GeriEkonomi 2018 kolay olmayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2018 kolay olmayacak

2018 kolay olmayacak
Abone Olgoogle-news

TÜSİAD YİK’in onur konuğu olan Başbakan Binali Yıldırım, iş dünyasına 2018’in kolay bir yıl olmayacağını dile getirerek, “Bunun farkındayız, gereken tedbirleri alıyoruz, büyümeden taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, 2018 için “büyük kriz kapıda” laflarının dolaştığını belirterek, “2018 doğru, kolay olmayacak. Bunun farkındayız. Ülkemizin bugüne kadar kazanımları, istikrar güven sayesinde 2018’de de inşallah büyüme devam edecek. Gereken tedbirleri alıyoruz. Tedbirler kısa sürede etkisini gösterecek” dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan Yıldırım, üçüncü ve dördüncü çeyrekte büyümenin çift haneli olmasına şaşırılmaması gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu: “Yıl sonu itibariyle 6 ile 7 arasında bir büyümeyi de gerçekleştirecek. Kriz senaryolarını ters yüz ettik. ‘2018 zor yıl olacak. Büyük kriz kapıda’ gibi laflar söyleniyor. 2018, doğru kolay olmayacak. Bunun farkındayız. Ama ülkemizin bugüne kadar kazanımları, istikrar, güven sayesinde 2018’de de inşallah büyüme aynen devam edecek. Gereken tedbirleri alıyoruz. Bu tedbirler kısa sürede etkisini gösterecek. Biz özel sektörümüze ekonomimize güveniyoruz bunu.”

Hükümetin ekonomi için gerekli tedbirleri aldığını ve bunların etkilerinin görüleceğini vurgulayan Yıldırım, “2018 yol haritamızı hazırlıyoruz. Türkiye’nin kalkınmasına kamu bir katkı sağlıyorsa, özel sektör 8 katkı sağlıyor. Sizleri meseleye dahil etmeden bunların yapılması söz konusu olamaz. Yol haritasını birlikte yapacağız. Reformları yapmaya devam edeceğiz, vergi reformu yapacağız. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için iddialı bir eylem planını hayata geçireceğiz” diye konuştu.

2018 kolay olmayacak

YILDIRIM VE TÜSİAD YİK ÜYELERİ BİRLİKTE POZ VERDİ: Başbakan Binali Yıldırım, TÜSİAD’ın Ankara’daki Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Toplantısı’na katıldı. Başbakan Yıldırım konuşmasının ardından YİK üyeleri (Soldan Sağa) Ahmet Agah Uğur, Arzuhan Doğan Yalçındağ, TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, Tuncay Özilhan, Ümit Boyner ve Ömer Aras ile fotoğraf çektirdi. Yıldırım, fotoğraf çekimi sırasında bir süre TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD YİK Başkan Yardımcısı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile sohbet etti. / Rıza ÖZEL / ANKARA


Yıldırım, büyümeden taviz verilmeyeceğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “En az yüzde 5. Enflasyondaki bu yükselme geçicidir. 2018’den itibaren hedefimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir. Aşağı bir seyirde olacağını açıklıkla söyleyebiliriz. Merkez Bankası gerekli tedbirleri alacak. Kurdaki dalgalanmalar Türkiye’nin gerçek durumunu yansıtmıyor. Bu yaşananların ekonomik kurallarla izahı yok. Burada başka bir şey var. Bunun içeride ve dışarıda gerçekleşen algı operasyonuyla doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz.”

TEŞVİKTE TARİHİ REKOR
2017’nin ilk 11 ayında 6 bin 899 teşvik belgesi düzenlendiğini ve bunun bugüne kadar ulaşılan en yüksek rakam olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Miktar ne kadar? 168.9 milyar TL. Bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 48, miktar bazında da yüzde 81 artış sağlanmıştır. Demek ki işadamlarımız Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor. Moral bozmaya gerek yok. Türkiye’de iş yapabilme kolaylığı maalesef bugün arzu ettikleri düzeyde değil. Hedefimiz önümüzdeki 3 yıl içinde iş yapma kolaylığı bakımından Türkiye’yi ilk 20 ülke arasına sokmak. Bunun için neler yapılacağına dair çalışmalarımız tamamlandı. Bürokrasinin kolaylaştırılması ve vatandaşın işinin devlet bürokrasisi ile zorlaştırılmasının önüne geçilmesi, e-devlet uygulamalarından elektronik ortamda iş yapma imkanlarının artırılması. Bütün bunlar eylem planlarımız arasında yer alıyor” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle