400 bin sığır vergisiz geliyor

400 bin sığır vergisiz geliyor

Son dönemdeki et fiyatları tartışmalarından sonra Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılacak 400 bin besilik sığır ithalatı için gümrük vergisi sıfırlandı.

Haberin Devamı

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararlarıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce (TİGEM) canlı hayvan ithalatında kullanılmak üzere yüzde sıfır gümrük vergili 150 bin damızlık sığır için tarife kontenjanı açıldı. ESK ve TİGEM’in 20 bin canlı koyun ve keçi ithalatı için gümrük vergisi de sıfıra indirildi. Karara göre yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığınca ithal lisansı verilecek. İthal lisansı üçüncü kişilere devredilemeyecek. 

ÖZEL SEKTÖRÜN VERGİSİ ARTIRILDI
ESK ve TİGEM’e sıfır gümrük vergisiyle canlı hayvan ithalatı yolu açılırken, özel sektörün yapacağı ithalatta ise vergi oranları artırıldı. Alınan kararla damızlık sığır gümrük vergisi yüzde 7.8’e, besilik sığır gümrük vergisi de yüzde 15’ten 60’a çıkarıldı. Bakanlar Kurulu’nca karara bağlanan İthalat Rejimi Kararına ek kararla bazı hayvanlar için Avrupa Birliği (AB), Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA), Bosna Hersek, Güney Kore, Malezya ve diğer ülkeler için gümrük vergisi oranları belirlendi.

Haberle ilgili daha fazlası: