GeriEkonomi 26 milyon taksitle 10 yıl vadeli konut
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

26 milyon taksitle 10 yıl vadeli konut

Toplu Konut İdaresi, 8 bin 938 adetlik ikinci parti konut satışına başlıyor. Aylık 26-75 milyon lira arasında değişen taksitlerle satılacak olan konutlarda 10 yıllık vade uygulanacak. Kampanyada özürlü, şehit aileleri, malüller, şampiyon sporcular ve dövizzedelere öncelik tanınacak.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ikinci konut hamlesi kapsamında satış kampanyasını başlattı. Devlet Bakanı Refaiddin Şahin, İdare tarafından Haziran ayında satışa çıkarılacak 8,938 adet konutun satış şartlarını açıkladı. Konutları almak isteyenler, konut büyüklüğüne göre başvuruda 500 milyon lira ile 1.5 milyar lira ödeyecekler. Konutların büyüklükleri 43.3-150 metrekare, taksitleri ise 26 milyon lira ile 75 milyon lira arasında değişiyor.

Şahin, yaptığı açıklamada, idare tarafından satışa çıkarılacak Ankara-Eryaman 5'nci etapta 3,444 adet, İstanbul Halkalı III. etapta 3,852 adet, Samsun Kurupelit'te 968 adet, Şanlıurfa'da 474 adet ve Kars'ta 200 adet konutun satış fiyatları ile maliyetlerinin denk olduğunu, kâr amacı güdülmediğini belirtti.

TOKİ tarafından yaptırılacak konutları, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklara ait konutu bulunmayanlar, daha önce TOKİ'den konut veya kredi almamış olanlar alabilecek.

TİTİZ TAKİP

Başvuru sahiplerinin tapuda kayıtlı konutlarının olup olmadığı, TOKİ tarafından titizlikle takip edilecek. Konutların yaklaşık yüzde 2'si özürlü vatandaşlara göre donatılacak ve bu kişiler kontenjan dahilinde, özür oranına ve kategorisine göre öncelikli konut almak hakkına sahip olacak.

Özürlüler dışında, şehit aileleri, mamüller ile bunların dul ve yetimlerine, Avrupa ve dünya şampiyonalarında, olimpiyatlarda altın madalya alan sporculara, Emlakbank'tan döviz kredisi kullanmış mağdurlara öncelikli konut alma hakkı verilecek.

Konut bedellerinin yüzde 25'i, Samsun'da yaptırılacak villaların ise yüzde 35'i peşin alınacak. Ödemeler 120 ayda tamamlanacak. Peşinat bedellerinin yarısına yakını ise başvuru sırasında başvuru bedeli olarak alınacak. Başvuru süresi sonunda çekilecek kurada konut almaya hak kazananlar, başvuru bedelini peşinata tamamlayacak. Kurada kazanamayanların başvuru bedelleri, belirlenen tarihlerde iade edilecek. İsteyenler, başvuru bedelini 1 ay vadeli mevduat hesabı olarak yatırabilecek. Konutların satışına Emlak Bankası'nın bütün şubeleri aracılık edecek.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False