma planlarının da olduğunu söyleyen Gökozan; “Başta Ortadoğu olmak üzere Rusya ve Doğu Avrupa'ya açılmak istiyoruz. Çünkü bu bölgelerden Türkiye’ye gelen turistlerin ürünlerimize inanılmaz bir ilgisi var." diye konuştu.

Çok sayıda e-ticaret sitesi içerisinde sizi farklı kılan ne oldu sorusuna Gökozan söyle yanıt verdi;

“Biz bu ise başlarken çok planlı hareket ettik ve müşteri memnuniyetini her şeyin üzerinde tuttuk. Aynı zamanda teslimat hızı konusunda çok hassas davrandık. Çünkü sitemizden satın aldığınız hediye özel günde elinize ulaşmazsa hiçbir anlamı kalmaz. Tabi tüm bunların yani sıra ürünlerimizin sıra dışı ve kolay bulunamayan şeyler olmasını hepsinden daha önemli bir etken oldu“.

'TÜRKİYE'DE BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR'

Türkiye’de son 5 yılda giderek artan internet kullanımı ve online alışverişin bundan sonra gideceği noktayla ilgili düşüncelerini sorduğumuz Gökozak şöyle konuştu;

" Internet son yıllarda çok gelişmiş olmakla beraber hala olması gereken yerde değil. Bugün Türkiye’de 40 milyon internet kullanıcısının sadece 10 milyonu internet üzerinden alışveriş yapıyor. Dolayısıyla çok büyük bir potansiyel söz konusu ve bu durum yabancı yatırımcıların da gözünden kaçmıyor"

Şirketinizin yüzde 20'lik hissesini Hasan Aslanoba’ya satarak 5 milyonluk yatırım aldınız. Böyle bir arayışınız var mıydı diye sorduğumuz Gökozan bu sorumuza ise “Dediğim gibi Türkiye’de e-ticaret alanında büyük bir potansiyel var biz uzun suredir yurt içi ve yurt dışından buna benzer teklifler alıyorduk. Ancak Hasan Bey ile ilk görüşmemizden bu işin böyle sonuçlanacağı belliydi. Hasan Bey pek çok markayı başarılı yerlere getirmiş tecrübeli bir işadamı. Bize bu güveni verdi ve 2 ay gibi kısa bir sürede de anlaşma gerçekleşti.” cevabını verdi.

'İYİ BİR İŞ PLANI ŞART'

 Bu alanda başarılı olmalarının iyi bir iş planı ile hareket etmek olduğunun altını çizen Gökozan “ Ben her şeyden önemlisinin bir iş planı ile hareket etmek olduğunu düşünüyorum. Atacağınız her adım stratejik planlarınız dâhilinde olmalı. Üniversite eğitimin sürecinde aldığım bazı derslerden bu konuda çok yararlandım. Özellikle UCLA’da (University of California, Los Angeles) girişimcilik üzerine aldığım eğitim bana farklı bir vizyon açtı. Kısacası o fikirleri burada uyguladım ” diye konuştu.

5 yıllık süreçte pek çok zorluklarla karşılaştıklarını belirten Gökozan,,  kendisi gibi yaratıcı fikirleri olan genç girişimcilere ise “Bu dikenli bir yol ama asla yılmayın ” mesajını verdi.

cerakkus@hurriyet.com.tr

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False