300 İspanyol şirketi sanayi şovuna geliyor

İspanyol Hükümeti'nin 10 milyon dolar harcayarak düzenlediği Expotecnia 99 Fuarı 1 Haziran'da İstanbul'da açılıyor. 6 Haziran'a kadar sürecek fuara 300 İspanyol firması katılıyor. İspanyol firmaları, fuarda bir anlamda sanayi ve teknoloji şovu yapmayı amaçlıyor.

İSPANYOL işadamları Türkiye'ye çıkartma yapmaya hazırlanıyor. 1-6 Haziran tarihleri arasında İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleşecek olan Expotecnia 99 Fuarı'na yaklaşık 300 İspanyol firma katılacak. İspanya'nın 300 büyük şirketi, fuarda sadece ürünlerini sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda da Türk iş dünyası ile ortak iş alanlarını da araştıracak.

1 Haziran Salı günü fuarın açılışını Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay ve İspanya Başbakan Yardımcısı Rodriguez Rato yapacak. Fuarın kapanışına ise İspanya Veliaht Prensi Felipe Gonzales ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katılacak.

Herhangi bir Avrupa ülkesinin Türkiye'de gerçekleştirdiği en büyük tanıtım faaliyeti olma özelliği taşıyan Expotecnia 99, çift taraflı endüstriyel işbirliğinin gelişmesi ve karşılıklı ticaretin artırılması için bir zemin olarak görülüyor. Hem İspanyol hem de Türk işadamları arasındaki ilişkilerde patlama yaratacağı savunulan fuardan beklentiler de çok yüksek. Türk işadamları İspanya'yı daha çok hizmet sektöründeki faaliyetleri ile tanıyor. Makina ve ekipman yatırımları ile çok fazla tanınmayan İspanya, getirdiği ürünlerle kendisini bu alanda da Türk işadamlarına tanıtacak.

İspanyollar fuarda konserve, şişeleme, ambalaj ve diğer gıda sanayii makineleri, tarım makine ve aletleri, ambalaj, grafik baskı makineleri, otomotiv yan sanayii ürünleri, lastik ve plastik sanayii makineleri, telekominikasyon ve bilişim teknolojileri, savunma sistemleri, demiryolu ve gemi yapım makineleri, hastane ve otel ekipmanları gibi birçok ürünü sergileme ve tanıtma fırsatı bulacaklar.

Türkiye'de hızla gelişen bir sektörü olan gıda sektöründe yatırımlar artarak devam ederken, Expotecnia 99, sektöre yatırım yapmak isteyenlere çok çeşitli alternatifler sunacak. Geleceğin sektörleri arasında yer alan gıda sektörü ile ilgilenen girişimciler, fuarda, çikolata, süt, meşrubat, dondurulmuş gıda, yağ işleme ve ambalajlama makinalarından öğütme ve fırınlama sistemlerine kadar aradıkları herşeyi bulabilecekler.

İspanya özellikle gıda işleme makinaları konusunda gelişmiş bir teknolojiye sahip. Bu alanda faaliyet gösteren İspanyol firmalarının ihracatı 161 milyon doları aşıyor.

Fuarda sergilenecek ürünleri 6 gemi taşıdı

İSPANYA Hükümeti'nin 10 milyon dolar bütçe ayırdığı fuara katılan 300 firma, 6 gemi, çok sayıda kamyon ve TIR'la ürünlerini getirdi. 1999 yılı için özellikle Türkiye ve İstanbul'un seçilmesinin nedeni, Türkiye ekonomisinin son 10 yılda sergilediği yüksek büyüme performansı ve tüm bölgede öneminin daha da artması olarak gösteriliyor. Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle, İspanyollar Türk işadamları ile ortak yatırımların özellikle Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu bölgesini de kapsaması amacını taşıyor.Haberle ilgili daha fazlası: