GeriEkonomi 5 milyon dolara 90 bin kişiyi iş sahibi yaparız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 milyon dolara 90 bin kişiyi iş sahibi yaparız

5 milyon dolara 90 bin kişiyi iş sahibi yaparız
refid:5595363 ilişkili resim dosyası

Nobel Barış Ödülü’nü Bangladeş’ten Grameen Bank’ın kurucusu Muhammed Yunus’a kazandıran "mikro kredi" projesini Türkiye’de de uygulamak için 5 milyon dolar ayıran HSBC, yoksulları iş sahibi yapabilmek için Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile çalışmaya başladı.

İmzalanan "Mikrokredi ile Topluma Destek Projesi" işbirliğinin ardından TOG, pilot şehir olarak seçilen Samsun’da çalışmalara başladı.

5 YILDA 90 BİN KİŞİ: HSBC Bank Genel Müdürü Piraye Antika, 5 yıllık bir dönem için ayrılan 5 milyon dolarla başta kadınlar olmak üzere Türkiye’deki 2.5 milyon yoksulun 80-90 binine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. TOG’un yanı sıra Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile de görüştüklerini açıklayan Antika, bu projenin sürdürülebilir kalkınma açısından önemli bir sosyal sorumluluk olduğunu kaydetti.

BAĞIŞ DEĞİL KREDİ: Ayrılan 5 milyon doların bağış değil kredi olduğunu vurgulayan Antika, "Mikro kredinin amacı insanlara onurlu bir gelecek, sürdürülebilir gelir sağlamak ve girişimciliği desteklemek" dedi. Antika, bu kredinin yüzde 30’unu kırsal kesimde, yüzde 30’unu büyük şehirlerdeki yoksul kesime, yüzde 30’unun da kendi işini kurmak isteyen ancak finansmanı olmayan yeni mezunlara ayırdıklarını söyledi. Antika, kredinin faiz oranının piyasa koşullarına uygun olacağını belirtirken, TOG Başkanı İbrahim Betil de projeye göre değişebileceğini söylemekle birlikte, mikrokredilerin 1 yıl 1 ay geri ödememiz, 13 ayda geri ödenmesini planladıklarını kaydetti.

BRAC MODELİ ENGİZ’DE: HSBC’nin kaynaklarıyla yürütülecek projeye pilot şehir olarak seçtikleri Samsun’un Ondokuzmayıs İlçesi’ne bağlı Engiz köyünde başlayacaklarını açıkladı. Betil, 19 Mayıs Üniversitesi’nden 50’den fazla toplum gönüllüsü genç ile yürütülecek proje için yaptıkları incelemeler sonucunda Bangladeş Brac Üniversitesi’nin uyguladığı mikrokredi modelini kendilerine örnek aldıklarını söyledi. Betil, sorumluluk sahibi herkesi bu projeye dahil etmek istediklerini dile getirdi.

Antika, tekvando kursu açan Engizli kadından etkilendi

HSBC ile TOG’un başlattığı bu proje, İbrahim Betil’in bir kütüphane yapımı için destek istemeye gittiği toplantıda Samsun’un Engiz köyünde eğitim verdikleri kadınları anlatmasıyla ortaya çıktı. Piraye Antika’yı en çok etkileyen örnek iseşiddetten korunmak için kadınlar için tekvando kursu açan kadının hikayesi oldu. Kursun ömrü bir gün sürse de, bu kadının girişimci fikri "Mikrokredi ile Topluma Destek Projesi"nin doğmasına neden oldu.

Heyecanlandırıyoruz ama parasız olmuyor

TOG’lu gençlerin bu projenin Samsun dışında da uygulanması için şimdiden baskı yapmaya başladığını söyleyen İbrahim Betil, Engiz’in seçilmesinde ise bu köyde daha önce kadınlara girişimcilik eğitimi vermelerinin etkili olduğunu belirtti. Betil, "Bu kadınlardan biri o bölgenin böğürtlenin meşhur olduğunu, reçel yapıp satabileceğini, bunun için de ihtiyacnı tek tek rakamlarıyla bana anlattı. ’800 liram olsa bu işi yapar çocuğumun bir yıllık eğitimini sağlarım’ dedi. Orada gördük ki, eğitimi veriyoruz, insanları heyecanlandırıyoz ama parayı veremiyorsanız bu iş olmuyor. Bu girişimlere maddi destek sağlayabileceğiz."

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False